Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » A foglalkozàsdoktori cím...

A foglalkozàsdoktori cím tényleg igazságtalan?

Figyelt kérdés
Multkor olvastam egy választ, hogy a foglalkozásdoktori tulajdonképpen egy Horthy-korszakból ránk maradt cím, ami olyan, mint a nemesi cím kb, mintha egy báró vagy gróf rangot osztogatnának. Meg hogy igazságtalan más Msc-t végzettekkel szemben, hogy ők nem kapnak a diplomához ilyet, pedig vannak más nehéz szakok is, amivel mégse jár. Németországban már el is törölték éppen emiatt. Meg hogy ez nem is igazi doktori, csak egy fake doktori cím. Mit gondoltok erről?

2023. jún. 13. 07:24
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:
Akkor egy díszdoktori cím is viselhető a névben?
2023. jún. 13. 16:23
 12/27 anonim ***** válasza:
62%

- A foglalkozásdoktori jelen formájában megtévesztő és igazságtalan, hiszen mesterfokozatot igazol, de nem minden mesterdiplomás használhatja automatikusan.

- Végképp értelmetlen, hogy a mesterdiplomára épülő, annál tehát magasabb, de nem PhD diplomák (szakorvosi, szakmérnöki és egyéb szakirányú továbbképzési oklevelek) nem járnak semmilyen címmel. Tehát alacsonyabbért jár valami, ami magasabbért nem.

- Az MTA doktora cím mögött valós teljesítmény lehet, de valóban helytelen, hogy ezt nem egyetem adja vizsgák és teljesítményértékelés után, hanem egy tudósklub titkos szavazással. Ráadásul felesleges, mert azonos szinten ott van az egyetem által adott habilitációs oklevél és a MAB egyetemi tanári habitusvizsgálata (a professzori cím feltétele).


Én a következő következetes rendszert javasolnám. Címként az iskolai végzettség szintje legyen használható és azt mindig a név után használják:

1. matur. (azaz maturált, érettségizett)

2. bacc. (baccalaureate, BSc/Ba)

3. magis. (magister, MSc/MA/MD, ezt kapnák az orvosok, jogászok is)

4. magis.spec. (szakirányú továbbképzési oklevél, szakorvos, szakmérnök)

5. doctor (PhD/DLA)

6. dr.habil. (habilitációs oklevél, vezető oktatói alkalmasság, amit a közoktatásra is automatikusan kiterjesztenék)

7. prof. (professzor, egyetemi tanár, MAB akkreditáció alapján)


Az MTA címeket és a foglalkozásdoktorikat eltörölném. A dr.h.c. adományozható kitüntető címként maradhatna, fokozatnak nem minősülve.

2023. jún. 13. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
100%
Igen. A díszdoktor (doctor honoris causa) magas kitüntetés, jellemzően kiemelkedő idős professzorok kapják teljes életmű alapján, vagy volt államfők más országok egyetemein, ha ott vendégelőadók.
2023. jún. 13. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
Azt hiszem a díszdoktorok csak D-t kapnak, nem Dr-t. Ebben nem vagyok egészen biztos, hogy ismerek több embert is díszdoktorival, akik így használják.
2023. jún. 14. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 A kérdező kommentje:
Tehát akkor pl. Putyint anno díszdoktorrá avatta asszem a Debreceni Egyetem, akkor ő is hordhatja a nevében?
2023. jún. 14. 05:49
 16/27 anonim ***** válasza:

Igen, a díszdoktori címet név előtt "Dr.h.c. XY" formátumban szokás jelezni.

Név után is lehet, ez esetben XY, a Debreceni Egyetem díszdoktora vagy tiszteletbeli doktora.


Egyébként létezik "Professor honoris causa" cím is, a címzetes egyetemi tanár, címzetes egyetemi docens, vagy habilitáltak részére az "egyetemi magántanár" címek mellett. Ezek mind kitüntetések, nem fokozatok, de bizonyos felhatalmazások, jogok is járhatnak vele, illetve akkreditációs folyamatokban is figyelembe vehetők, pontszámok adhatók rá sok ország sokféle eljárásában.

