Mi az ellipszis érintőjének egyenlete?


A feladat a következő: Az A(4,-1) pontból érintőket húzunk az E: (x^2)/6+(y^2)/3 = 1 ellipszisre. Határozzuk meg az érintők egyenletét.

Sikerült meghatároznom az egyik érintő egyenletét, ami d : 2x - y - 3 = 0.

A másikat sajnos nem sikerül, abban kellene segítség. :)



2018. jún. 17. 15:03
 1/10 anonim ***** válasza:
Hogyan határoztad meg az elsőt?
2018. jún. 17. 15:18
 2/10 anonim ***** válasza:

Amikor az első meghatározod, két megoldás jön ki a meredekségre, mert másodfokú egyenlet oldandó meg.


Nem értem, mi a probléma.


Egy korábbi feladatban a példa analitikus megoldását megadtam itt:


https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazif..



A #6 választ kell nézni!

2018. jún. 17. 15:25
 3/10 A kérdező kommentje:
Az elsőt az (x0/a^2) * x + (y0/b^2)*y = 1 képlettel határoztam meg.
2018. jún. 17. 15:44
 4/10 anonim ***** válasza:
Az érintőt úgy kell meghatározni, ahogy a #2 válaszomban belinkeltem. Olvasni remélem tudsz.
2018. jún. 17. 19:50
 5/10 anonim ***** válasza:
Kicsit egyszerűsödik a megoldás, hogyha a pontot eltoljuk az origóba, ezzel párhuzamosan az ellipszist is, ekkor csak y=mx alakban kell felírni az érintő egyenletét, ezzel kicsit kevesebb betűvel számolunk. Ha végeztünk, visszatoljuk a helyére.
2018. jún. 17. 23:38
 6/10 anonim ***** válasza:
#5-nek: Az ellipszis középpontja eleve a (0,0)-ban van. Ha a pontot tolja (0,0)-ba, akkor az ellipszis középpontja lesz (0,0)-tól eltérő pontban. Így a feladat szerintem nem egyszerűsüdik.
2018. jún. 18. 10:10
 7/10 anonim ***** válasza:
Igen, de akkor az egyenes egyenletét nem y=mx+b alakban írjuk fel, hanem y=mx alakban, tehát a b-vel nem kell foglalkoznunk, így csak egy ismeretlennel lesz több a kelleténél. Persze b kifejezhető m függvényében, de az csak macera.
2018. jún. 18. 13:25
 8/10 anonim ***** válasza:

Értem. De akkor meg az ellipszis egyenlete


[(x-4)^2]/6+[(y+1)^2]/3=1 alakú lesz, ide kell beírni az y= mx-et, azaz


[(x-4)^2]/6+[(mx+1)^2]/3=1


és akkor itt a kibontogatással megy el sok idő. Habár nem vészes, így ránézésre


x^2-8x+16+2m^2x^2+4mx+2=6,


és akkor x-hatványai együtthatóit kell előállítani:



x^2: 1+2m^2


x^1: 4m-8


x^0: 12


A diszkrimináns: D=(4m-8)^2-48*(1+2m^2)


kifejtve: D=16m^2-64m+64-48-96m^2.


D= -80m^2-64m+16, ennek kell zérusnak lennie:


5m^2+4m-1=0.



A Viete-formulákat kihasználva az egyik megoldás


m1=-1 lesz, ezt látjuk, a másik ezért m2=1/5.


Tehát az érintők egyenletei


y1=-x és y2=(1/5)*x


Ezt vissza kell transzformálni az eredeti koordinátarendszerbe: Két lépésből fog állni, kell egy eltolás x-ben, és egy y-ban.

2018. jún. 18. 19:18
 9/10 anonim ***** válasza:

A visszatranszformálást rátok bízom. Nekem az jött ki, hogy


b1=3 és b2=-9/5.


Azaz az eredeti koordinátarendszerben az érintők egyenletei:


y1=3-x és y2=-9/5+(1/5)*x.



Szerintem ez így összességében bonyolultabb, mint az én módszerem, de mindegy. mindenki úgy számol, ahogy akar...

2018. jún. 18. 19:27
 10/10 anonim ***** válasza:

Az érintési pontokat is kiszámítottam.


Az 1-es érintőnél: x1=2 és y1= 1.


a 2- es érintőnél : x2 =2/3 és y2=-5/3.



Na remélem ennyi már elég segítség volt... De az én módszerem szerintem egyszerűbb akkor is.



Persze ezen kívűl még más módszer is létezik a megoldásra.

2018. jún. 18. 19:42