Legyen φ az a leképezés, amely minden pozitív x esetén hozzárendeli az összes olyan valós számot, aminek négyzete x. Mi igaz a φ leképezésre?


A válasz az, hogy : nem egyértelmű.


Valaki eltudná magyarázni, hogy miért nem kölcsönösen egyértelmű, hiszen az 1-hez tudom csak hozzárendelni az 1^2-et, hogy igaz legyen.


köszi előre is



2019. nov. 12. 12:23
 1/4 anonim ***** válasza:
71%

Mert pl a 2höz a +gyök(2)t is meg a -gyök(2)t is rendelné.

Ez lényegében azt jelenti, hogy az x^2 függvénynek nincsen inverze.

2019. nov. 12. 12:44
 2/4 anonim ***** válasza:
71%
Megjegyzés: Ha xhez azon számok HALMAZÁT rendelnénk, hogy a halmaz elemeinek a négyzete x, akkor egyértelmű volna.
2019. nov. 12. 12:47
 3/4 dq ***** válasza:
51%

Ennek így semmi értelme, valószínűleg valamit félreolvastál/hallottál.

Nincsen olyan kifejezés, hogy egy leképezés egyértelmű, nem egyértelmű.


Olyan van, hogy kölcsönösen egyértelmű leképezés, bár ebben a formában nem látom hogy ez hogyan jöhetne elő, illetve olyan is van, hogy egy értékű /több értékű leképezés.

2019. nov. 12. 17:52
 4/4 dq ***** válasza:
51%

:/ Oké, komplex függvénytanban használják, de semmikép sem a "leképezés" és a "hozzárendel" szavakkal :\


Az x=1 pozitív x-hez φ a φ(1)=1-et és a φ(1)=-1-et is hozzárendeli. Ez ellentmond az "egyértelmű leképezés" definíciójának, ha volt ilyen.

2019. nov. 12. 18:01