Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mi értelme van így az érettség...

Mi értelme van így az érettséginek? (Matek)

Figyelt kérdés

Mielőtt valaki nekem esne, hogy milyen büdös bunkó proli vagyok: 20 éves vagyok, másodéves egyetemista tanárképzőn, ahol egész jól tanulok. (Humán szak, angol és töri) Kíváncsiságból belenéztem a mostani középszintű matekérettségibe, de legjobban esetben is egy kettesre tudnám azt megírni, úgy, hogy a 2018-as matek érettségim hármas lett. (5 pont kellett volna a négyesemhez)


Így mi értelme van az érettségi vizsgáknak? Megértem, hogy kell egy minimális matematikai tudás, de ez nem lenne elég az átlag ember számára egy összeadás, kivonás, szorzás, osztás, százalékszámítás formájában? Annyira elvagyunk kényelmesedve, hogy a nagyobb áruházakban (Penny, Spar) a pénztárosnak még nagyon számolnia sem kell fejben, mert a pénztárgép az esetek nagy részében (ha valaki egész címletekben fizet) kiírja a visszajáró összegét is, illetve egyre többször látom azt, hogy a pénztárosok "biodíszletnek" be vannak állítva az önkiszolgáló kasszához.


Miért nem lehet a középszintű érettségit leegyszerűsíteni annyiból, hogy kivennék belőle a felesleges dolgokat (1,2,3,4 fokú egyenletek, gráfok, síkodomokkal / térbeli elemekkel való feladatok, stb) és berakni az alapműveleteket, akár szöveges feladatok formájában, viszont a diákok nem használhatnának hozzá számológépet se semmilyen más segédeszközt, az emelt szintű érettségit meg meghagynánk ilyen nehézségűre.



2020. máj. 5. 16:09
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:

#5 Köszönöm a demagóg és személyeskedő válaszodat, főleg az 1+1=2-es példáddal.. :) Nyilván Te is tudod, hogy léteznek sokkal bonyolultabb alapfokú műveletek is matekból, azokra gondoltam.


Ment a lepontozás a vitakézséged hiánya miatt.

2020. máj. 5. 16:34
 12/27 anonim ***** válasza:
90%
Hát akkor én h*lye vagyok, mert nem lesz a matekérettségi kettes :)
2020. máj. 5. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 A kérdező kommentje:
A személyeskedését a válaszokból hanyagoljuk már, erre kérnék mindenkit aki esetleg leírná a véleményét a témával kapcsolatban. Elfogadom, hogy szükséges a logikus gondolkodás kiépítése, de ezt például a szöveges feladatokkal tökéletesen át lehet adni matekból. (Igaz, néha elég vicces feladatok szoktak lenni, például amikor valaki vesz 200 darab dinnyét és társai.)
2020. máj. 5. 16:38
 14/27 A kérdező kommentje:
12# Ki írta hogy hülye lennél?
2020. máj. 5. 16:39
 15/27 anonim ***** válasza:
75%

#10 Teljesen igazad van. A kérdező valóban elfogultan szemléli a dolgokat, amivel nincs is baj hiszen te vagy én sem lehetünk teljesen objektívek. De fontos legalább egy egyensúlyt megtartani. Pont ez az egyik legfontosabb oka annak, hogy az érettségi nem sokkal egyszerűbb a jelenleginél. (nem mintha most óriási kihívás lenne) Hiszen az lenne a cél, hogy ne olyan mérnökök, tanárok, orvosok legyenek, akik a saját szakterületükön kívül nem értenek semmihez.


Az hogy a töri érettségi mondjuk részben forrásértelmezés, azzal nincsen baj. Sőt, ez az egyik célja a tantárgynak. Ha olvasol valamit, akkor azt tudd értelmezni, levonni következtetéseket. Akár történelmi tárgyú szöveg, akár teljesen más. Persze, lehetne nehezíteni azzal hogy sokkal több évszámot meg királyt kelljen fejből tudni, de nem ez a cél.

