Kozsu11 kérdése:

Egy henger alakú edényt, amelynek 20 cm2 területű alapja levehető, vízbe merítünk. Ha az edénybe 200g vizet töltünk, a fenék leválik. Milyen magas higanyoszlop esetén válik le a fenéklap, ha a higany sűrűsége 13,6 kg/dm3?

(a megoldás 0,735 cm, csak nem értem, hogy jön ki)

2019. szept. 15. 14:31
 1/5 anonim ***** válasza:
63%
A vízoszlop magassága 10cm lesz, ezt vágod? A víz és a higany sűrűségaránya szerint a keresett magasság 10/13,6=0,735cm.
2019. szept. 15. 16:43
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagy segítség volt! Csak a tizedes vessző nincs még jól a eredményemben, biztos valami átváltási hiba.
2019. szept. 15. 17:47
 3/5 A kérdező kommentje:
Az anyagok sűrűsége valahol benne van a függvénytáblában? Én csak a neten találom.
2019. szept. 15. 17:49
 4/5 A kérdező kommentje:

Csak azért, hogy meglegyen a többieknek is:

Az edény alja leválik, ha 200 g (=0,2 kg) vizet töltünk bele, akkor le fog válni akkor is, ha 200 g(=0,2 kg) higanyt töltünk bele. Az edény alapterülete 20 cm2= 0,002 m.

A víz magasságának(=h víz) kiszámolása:

M=térfogat*sűrűség= alapterület*magasság*sűrűség

0,2kg= 0,002 m2 * h víz* 1 (a víz sűrűsége=1)

Ebből h víz=100m

A fentiekből következően higanyból is 200g(=0,2kg)-t kell betölteni. Az edény alapterülete nem változott (=0,002m")

0,2kg (higany)=0,002 m2* h higany* 13600 kg/m3

ebből h higany= 0.0073529m


Köszönöm a segítséget!

2019. szept. 15. 18:24
 5/5 anonim ***** válasza:

Az anyagok sűrűségeit tartalmazza a fv. tábla. Mivel a higanyé adva van, a vízét meg fejből tudni illik, ezért fv.táblára nincs igazából szükség.


"0,2kg= 0,002 m2 * h víz* 1 (a víz sűrűsége=1)

Ebből h víz=100m"


Ez biztos hogy rossz így, mert a sűrűségnek kell a mértékegysége is. A víz sűrűsége 1 g/cm^3 ill. 1000kg/m^3.


Azt ugye te sem gondoltad komolyan, hogy a h_viz=100m, ami kb. három 10 emeletes háznyi magasság helyes lehet?!


Az "M=térfogat*sűrűség= alapterület*magasság*sűrűség" összefüggésed helyes. Miért váltogatod át méterbe a dolgokat indokolatlanul?


Nem lenne egyszerűbb úgy hogy:


200g=20cm^2*h*1g/cm^3.


A gramm-cm rendszer ez esetben konzisztens, ha h-ra rendezed az egyenletet, akkor azt cm-ben kapod.


Egyébként a higany magasságára amit kaptál, az már jó. Ügyesen a tömegek egyenlőségéből indultál ki, így nem kellett felhasználni a vízre kapott (egyébként hibás) eredmémyt.

2019. szept. 15. 21:04