2023. jún. 15. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
55%
Jogászoknál, gyógyszerészeknél nevetséges. 23 éves taknyosok akik eddig csak iskolába jártak vagánykodnak a dr-el. Nevetséges. Mindemellett egy ttk vagy egy mérnöki szak van olyan kaliberű mint egy jogi, mégis nekünk doktori iskola, publikációk, kutatás, stb kell ehhez.
2023. jún. 16. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
0%

Érdekes, hogy egyeseket mennyire frusztrál, hogy valaki kap valamit a neve elé. Különösen a PhD hallgatók, esetleg a végzett PhD-sok szoktak rendszerint hisztizni emiatt, mintha őket bárki is kényszerítette volna, hogy évekig tanuljanak, meg doktorit csináljanak, meg mintha ez az ő privilégiumuk kellene, hogy legyen. Ez az értelmiség tipikus hőbörgése, akik azt akarják, hogy ők egy privilegizált felső réteg legyenek és senki hozzájuk fel se érhessen. Kicsit le kellene mindenkinek szállnia a földre. Egyrészt senkinek sincs megtiltva, hogy jogot végezzen, vagy orvos, gyógyszerész, államtudományi stb szakot. Másrészt semmivel sem lesz neked vagy másoknak jobb vagy rosszabb, ha elveszed a nevük elől azt a két betűt.


Minősítheted a mesterszakokat nyugodtan, hogy kutya közönséges, vagy sem, meg, hogy a mérnöki, közgazdász stb szakok is nehezek, csak egy dolgot azért érdemes tisztázni: mérnök egy 3 éves Bsc-vel is lehetsz, utána 2 év az Msc. Tehát már Bachelor szinten is kapsz egy diplomát érte, míg a foglalkozásdoktorit adó szakok csak osztatlan formában indulnak, ergo te vállalod azt, hogy 5 évig semmilyen végzettséged nincs, és lehet, hogy nem is lesz, míg azért matek ide vagy oda, 3 éves Bsc-t valahogy végignyomod, ha kell csúszással, és lesz egy végzettséged. Könnyebb úgy Msc-t szerezni, hogy meg van osztva. Az meg külön vicces, amikor mérnökök verik az asztalt, hogy nekik milyen nehéz matek így meg úgy, és hogy nekik is járna..... először talán egy kis kultúra nem ártana, ha két integrálás közt rájuk ragadna, ugyanis az egyetemi hallgatók közül kb. a mérnökök állnak legtávolabb attól, hogy értelmiségi jelzővel illessék őket. Talán az arcból vissza lehet venni, lehet, hogy a munkaerőpiaci értéketek magas, csak az emberi értéket attól még másban mérik, és más terület is van a műszakin kívül a való életben, amihez meg ti nem értetek, szóval nem vagytok ti sem mindenhez is értők, hiába hiszitek ezt magatokról, tisztelet a kivételnek.


Egyébként meg dobálóztok itt a szavakkal könnyedény hogy a jogász meg a gyógyszerész milyen nevetséges stb. A gyógyszerész pl. egy nagyon alulértékelt szak. Sokkal nehezebb kémia van, mint egy orvosin, és bőven van annyi szenvedés vele, mint egy mérnöki matekkal vagy fizikával. Meg azért vitatkozhatunk itt, hogy mi mennyire nevetséges stb, ezeken a szakokon, amik foglalkozásdoktorit adnak, az oktatás is ehhrz alkalmazkodva kemény. Itt nincs az, mint àtlag műszaki karokon, hogy aláírás alanyi jogon megvan, jegymegajánló zh-val a félévi 8 vizsgádból 5-öt ki is váltottál stb. Itt a főbb tárgyakra aláírás is zh-val jár csak, a vizsga pedig több száz kérdéses beugróval indul majd ezután húzhatsz csak a 70-80 tétel közül. Ja, és sok esetben itt nem is 51 vagy 60, hanem 70%-tól van kettes valamelyik tàrgyból.


Vagy ha az előttem szólónak nevetséges a jogi foglalkozásdoktori, érdeklődve nézném, hogyan tanulná meg Római jogból a XII. táblás törvényeket, vagy a comitia curiata és a comitia centuriata hatásköreit, esetleg azt, hogy mi a legis actio per manus iniectionem menete.

Vagy mondjuk, hogy polgári jogból milyen változást hozott az új PTK a deliktuális kárfelelősség terén.

Esetleg büntetőeljárás során a felülbírálat terjedelmének szabályozását a másodfokú éljárás vonatkozásában szívesen meghallgatom pontosan idézve a vonatkozó szakaszokat a 2017. évi XC törvényből.

2023. jún. 18. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:
100%

18. "Érdekes, hogy egyeseket mennyire frusztrál, hogy valaki kap valamit a neve elé."


Én úgy veszem észre, hogy leginkább a jogászhallgatókat frusztrálja, ha valaki meg meri kérdőjelezni a foglalkozásdoktori titulusuk létjogosultságát. Az igazi PhD-seket nem érdekli ez a téma.


