Valaki tud segíteni valószínűségszámításban?


Ketten megbeszélik, hogy 2, és 4 óra között valamikor találkoznak. Aki hamarabb ér oda 15 percet vár a másikra, utána elmegy. Mennyi a valószínűsége, hogy találkoznak?

Ha az egyikőjük odaér, letelik a 15 perc várakozási idő, akkor 15% a valószínűsége annak, hogy visszatér, de már csak 5 percet fog várakozni, persze csak akkor ha nem találkoztak. A fent említett kétórás időintervallumot nem lépi át egyikük sem.


Tételezzük fel, hogy a megbeszélt helyszínen találkoznak, valamint, ha letelik a 15 perc, akkor ha A személy látja B-t nem kiabál utána.



2020. máj. 24. 17:03
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Az első kérdés válasza: 23,4%
2020. máj. 24. 17:14
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Modellezzük a problémát a geometriai valószínűségi mezővel!


[link]


Tekintsük a (0;0), (0;2), (2;2), (2;0) négyzetlapot!


Ennek egy (x;y) pontjának véletlenszerű választása megfelel megbeszélők térre éekezésének.

Találkozás akkor van, ha

|y-x|<1/4

-1/4 < y-x < 1/4

x-1/4 < y < x+1/4

Ennek az egyenlőtlenségrendszernek megfelelő pontok a két egyenes kozötti négyzetlap részben vannak. A valószínűséget úgy kapjuk, hogy ennek területét oszjuk a négyzet területével. Így

P=(4-49/16)/4=(15/16)/4=15/64=0,2343

2020. máj. 25. 06:52