Aki PhD-ra jár, tudatosan készült rá? Mikor dönti el valaki hogy ezt akarja?
Az érdekel, hogy vajon általában az megy PhD-ra (főleg akiket fel is vesznek), akik már az elejétől kezdve aktívabbak és konkrétan készülnek erre vagy inkább az egyetem utolsó 1-2 évében jönnek rá az ilyen hallgatók, hogy ők ezt szeretnék?
Azt, hogy konkrétan készül rá, azt úgy értem, hogy direkt ilyen irányban próbálkozik mert tudja, hogy előnyös lehet , például OTDK, publikációk meg ami még jól jön.
Jaa, ott volt a félreértés, hogy a humán mesterképzést MA-nak hívják itthon. Csak a term.tud és műszaki az MSc.
Persze a humán PhD elég más, ott sokkal nagyobb szerepe van az egyéni, elméleti munkának. Sőt az inkább az.
Nem tudok pontosan a konferenciákon mi szokott lenni, de szerintem poszter session biztos ott is van az előadások mellett. Semmi egyéb, csak a publikációd előzetese ez. Sőt, láttam már történelem, nyelvészet, gazdasági posztereket.
Én pusztán TDK-zni kezdtem, aztán annyira kiégetett az egyetem, hogy a képzés második felében már tudtam, hogy nem fogok a szakmában dolgozni. Négy évig TDK-ztam, egy időben két helyen is, és marha sok eredményt összekalapáltam + 2 társszerzős cikket, és megalapoztam további három-négy társ, és egy elsőszerzős cikket a PhD-m első évére. Szóval ha valaki kellő áldozatot vállal, és jó a kutatócsoportja, akkor érdemes előre dolgozni, mert nem kell összeizgulni magad, hogy 4 év alatt lesz-e PhD vagy sem.
#4 Attól, hogy valaki a kutatás mellett dönt, még nem kell nevetséges béren tartani, főleg amikor a jó oktatók/kutatók hiánycikknek számítanak. Nálunk a többség hobbiból dolgozik és szerelemből, és/vagy maszekol mellette. PhD-sként és kezdő adjunktusként nem igazán van erre időd, pedig akkor alapozza meg az ember az életét.
Itthon Magyarországon nevetséges béren tartják a kutatókat, vagyis a PhD-s hallgatókat. Még a legnagyobb intézetek milliárd HUF körüli grantjeiből is minimális alamizsna kiegészítés jut a PhD-s számára... és régen sokkal rosszabb volt, konkrétan 110e nettó. Azért a jobb laborok általában adtak erre kiegészítést... most pedig emelték 140 nettóra, de még ez is borzasztó érzés, ha 5 évet tanultál egy műszaki/termtud képzésen... és a gyógyszergyári takarítónő, többet keres nálad. (Ez igaz), plusz bármely más jobban megbecsült területen, a BSc/MSc gyakornokoknak is majdnem +50%-al több a bére a PhD kutató alapösztöndíjánál. Én nem panaszkodhatok, mert nekem és pár ismerősömnek sikerült úgy elintézni, hogy ne kelljen "maszekolni", hanem kutatási témához kapcsolódó szakmai munkát végezhessünk a PhD mellett. Mivel a cégnek érdeke van a kutatásban, így azért megéri a dolog kölcsönösen... de sajnos sok társam semmit sem kap pluszban, és elég ritka az ilyen.
Nem azt mondom, hogy pár évig nem lehet eléldegélni 140/180 nettóból, csak ha az ember később kezdi, mert dolgozott előtte, vagy más szakot is végzett... akkor 25-30 évesen már hatalmas visszaesés a korábbi fizetézhez képest, miközben magasabb szinvonalú újdonságot kell leraknia, mint egy sima munkajelyen, vagy tanárként.
A PhD-nek mik voltak az IF követelményei? Csak term.tudományokat ismerem, ott elég magas.
Itt is meg van adva, elsőszerzős IF és társzerzős követelmény?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!