Csak a foglalkozásdoktorit adó szakoknak van társadalmi elismertsége?
Megint itt a kényszeres doktori címes kérdező.
Nézd, nem mindegyik szakmának ugyanakkora a presztízse, hiszen nem mindenhol ugyanakkora a felelősség, mások életére nem mind van ugyanakkora közvetlen hatással, nem mindegyik ugyanolyan "nehéz". Ez tény. De nem redukálhatjuk le az embereket a foglalkozásukra, nem rakhatjuk őket ilyen sorrendbe hasznosság szerint. Személyként kell egymásra tekintenünk, elfogadni hogy nem vagyunk ugyanolyanok, és a különbségeink tesznek érdekessé minket.
Aki azt hiszi, hogy majd egy titulus a neve előtt lesz az amiért meg fogják becsülni, annak olyan súlyos önértékelési gondjai vannak, amiket valójában nem fog megoldani semmilyen doktori cím.
Ha elmész egy baráti társaságba akkor ott nem fogsz úgy bemutatkozni, hogy dr. XY, aki így mutatkozik be annak gondjai vannak. Aki azért vár elismerést mert a neve előtt ott van két betű ott nagyobb gondok vannak.
Miért is lenne jobb egy jogász egy mérnöknél? A mérnöki képzések is legalább olyan nehezek mint a jogi szak. Minden foglalkozási doktori címet adó képzéshez (jog, államtudomany, általános orvos, fogorvos, állatorvos és gyógyszerész) főleg seggelés kell, rengeteg anyagot kell bemagolni, mérnök úgy nem lehetsz, hogy csak magolsz.
Amúgy egy mérnök mesterképzés után mehet doktori iskolába Ph.D.-t szerezni, és akkor a neve előtt lesz az a bizonyos két betű.
"Amúgy egy mérnök mesterképzés után mehet doktori iskolába Ph.D.-t szerezni, és akkor a neve előtt lesz az a bizonyos két betű."
Jó, csak alapból nem kapja meg egyetem után, mint egy jogász vagy egy államtudományis, és emiatt átlag emberek szemében úgy tűnhet a társadalomban, hogy egy mérnök "nem ér annyit", mint egy jogász mondjuk, mert ennek a címnek ez a sugallata sokak számára, és ez kicsit elkedvetleníti az embert, önbecsülés ide vagy oda, ez nem önértékelési problémán múlik, szerintem sokakban felmerül ez.
Nagyon kevés szaknak van ma már társadalmi elismertsége pusztán a papír miatt, és ennek semmi köze ahhoz, hogy valaki jogosult-e arra, hogy dr. legyen, vagy sem.
Ha pedig valaki ennyire felszínes, hogy az alapján alkot rólam akár személyes, akár szakmai véleményt, hogy 20 évvel ezelőtt milyen egyetemet végeztem el, annak a véleményére nem különösebben adok.
Kicsit olyan ez, mint amikor valaki 30 évesen még arra veri a nyálát, hogy ő bezzeg milyen erős középiskolába járt. Senkit nem érdekel. Az egy eszköz volt, hogy vidd valamire, nem pedig a cél. A kérdés, hogy évekkel később mire tudtad vinni ezáltal.
3-mas vagyok. Hidd el ha valaki elvégez egy mérnöki szakot akkor nagyon büszke lesz magára, a barátok és a családtagok is nagyon büszkék lesznek rá, mert ők tudják, hogy mennyit szenvedéssel járt. Én BME-t végezett mérnök vagyok és nagyon büszke vagyok arra, hogy 4,78-as átlagú mérnöki diplomám van. Amikor én végeztem akkor az emberek 25-30% végezte el a képzést, szóval rengetegen kibuktak, akik elvégezték mind nagyon büszkék voltak saját magukra és semmiféle társadalmi lenézést nem kaptunk csak azért mért nem vagyunk doktorok.
Számos diplomás és nem diplomás van a baráti társaságomban, velük hetente - két hetente összeülünk és beszélgetünk:
Diplomások:
- 4 mérnök, egyik Ph.D.-t végzett, egynek még folyamatba van a Ph.D.
- 2 jogász
- 1 általános orvos
- 1 tanár
- 2 óvodapedagógus
- 2 bölcsész
- 1 infós
- 2 művész
Érettségit szerzett: 4
Nem szerzett érettségit: 1
Van néhány doktor barátom, tőlük sosem kaptam semmiféle lenézést, csak azért mert nincsen doktor a nevem előtt. Senki se végez el egy olyan szakot csak azért, hogy doktor legyen (aki csak ezért az nagyon valószínűséggel nem fogja elvégezni). Én se nézek le egyetlen egy ember csak azért, mert mondjuk nincsen érettségije vagy diplomája.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!