Mi számít több diplomának?
Nagyon sokszor hallom, hogy egyesek azt mondják, hogy van 2+ diplomájuk. Ha rákérdez az ember, kiderül, hogy elvégeztek pl. egy alapképzést, a hozzá tartozó mesterképzést, és mondjuk egy másik alapképzést, és így van három diplomájuk (természetesen itt többféle változat is létezhet).
A kérdésem elsősorban az lenne, hogy egy alapképzés és egy mesterképzés két külön diplomának számít? Még akkor is, ha tulajdonképpen csak egyféle alapképzéssel lehet felvételizni az adott mesterre? Persze tudom, hogy az alapképzés után is jár egy diploma, de onnantól kezdve, hogy ugyanazon a területen (lényegében ugyanazon a szakon, csak magasabb szinten) van egy mester diplomája is az embernek, az továbbra is két diplomának számít?
Nem kötözködni szeretnék ezzel a kérdéssel, egyszerűen tényleg érdekel, hogy végülis mi számít két (vagy több) diplomának.
Istenem, tiszta szellemi fogyatékosok vagytok...
Ha nem arra akarnák egyesek verni a faszuk, hogy hány diplomájuk van másokhoz képest és nem enné őket az irigység egy szám miatt, ami nagyobb, mint az övék, akkor nem kellene eleve ezen vitatkozni. Normális ember nem a papírjai számával méreget faszt, jézusom...
Magyarul teljesen mindegy, hogy milyen képzésen, hány év után és hogyan szerezte azt a diplomát. Igen, diploma az alapszakos is, a szakirányú mesterszakos, a nem szakirányú mesterszakos, az osztatlan, a második alapszakos, de még a doktori és ha jól tudom, a szakirányú továbbképzés is diplomát ad.
Ahány ilyet elvégzel, annyi diplomád lesz, mint ahogy ahány okj-t elvégzel, annyi okleveled lesz.
Ez egy semmitmondó szám, nem kell bele semmit beleképzelni, mert intelligens ember NEM-EZZEL-AKAR-FELVÁGNI. És azon pedálozni, hogy mi számít több diplomának, pontosan ugyanolyan szánalmas, mint mikor valaki egy szakmában dolgozik, szakirányú végzettséggel és más szakmabeliek arra verik a nyáluk, hogy dehát ő hogy hívja magát xy szakembernek, ha ezt meg azt nem úgy csinálja, mint ők vagy ehhez meg ahhoz nem ért. Nem, nincs "de" meg "ha". Az emberek szakmája az, ami a munkaszerződésükben meg van nevezve, főleg ha még mellé van is szakirányú végzettsége. Nem kell a mese arról, hogy egy diplomás mérnök, aki xy mérnök munkakörben dolgozik, ne hívja magát annak az xy mérnöknek, mert nem ért az anyámkínja technológiához vagy mert nem követ bizonyos elveket. Ha pár ember nem azt tartaná a fő személyiségvonásának, hogy ő mérnök (illesszetek ide be tetszőleges foglalkozást), akkor nem lenne szükség ilyen dedós hitvitákra, mert a tények számítanak, nem a szentimentalista vergődés, amit valami mögé képzelünk a defektjeink miatt. Ugyanez igaz a diplomára is.
Mindenki leszarja, hogy pár vérpistike mit kompenzál a diplomái számán való nyammogás által. Ha nem lenne egy önbizalomhiányos frusztrált kis görcs, nem akadna fenn azon, hogy más ugyanannyi év tanulással többdiplomásnak hívja magát, miközben ő osztatlanra járt. Én sem baszom magam földhöz azért, mert 8 év egyetemmel és lassan 3 diplomával nem hívhatom magam doktornak, ellenben a jogász ismerősömmel, akinek ez 5 év alatt összejött. Nem bazári majom vagyok, hogy magamat mutogassam, hanem magamnak tanultam és másoktól függetlenül becsülöm azt, amit elértem, függetlenül attól, hogy egységnyi erőbefektetés egy másik szakmában nem tesz doktorrá vagy többdiplomássá.
