Függvény érintőjének az egyenlete adott pontban?


Nem értem, hogy kéne kiszámolni.

Függvénytáblázatban az van, hogy y*y0 = p*(x-x0) m = p/y0

de a neten azt találom hogy y-y0 = m(x-x0)

és sehogy se sikerül átrendezni az egyenletet :/



2019. nov. 9. 12:32
 1/5 anonim ***** válasza:
Attol fugg milyen fuggveny?
2019. nov. 9. 12:41
 2/5 A kérdező kommentje:
x^2-12x+27
2019. nov. 9. 12:45
 3/5 anonim ***** válasza:

Meg kell adni hogy melyik pontban akarod az érintőt kiszámolni. Például x0=-2.

Deriválni tudsz?

2019. nov. 9. 12:49
 4/5 A kérdező kommentje:
Igen megvan, rossz képletet néztem ki a táblázatból...
2019. nov. 9. 12:50
 5/5 anonim ***** válasza:

Egy kis elemi egyenlettudási ismerettel ha m=p/y0, akkor ebből p=m*y0 adódik. Ha ezt visszahelyettesíted, akkor ugyanazt kapod, amit a neten találtál.


Mellesleg ez csak egy mezei egyenes egyenlete. Bár igaz, a keresett érintő egyenlete is ilyen alakú, hiszen az is egy egyenes, célszerű deriválni.


A példádban f(x)=x^2-12x+27

ennek a deriváltja:


f '(x)=2x-12. Ez adja meg az érintő meredekségét egy x helyen (ahol x eleme az értelmezési tartománynak).


Tehát m=2x-12. Gondolom ebből már nem esik nehezedre az érintő egyenletének a felírása, ugye?

2019. nov. 9. 17:16