Valaki ezt el tudna magyarazni lepesrol lepesre, hogy tudom megadni az ötödik tagot? Előre is köszönöm!2019. nov. 17. 16:33
1/2 anonim válasza:
Sztem egyszerűen kiszámolod:
a(2)=3a(1)-1=3*1-1=2
a(3)=3a(2)-1=3*2-1=5
a(4)=3a(3)-1=3*5-1=14
a(5)=3a(4)-1=3*1-1=41
Az már nehezebb kérdés, hogy az általános tagot hogyan számítjuk. Kis trükközéssel ez is megoldható:
a(n)=[3^(n-1)+1]/2
és ez meg is adja a már kiszámolt értékeket, pl.
a(5)=[3^4+1]/2=82/2=41
2/2 anonymousreview60 válasza:
Legközelebb értelmesebb jelöléssel írd ki!:
Ha a_1=1 és (n>=2 esetén) a_n=3a_n-1 - 1, akkor a_5=?