Egy test egyenletesen 2 m/s sebességgel emelkedik. Miután eléri a 3 m magasságot leesik róla egy nehezék. Mennyi idő alatt esik le a földre a test? Mennyi lesz a test sebessége esés közben? Az esést szabadesésnek tekintjük.


2020. ápr. 9. 21:17
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Mivel szabadesés, ezért egyenletesen változó egyenletes mozgás, a gyorsulás pedig a nehézségi gyorsulás (g):


s=a/2t^2+v0t+s0

v=at+v0


A kezdeti elmozdulás és sebesség a feladatban adott - vigyázz, a kezdeti sebesség és elmozdulás iránya a gyorsuláséval ellentétes!

2020. ápr. 9. 21:41
 2/2 anonim ***** válasza:

Mikor elengedi a test a nehezéket, akkor a nehezék még egy kis ideig felfelé megy. Ez a felfelé menés olyan mint egy függőleges felfelé hajítás 2 m/s sebességgel. A felfelé menés ideje:

v0/g=2/10=0,2 s

A magasság:

v0^2/2g=4/20=0,2 m, ebből tudod, hogy 3,2 méteres magasságba ért fel a test, innen már szabadon esik 0 kezdősebességgel.

A szabadesés által megtett út: s=g/2*t^2, ebből t=gyök(2s/g)=gyök(6,4/10)=0,8 s

A sebesség pedig: v=g*t=10*0,8=8 m/s

2020. ápr. 9. 21:50