Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Gyalogátkelőnél szabad rollerr...

Gyalogátkelőnél szabad rollerrel lábbal hajtva átgurulni?

Figyelt kérdés

Nem elektromos roller, hanem sima lábbal hajtós. Azt gondolnám nem jó rendeltetésszerűen használva átlendülni vele az úton. A két lábnak a földön kell lennie, a rollert pedig tolni kell. Gondolom így szabályos kresz szerint és így szabályos.


Van aki szerint viszont teljesen szabályos gurulni vele mivel lábbal hajtós, ezért gyalogosnak számít.


"A rolleresnek gyakorlatilag sem kell leszállni, mivel "lábbal hajtós", ezért gyalogosnak számít!!"


Ez a baleset felvétele indította a beszélgetést.

https://www.youtube.com/watch?v=TxKenEctNsY&t=2s



2022. okt. 1. 10:34
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
70%

A felvételen egyik fél sem volt szabályos.

Az autós akkor is köteles csökkenteni a sebességét, ha senki nincs a közelben, és köteles felkészülni arra, hogy ott gyalogosok haladhatnak át. Nem így tett.

A gyalogos pedig köteles arról meggyőződni, hogy biztonságisan átkellhet az úton.

A feléig még rendben is lenne, de látnia kellett volna, hogy az autó nem fog megállni.

És nem gyalogos tempóval haladt.

A futó a két lábát használja csak, gyalogosnak számít mégsem sprintelhet át az úton.

2022. okt. 1. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

A gyalogos rolleres mielőtt nekiindult volna szerintem elnézett jobbra. Nem látszik annyi a videón a gyalogosból, hogy ezt kizárjuk. Másrészt szerintem pont abban a pillanatban talán kitakarta a szürke autót az elfelé menő fekete autó.


Ha jól értem, akkor nem szabad átrollerezni, meg szaladni sem.

2022. okt. 1. 10:59
 3/14 A kérdező kommentje:

Pontosabban kresz szerint szabad átbiciklizni vagy rollerezni, csak ilyenkor nincs elsőbbség. Futónak sem tiltja a kresz az átsprintelést, tudtommal nincs minimum tempó meghatározva.


De javítsatok ki ha tévedek, hivatkozva a kresz szabályt.

2022. okt. 1. 11:05
 4/14 qkker1 ***** válasza:
59%

"És nem gyalogos tempóval haladt."


A rolleres nem gyalogos, nincs elsőbbsége a gyalogátkelő-helyen!

2022. okt. 1. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

A KRESZ nem szabályozza egyik fél sebességét sem. Átteperhetsz 50-nel a zebrán autósként, ha amúgy az elsőbbségadási kötelezettségednek eleget tudsz, tudnál tenni. És át is szaladhatsz a zebrán, ha az átkelés biztonságosságáról meg tudsz győződni.


Természetesen a gyakorlatban nem valószínű, hogy még akár egy jól belátható zebránál is teljesülne akár az autós, akár a rolleres oldaláról a feltételrendszer, ha az egyik szakadó esőben láthatóan lassítás és a zebra pásztázása nélkül közelít, a màsik meg gyalogosoktól tök szokatlan tempóban gurul át.

2022. okt. 1. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
55%
Nem tilos lábbal hajtani, azonban elsőbbséged csak gyalogosként, azaz tolva van.
2022. okt. 1. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
66%

Tipikusan az a helyzet, ahol mindkét félnek figyelnie kellett volna.


Én úgy gondolom, hogy nekem, mint autósnak egyértelműen elővigyázatosan kell megközelítenek a gyalogos átkelőhelyet.


Ha messziről látom, hogy valakinek átkelési szándéka van, legyen gyalogos, kerékpáros, rolleres, akkor már csak elővigyázatosságból is felkészülök a megállásra.


Na és ez a gond, a fenti videóban szereplő autós is messziről láthatta, hogy átkelési szándék lesz a gyalogos átkelőhelyen, de még csak a szikrája sem volt meg az elővigyázatosságnak. biztos úgy volt vele, hogy "még átférek".


Én ilyen esetekben alapból ha látom, hogy valaki ott van, vagy elindul, akkor megállok, még akkor is ha "nagy gázzal" még éppen "átférnék" előtte.


Értem én, rolleres, biciklis nem rendelkezik elsőbbséggel, de ettől még autósként kötelező KRESZ ismeretekkel és jogosítvánnyal, meg tapasztalattal a hátunk mögött nem kellene hülyének lenni.


Persze rolleresként, gyalogosként, kerékpárosként is folyamatosan oda kell figyelni, sajnos akár a zebra kelős közepén járva is, mert még akkor sem állnak meg, ha egyértelmű az elsőbbséged.

2022. okt. 1. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Alex Fly ***** válasza:
68%
A roller nem jármű, így az azt használó gyalogosnak minősül. A gyalogosokra vonatkozó szabályok betartásával kelhet át az átkelőn -beleértve az elsőbbséget is.
2022. okt. 1. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 qkker1 ***** válasza:
42%

"A gyalogosokra vonatkozó szabályok betartásával kelhet át az átkelőn"


Azaz leszáll , és tolja. A gyalogos, aki a lábon, nem egyéb eszközön, közlekedik!

2022. okt. 1. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 MGéza ***** válasza:
71%

"A gyalogosokra vonatkozó szabályok betartásával kelhet át az átkelőn"


Azaz leszáll , és tolja. A gyalogos, aki a lábon, nem egyéb eszközön, közlekedik!

Erre majd térjünk vissza akkor, ha tisztázott lesz a roller helyzete. Elárulom neked, a facebookon olvastam, sőt hosszasan követtem egy csoporttársunk esetét akit e-rollerrel(!!) ütöttek el gyalogosátkelőn. Mivel a roller jelen pillanatban nem minősül járműnek, így a járművezetőt hozták ki vétkesnek.

Ezen kívül ott van a háromkerekű biciklivel közlekedő kisfiú vagy a motoros rokkant jármű, szerinted az minek minősül? Azoknak sem adsz elsőbbséget?

"A futó a két lábát használja csak, gyalogosnak számít mégsem sprintelhet át az úton."

Ezt is rosszul tudja valaki. Gyalogos, tehát elsőbbsége van, de köteles meggyőződni az áthaladás veszélytelenségéről, illetve hogy a neki járó elsőbbséget megkapta vagy sem.

2022. okt. 1. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!