Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Fizika - egy 0,1kg tomegu...

Fizika - egy 0,1kg tomegu testen log egy kotel, azonegy 0,2kg tomegu test, a felso testet elengedjuk, mekkora a fonalban ebredo ero eses kozben? 1N 3N 0N 2N?

Figyelt kérdés

2019. máj. 16. 15:47
 1/5 anonim ***** válasza:

Ha a földfelszín közelében történik a dolog, akkor mivel a gravitációs gyorsulást állandónak tekinthetjük, mindkét testre a tömegével arányos erő hat, ezért mindkettőnek egyformán éppen g lesz a gyorsulása, és a kötélben nem ébred erő. A légellenállás valószínűleg elhanyagolható, valamint a két test egymásra hatása is.


Ha nagyon-nagyon hosszú a kötél, vagy eleve nem a földfelszín közelében vagyunk stb., akkor a távolságot is figyelembe kell venni, az F=mg képlet helyett a pontosabb F=-gamma*mM/r^2 összefüggéssel kell számolni, figyelembe véve a környéken levő összes tömeget. Ehhez persze nem adtak meg elég adatot.

2019. máj. 16. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Ez egy 9.-es pelda, ezt kell megoldani, nem nagyon ertem mit irtal, annyira nem osszetett
2019. máj. 16. 18:22
 3/5 dq ***** válasza:

0N a jó válasz, de most nem tudom normálisan megindokolni..


Az nyilvánvaló, hogy a 0N egy jó megoldása az erőtörvényeknek, és a peremfeltételnek: a testek távolsága nem nagyobb, mint a kötél.


Nyilván ha F>0n ha egy darabig fennáll, akkor a testek közelebb lesznek egymáshoz mint a kötél hossza, és ilyenkor F=0N...


Valaki normálisan és precízen és jó sorrendben ezt el tudja mondani?

2019. máj. 16. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

0N a helyes válasz, az okot szépen kifejti a #1-es, rámutatva, hogy az erőtér csak adott tértartományban homogén.


A kérdezőnek pedig ezt úgy kell indokolnia 9.-es szinten, hogy szabadeséskor mindenki a súlytalanság állapotában van.


Egy másik klasszikus kísérlet szokott lenni, hogy egy műanyagflakon alját kifurjuk, pl. egy 8mm átmérőjű furatra. Megtöltjük vízzel, ekkor nyílván a furaton ömlik ki a víz (a kupak ne legyen rajta a palackon!).


A palackot szabadon ejtjük. Esés közben a víz nem folyik ki a furaton.


A kísérletezés kapcsán még eszembe jut egy nagyon szép kísérleti bemutató, ami akkoriban készült, amikor a média nem volt annyira igénytelen, mint napjainkban.


Még Sas Elemér és Antal Imre mutatják be a súlytalanság állapotát. Egy pohárba vizet töltenek. Ha egy ping-pong labdát belehelyezünk, akkor az nyílván úszik a víz felszínén (mivel átlagsűrűsége kisebb a víz sűrűségénél).

Azaz, ha a ping-pong labdát lenyomjuk víz alá, hat rá a felhajtóerő, és feljön .


Azonban, ha a labdát lenyomjuk a víz aljára, és a poharat szabadon ejtjük, szabadesés közben -a súlytalanság állapotában- nem hat felhajtóerő, így a labda a vizespohár alján marad.


Nagyon szép kísérlet, lassított felvételen is megmutatták. Még fekete-fehér tv adás volt, ha valakinek van kedve, keresse elő a youtube-on, most már sokminden fönn van, talán ez is.

2019. máj. 16. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 dq ***** válasza:

Ez a kísérlet tényleg nagyon jól hangzik.


Igen, a két test súlytalanságban van, nem ébredhet közöttük tartósan kötélerő.

2019. máj. 16. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!