Értelmes emberek erről úgy beszélgetnek, hogy igen, van x diplomám, ilyen meg olyan szakról, illetve van két szakmám, amiből a másodikban dolgozom, mint xy szakember. Ezzel meg azzal foglalkozom a munkám során, x éve már. Szeretnék megtanulni még ezt meg azt, ezért lehet, hogy elvégzek egy kurzust vagy egy levelező képzést. Blablabla. Nem pedig úgy, hogy "x diplomám van, ti meg csicskák vagytok és leszophattok".
#31: Maximálisan egyetértek. A kérdés tényleg azért merült fel, mert egyesek közölték velem, hogy "jaj, te kétdiplomás vagy", miközben én ezt a saját végzettségeim tekintetében nem éreztem jogosnak (mások hasonló helyzetben lehet, hogy annak érzik, őket nem akarom leszólni). De nekem eszembe sem jutott volna magamat így defininálni, viszont a kérdés megírásakor eszembe jutott néhány ismerős ismerőse, aki folyton azzal hencegett, hogy neki 3 diplomája van.
Tényleg csak arra voltam tehát kíváncsi, hogy én vagyok a fura, amiért nem gondolom magam kétdiplomásnak, vagy mégis mi alapján kéne ezt számolni. De köszönöm a válaszokat!
A megoldása a problémának, hogy nem használjuk a “diploma” szót, csak minősítő jelzővel: alapdiploma, mesterdiploma. Így valakinek lehet egy alap- és egy mesterdiplomája, senki nem téveszti össze azzal, akinek két osztatlan mesterdiplomája van.
Egyébként a mesterdiplomát sem jogos önállóan diplomának nevezni, mert mi van azzal, aki csinált egy alapdiplomát, majd arra csinált 2 mesterdiplomát (ráadásul Hollandiában vannak 1 éves mesterdiplomák is). Akkor ő 3 vagy 2 diplomás? Vagy csak 1? Értelmetlen az egész vita.
Csak most találtam a kérdésre.
Kérdező, addig ok, hogy mondjuk elvégzed a pszichológia alapszakot, majd a mesterszakot, azt egy diplomának tekinted, mivel az alapdiploma arra kellett, hogy legyen egy mesterdiplomád. De mi van, ha teljesen más szakra mész mesterképzésre némi kredit pótlással? Nekem például teljesen másból van MSc-m, mint BSc-m. Akkor ha ezt kettő diplomának tekinteném, ha az alapszakomra mentem volna tovább MSc-re (egyébként azt most csinálom épp estin), ami ráadásul azon az egyetemen nem volt, így más egyetemen eleve más a szemlélet, más jellegűek a tárgyak, és nem mellesleg sokkal nehezebb, mint ami MSc-t csináltam, az már nem +1 diploma?
Szerintem eleve azzal van gond, hogy túlzottan a számosságot helyezzük középpontba. Egy régi 5 éves egyetemi diploma megegyezik azzal, mint ha lenne egy alap és egy mesterdiplomád, tehát az utóbbi végzettségűnek a kettő együtt ér fel azzal, mint előbbinek az egy. A csak MSc egy másik szakból nem ér fel ezzel, hiszen csak 2 éves képzés. És ha figyelembe vesszük ezek súlyát, akkor nyugodtan mondja valaki kettő BSc-vel és 2 MSc-vel, hogy 4 diplomás, ez a régi rendszer 2 egyetemi szintű diplomásának felel meg.
Egyébként meg amúgy is lényegtelen. Nekem az egyik diplomám, az MSc gazdasági, de nem mondom magam közgazdásznak, mert soha nem dolgoztam benne. Hasznos volt, de ettől nem lettem szakmabeli. A szakmámban, ami a BSc-hez kötődik meg dolgozok, van hozzá szakmai tudásom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!