Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » A vasúti átjárók fehér villogó...

A vasúti átjárók fehér villogó jelzése milyen információt ad?

Figyelt kérdés
Ha mégis jöhet vonat, akkor tulajdonképpen mire jó? Vagy csak jelzi, hogy átjáró van?
2024. márc. 4. 13:51
1 2 3 4
 11/33 anonim ***** válasza:
100%

Pl. Svédországban ugyanilyenek vannak.

[link]

2024. márc. 4. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/33 anonim ***** válasza:
100%

Azt jelzi hogy a rendszer működik, és át lehet menni nyilván körülnézve előtte mert nem garantálja azt hogy nem jön vonat.


Ha pirosan villog akkor nyilván nem lehet átmenni. Ha egyáltalán nem villog semmi sem rajta sorompó is fel van engedve akkor a rendszer nem működik, tehát STOP táblának kell tekinteni és meg kell állni alaposan körülnézni és ha tiszta a terep akkor át lehet menni.

Utcánkban pár éve cserélték ki a sorompókat, lámpával, mindennel amikor újították a vasutat. Azóta időnként előfordul hogy leáll a rendszer tehát sötétek a lámpák és úgy kell körültekintve óvatosan átmenni, főleg hogy egy ív is van nem túl messze így eléggé nem belátható normálisan tehát ha körül is néz valaki és látja hogy nem jön vonat attól még könnyen felbukkanhat mert nem lehet látni. Szerencsére eddig akárhányszor ilyen volt a vonat mindig úgy jött hogy lassan, dudált folyamatosan és még meg is állt az átjáró előtt körülnézni ezzel is jelezve akik messzebbről érkeznek hogy ott van és szinte lassú tempóban haladt csak tovább, mert sajnos volt pár olyan idióta akik erről azt hitték hogy nekik van elsőbbségük és átmentek előtte...

2024. márc. 4. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/33 anonim ***** válasza:
100%

Nyilván alapvetően azt hivatott jelezni, hogy nem jön vonat, DE(!) mivel a rendszer úgy is meghibásodhat, hogy mellette továbbra is villog a fehér fény, nem lehet kimondani, hogy ilyenkor szabad az út, mert ettől függetlenül a vasútnak mindig elsőbbsége van a közúttal szemben. Ez nem valósulhatna meg, ha a villogó fehér fény szabad utat jelezne, mert úgy egy ilyen helyzetben bekövetkező balesetért már a vasúttársaság a felelős, ami kizárja ebben az esetben a vasút elsőbbségét.

A gyakorlati értelme tehát nagyjából ugyanaz, mint bizonyos gyalogátkelőhelyek előtt a sárgán villogó fénynek: figyelemfelhívás. Illetve az esetek 99,9%-ában azt jelzi, hogy nem fog jönni vonat, de a 0,1% miatt mindig, minden körülmények között meg kell győződni erről körültekintéssel is.

2024. márc. 4. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 A kérdező kommentje:

10: De amikor nem működik (jól, nem jelzi a vonatot), akkor is villog, ez nagyon félrevezető. :o(


A "szimpla" figyelemfelhívó szerepre még nem gondoltam, ez igaz lehet. Többletjelentés nélkül ez így teljesen jó.

2024. márc. 4. 17:54
 15/33 anonim ***** válasza:
85%

Jogilag semmi értelme a fehér villogónak.

A gyakorlatban meg ha fehér, akkor megy mindenki, nem nagyon néznek körül.

2024. márc. 4. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/33 anonim ***** válasza:
80%
Hivatalosan azt, hogy működik, gyakorlatilag én megbízom a lámpában, hogy nem fog fehéren villogni amikor jön a vonat, ennélfogva nem is nagyon nézek körül :D
2024. márc. 4. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 anonim ***** válasza:
48%
#15 és #16 gyönyörűen illusztrálja, hogy milyen hülye emberek kaphatnak jogosítványt. De nem baj, mert ha nem lenne jogsijuk, akkor valszeg bicikliznének, ami még rosszabb...
2024. márc. 5. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 anonim ***** válasza:
0%

#17: még jó, hogy vagy nekünk, kis helikopter.

Kérlek mondd el, huvatalosan mennyiben kéne mashogy megközelíteni a vasúti átjárót, ha fehéren villog, vagy ha sötét a lámpa?

Elárulom, pont ugyanúgy. Számítanod kell az erkező vonatra mindkét esetben.

2024. márc. 5. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 anonim ***** válasza:
100%

#18: a sötétnél kötelezően meg kell állnod.

A fehéren villogó elvileg ugyanolyan, mint egy biztosítás nélküli átkelő. De azért hazudnék, ha azt mondanám, hogy ugyanannyira alaposan nézek körül.

2024. márc. 5. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 eddiboy ***** válasza:
100%

Jelenleg ez szerepel a KRESZ-ben:

„19. § (8) A továbbhaladást – a 39. § (1) bekezdésében foglaltak megtartása mellett – engedélyezi a fénysorompó villogó fehér fényjelzése,

39. § (1) A vasúti átjárót megközelíteni csak fokozott óvatossággal szabad. A vasúti átjáró megközelítésekor, illetve a vasúti átjárón történő áthaladás során eleget kell tenni a vasúti átjáró biztosítására szolgáló közúti jelzéseknek.”

Vagyis sehol nem szerepel az, hogy a fehér fény a készülék működését jelzi, ez csak 1976-tól 1984-ig szerepelt így a KRESZ-ben, mégis a mai napig mindenki erre hivatkozik, még időnként a rendőrség is.

Jogilag van jelentősége a villogó fehér jelzésnek, ha ilyen jelzésnél mégis balesetet szenvedsz, mert mégis jött vonat, abban az esetben a vasúttársaság (MÁV, GYSEV stb.) lesz a hibás, ebben az egy esetben az autóknak van elsőbbségük, a vonatnak meg kell állni az átjáró előtt, mielőtt áthalad. Sötét lámpánál a vonatnak van elsőbbsége, az autósnak kell megállni, és a vonat csak 15 km/h-s sebességgel, kürtjelzés mellett haladhat át az átjárón.

2024. márc. 5. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!