"Ez az értelmiség tipikus hőbörgése, akik azt akarják, hogy ők egy privilegizált felső réteg legyenek és senki hozzájuk fel se érhessen."


Ezek alapján TE úgy gondolod, hogy a doktori cím az valamiféle értelmiségi jelleget kölcsönöz a viselőjének, és bebocsátást valamilyen vélt vagy valós "privilegizált felső rétegbe"?


A PhD-sek ezzel szemben a PhD-t egy tudományos fokozatnak tekintik, amely igazolja, hogy a cím birtokosa alkalmas az alapfokú tudományos kutatásra. Tudod: érettségi bizonyítvány - BA/BSc - MA/MSc - PhD - PhD habil. Semmiféle "értelmiségi allűr" vagy "privilegizált felső réteg" gondolat nem kapcsolódik ehhez.


"Másrészt semmivel sem lesz neked vagy másoknak jobb vagy rosszabb, ha elveszed a nevük elől azt a két betűt."


Ez nem "jobb vagy rosszabb" kérdése, hanem egy megtévesztésre alkalmas rendszer. Meglátsz egy Dr. XY-t, és nem lehetsz benne biztos, hogy az illetőnek valóban van-e tudományos fokozata, vagy csak egy anakronisztikus foglalkozásdoktori címet osztogató szakra járt. Így persze az egész doktori cím értéktelenné válik. A foglalkozásdoktori cím elinflálja a valódi doktori címek értékét.


"az egyetemi hallgatók közül kb. a mérnökök állnak legtávolabb attól, hogy értelmiségi jelzővel illessék őket"


Nem vagyok mérnök, de a mérnökök nevében kikérem magamnak ezt a primitív vádaskodást. Honnan vetted ezt a hülyeséget?


"érdeklődve nézném, hogyan tanulná meg Római jogból a XII. táblás törvényeket"


Rém egyszerűen, úgy, hogy fogja a könyvet, kinyitja és megtanulja. Nem nehezebben, mint ahogyan te megtanulnád pl. a Mixture Discriminant Analysis modellt pl. ennek könyvnek a 449. oldalától kezdődően: [link]


Itt meg tudod nézni, hogy a nagymintás kutatás alapján készült rangsorban a jog csak a 25. legnehezebb szak, és toronymagasan megelőzi nem csak egy fél tucat mérnöki tudomány (vegyész-, villamos-, anyag-, építész-, nukleáris, aero sőt még az "általános mérnök" is, azaz magyarul az ÖSSZES), de simán lepipálja még az összes természettudomány (biokémia, botanika, molekuláris és rendes biológia, genetika, kémia, fizika, zoológia), és ami röhej, hogy még a pénzügy-számvitel is!!

[link]


És ez hard facteken és nagymintás felméréseken alapuló kutatás, nem egy szubjektív vélemény.


Én értem, hogy küszködsz a vizsgáiddal és nagyon nehéznek tartod a szakodat, de összefoglalva:


1. Nem, nem nehezebb a szakod a mérnöki és TTK-s szakoknál (hanem könnyebb, konkrétan)


2. Nem, nem vagy értelmiségibb, mint a mérnök hallgatók. Sznobabb az lehet, hogy igen, de nem vagy se műveltebb, se értelmiségibb.


3. Nem, nem leszel igazi doktor a foglalkozásdoktori címeddel. Doktor majd a doktori képzés elvégzésével és a disszertációd megvédésével és doktorrá avatásoddal leszel.


Röhej egyébként, hogy az Állam- és Jogtudományi Karok DOKTORI ISKOLÁT üzemeltetnek, amelyek DOKTORI KÉPZÉST kínálnak a már jogot végzett "doktoroknak". Nem ellentmondás ez egy kicsit? :D


[link]

2023. jún. 18. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
100%

UI: egyébként rengeteg ilyen nehézségi lista és kutatás van, a jog MINDENHOL a középmezőnyben van a nehézségi listákon. Ami jellemző, hogy a kémia mindenhol a lista élén áll, és a különböző biológiával kapcsolatos tudományok (biológia, biokémia, genetika stb.) is a lista élén tolonganak. Akárcsak a mérnöki tudományok többsége. Ez is egy jó lista: [link]


Sajnos az a rossz hírem van, hogy a jog nem egy kirívóan nehéz szak. Nem is könnyű, senki nem állította, de nincs pariban egy orvosi egyetemmel, a TTK-s szakok többségével, de még a mérnöki tudományok többségével sem. Sőt a közgazdaságtant is a legtöbb helyen elé sorolják.

2023. jún. 18. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!