Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Fizika. Ki tudja legegyszerűbb...

Fizika. Ki tudja legegyszerűbben elmagyarázni Einstein relativitás elméletét?

Figyelt kérdés

Gyenge az eszem előre szólok, ezért nem wiki vagy ilyesmi bemásolásra gondoltam. Arra gondoltam akinek ez jól fekszik az agyának, és nagyon tisztán át tudja látni, az arra is képes lehet, hogy úgy magyarázza el, hogy egy ilyen gyengébb képességű mint én is megértheti.

Persze már akinek van kedve hozzá.

Esetleg kort is írhattok kíváncsiságból. Köszönöm a fáradságot. Liza 22

(Utóirat, tudom hogy kettő van, de egyiket sem értem)



2021. ápr. 2. 18:13
1 2 3 4 5
 11/42 A kérdező kommentje:

Nem értem a tér hogy gürbülhetne meg. Tegyük fel a tér meggörbül, akkor valahonnan valahova görbül ugye..akkor ahová görbül onnan az előtte lévő teret elnyomja? Vagy pedig ott dupla tér lesz? És ahonnan görbült ott már a helyén nem is marad tér? Akkor mi marad ott? Bocsi csak ahogy mondtam gyenge az eszem.

A lepedős példa se teszi számomra érthetőbbé, mert ha egy vasgolyót teszünk a lepedő közepére akkor ok hogy a körülötte lévő golyók keringhetnének körülötte mint a bolygók, de ez a gravitáció következménye. A térgörbület pedig állítòlag az oka. A lepedő elgörbül a tömegtől, de az űrben már nem görbülne el, ha mégis az csak véletlen, és a tér akkor sem görbülne, csak a térben valami.

2021. ápr. 3. 12:48
 12/42 A kérdező kommentje:
Nem lehet hogy a térgörbület is csak hipotézis?
2021. ápr. 3. 12:50
 13/42 Tom Benko ***** válasza:
77%

Nem. A tér görbülete egy matematikai fogalom, egész pontosan analitikus geometriai. Lényegében azzal kapcsolatos, hogy hogyan mérünk távolságokat meg szögeket. Ezért bravúros Mojjo szövetes hasonlata.

A szövet szálai lehetnek a sok koordinátavonalai. Nos, ha ez megvan, talán érthetőbb lesz a tér görbülete is.

2021. ápr. 3. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/42 Mojjo ***** válasza:
76%

Nekem egyáltalán nem tűnik úgy, hogy gyenge lenne az eszed :) Teljesen jó meglátásaid és kérdéseid vannak.


Kezdjük a végén:

A tér görbülete nem csak hipotézis, hanem számtalanszor és számtalan módon bebizonyított tény. Az első konkrét megfigyeléses bizonyítékot már több, mint száz éve sikerült lerakni az asztalra.


Ami a lepedőt illeti, igen, ha ráteszel egy vasgolyót, azt a gravitáció miatt horpasztja be, nagyon jó észrevétel. Igazából legjobban nem is a klasszikus gumilepedős - vasgolyós módon lehet a gravitációt szemléltetni (én sem feltétlen ezt, hanem a tér fogalmát próbáltam vele érthetőbbé tenni), hanem így:

[link]


Mondjuk nem biztos, hogy könnyen befogadható videó, és angolul is jól kell érteni hozzá, de egy próbát megérhet :)

2021. ápr. 3. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/42 A kérdező kommentje:

Köszi a bókot csak próbálkozom.

Lehet hogy a megfigyeléses bizonyítékok alapján hibásan következtettek arra hogy a tér görbül, mert valójában más a magyarázat? Ez lehetséges?

Az szeretném még kérdezni a tér görbülete hogy nem okoz deformációt?

2021. ápr. 5. 10:12
 16/42 A kérdező kommentje:
Nem kéne a térben lévő dolgoknak vele együtt görbülnie? Amikor egy kósza tömeg gondol egyet és meggörbíti a teret, akkor gondolom görbül a maga által kitöltött tér is, hogy lehet hogy annak látszólag nincs kihatása? Én azt hiszem az anyag fogalma egy lapra sem tehető a térrel, de még az idővel sem, na ezért nem értem az elméletet, de próbálkozom. A térről semmit sem tudunk, egyetlen jellemzőjét sem ismerjük, színtelen, szagtalan, ismeretlen halmazállapot, nincs mérete, az idő sem fog rajta, erre azt mondja egy kócoshajú a tömeg meggörbíti azt amiről egyetlen információja sincs, csak mert másképp nem tud magyarázni egy megfigyelést. Nem lehet hogy csak az idő a hunyó és Einstein meg megy a levesbe mint az előzőek?
2021. ápr. 5. 12:33
 17/42 A kérdező kommentje:
Lehet hogy valami általunk valami egyenlőre láthatatlan dologra hat úgy tömeg hogy ki tudja hogy gravitálni fognak, de muszáj ebbe belekeverni valami egészen kategóriát mint a teret, nem azt mondom elméletnek jó gondolkozni, de tényként kijelenteni, csak mert még nem cáfolták meg? Akkor azt mondom tény hogy hogy 2025-ben világvége lesz.
2021. ápr. 5. 12:45
 18/42 A kérdező kommentje:
Szerintem a tér valami misztikus valami, az alapján amit tudunk, mert még viszonyítani sem tudunk hozzá semmit. Elméletileg végtelen, gyakorlatilag ez nekünk elképzelhetetlen. Ennyit tudni róla, meg hogy minden felett áll mert bármit magába fogad, de semmi sincs rá kihatással. Hacsak nem, jön a kócoshajú és valamire azt fogja magyarázatként hogy meghajlik a tér. Bocsánat de ez röhejes
2021. ápr. 5. 13:01
 19/42 Mojjo ***** válasza:
62%

Kezd fura irányba elmenni a dolog. Minek köszönhető ez? Eddig érdeklődtél, kérdeztél, úgy tűnt, törekszel a megértésre, most pedig egész suta módon vagdalkozol. Ha szeretnéd megérteni a dolgokat, nagyon szívesen megpróbálok segíteni, ahogy tőlem telik, ha viszont eldöntötted magadban, hogy ez csak azért is hülyeség, mert nem egyezik a világról alkotott képeddel, és inkább megpróbálsz kifigurázni és kigúnyolni fizikai modelleket és az őket megalkotó embereket, akkor nem szívesen ölöm ebbe az egyébként igen szűkös szabadidőm.

Szóval mi legyen?

2021. ápr. 5. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/42 A kérdező kommentje:
Válaszok legyenek ahol kérdőjel van. Mindegy milyen stílusban, nem fogok belekötni. A válaszra fogok reagálni nem másra. Köszi.
2021. ápr. 5. 14:01
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!