Henna68 kérdése:

Mi az r (t) = (2*cost,2*sint) síkgörbe érintőjének egyenlete a t0 = π/4 paraméterű pontban?


Válasz lehetőségek:

a) y=x

b) y=-x

c) y=-x+2√2

d) y=-x+√2

e) egyik sem (De akkor mi?)



#matematika #síkgörbék
2016. júl. 1. 16:32
 1/4 anonim ***** válasza:

Elvileg ki kellene tudnod olvasni, hogy ez igazából az x^2+y^2=4 egyenletű kör polárkoordinátás átirata. Így már csak az a kérdés, hogy a kör P(gyök(2);gyök(2)) pontjához húzható érintő egyenlete mi. Felírjuk az OP vektort: (gyök(2)-0;gyök(2)-0)=(gyök(2);gyök(2)), ez lesz a keresett egyenes normálvektora (mivel a sugár mindig merőleges az érintőre), tehát


gyök(2)*x+gyök(2)*y=gyök(2)*gyök(2)+gyök(2)*gyök(2)=4, vagyis


gyök(2)*x+gyök(2)*y=4 az egyenes egyenlete. Ezt y-ra rendezve:


y=2*gyök(2)-x, tehát a c válasz a helyes.

2016. júl. 1. 16:48
 2/4 A kérdező kommentje:
Síkgörbe érintőjének az egyenletére van vmilyen általános képlet?
2016. júl. 1. 18:22
 3/4 anonim ***** válasza:
Van, ahhoz deriválni kell.
2016. júl. 1. 18:29
 4/4 A kérdező kommentje:
És az hogy néz ki?
2016. júl. 1. 19:52