2020. máj. 5. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
16%

Valóban nem kéne személyeskedni, de te is azt csinálod. Indirekt. Mivel ha én adott esetben imádom a reál tantárgyakat, akkor máris magamra veszem, hogy mennyire feleslegesnek tartod őket - vagyis már majdnemhogy engem bántassz személyesen.

Az, hogy valaki felhívószöveg és egyéb dinnyés, és 200 kiló kenyeres példákból össze tud hozni egy megoldást, az teljesen rendben van. De a jelenlegi oktatási rendszerben ez általános iskolában van, hogy érdekesebb legyen a feladat. A való életben ha teszem azt csempézni akarsz, és ki akarod számolni a lakásodba mennyit kell vegyél, akkor nem fogod átírni fejben, hogy Pistike négyzeteket vág ki kartonból és azt teszi a földre, szigorúan fél centi távolsággal.

A matek a rideg valóság. Egy idő után el kell hagyni a kertelést, a viccel feladatszövegeket, mert bárhogy nézzük egy másodfokú egyenlet nem lesz kenyeres vagy ruházati akciós példa.

Neked ez nem szükséges. Megértem. Nem kell a szakmádhoz - csupán addig, amíg kiszámolod hány %-tól lesz hányas egy dolgozat.

De másnak szükséges. Apám asztalos, és karácsonykor rettenetesen sok rendelése szokott lenni. Ő kell a szabásjegyzéket is kiszámolja, szóval sok dolga akad. Ilyenkor én és a bátyám be szoktunk neki segíteni, itt kell a térmértan. (lehet nem sokan tudják: a szabásjegyzéknél figyelembe kell venni a bútorlapok szélességét is, nem egyszerűen egy vonal nagyságát számoljuk)

Nekem épp ezért fontos volt a térmértan, mert szeretek segíteni a szüleimnek. Ha átvenném a szakmáját kellene nekem szakvizsga. És isten óvjon, hogy ott újra kelljen kezdjem az általános iskolás, 8. osztályos testekkel a A, és V számításokat.

Ahogy egy csillagászati egyetemen se kezdhetik az összeadás-szorzás ismétlésével az anyagot, mert szerinted elég a "összeadás, kivonás, szorzás, osztás, százalékszámítás" középszinten.

2020. máj. 5. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 A kérdező kommentje:
16# Persze, a különféle szakmákhoz (asztalos, CNC forgácsoló stb.) szükséges valamilyen speciálisabb matematikai tudás, és azokban a szakképző intézményekben, ahol ezen szakmák oktatása folyik, jellemzően szakirányosan tanítják a matematikát is, nem?
2020. máj. 5. 16:54
 18/27 anonim ***** válasza:
16%

Ezt nem tudom, de valószínűleg igen.

Viszont tegyük hozzá, hogy 14 évesen egy gyerek nem tudja eldönteni mit csináljon további 65 éves koráig. Azért szükséges a matek, mert ha valaki nyelvi és teljesen humán iskolába tanul, akkor ha 18 évesen rádöbben, hogy nem az ő világa, akkor tudjon váltani. Adott példámmal élve: ha csillagász akar lenni, akkor mit kezdene magával a szorzás-osztásával ha mondjuk csak 10. oszályig tanult mateket és nincs is érettségije?

2020. máj. 5. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:
62%

A matekérettségit józan paraszti ésszel valamint "összeadás, kivonás, szorzás, osztás, százalékszámítás"-sal meg lehet oldani simán egy hármasra (40%). A többiért már tanulni is kell.


Szerintem szégyen ha valaki matematikai ismeretek hiányában olyan hitelszerződést ír alá amivel csődbe viszi magát, mert nem számol utána.

2020. máj. 5. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 A kérdező kommentje:

"ha valaki nyelvi és teljesen humán iskolába tanul"


Kéttannyelvű intézményekre gondolsz? Ezekben az intézményekben ugyanúgy folyik a hagyományos "reál" tárgyak oktatás is, csak előfordulhat, hogy az adott intézmény által oktatott nyelvek valamelyikén.

2020. máj. 5. 17:01
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!