Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Hogy néz ki a gyakorlatban az...

Hogy néz ki a gyakorlatban az "annak van elsőbbsége, akinek megadják" elv?

Figyelt kérdés

Főleg zebrán történő gázolásos, vagy gázolásközeli esettel kapcsolatos hírek alatt szoktam látni ezt a "szabályt", miszerint csak akkor van elsőbbséged, ha megadják neked.


Ez nem mond ellent a bizalmi elvnek?


Hogy néz ki ez a szabály a gyakorlatban, a mindennapokban?

Pl. a város főútján haladva érdemes/muszáj minden kereszteződésnél lassítani (ha beláthatatlan, akkor megállni) és benézni hogy hátha jön onnan valaki nagy sebességgel, és nem adja meg az elsőbbséget?


Én úgy tanultam, hogy a kresz rendelkezik arról hogy hol/mikor kinek van elsőbbsége, és a többiek kötelesek ezt megadni neki. És azt is tanultam, hogy a többi közlekedésben résztvevőtől is várhatom a szabályok betartását.

Akkor ez mégsem így van? Ha mégsem így van, akkor a biztonság miatt feltartható a forgalom? (például lsd. fentebb, körbenézés kereszteződések előtt)


Ti bíztok a többi közlekedőben, vagy a "legrosszabbat feltételezitek" róluk?


2022. jan. 3. 14:14
1 2 3
 21/23 MGéza ***** válasza:
74%

Legrövidebben és jogszabály nélkül megfogalmazva:

Attól hogy neked van elsőbbséged, még készülj fel a marhákra!

2022. jan. 4. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 Dzsoki ***** válasza:
86%
Valóban,a KRESZ a mérvadó.A gyakorlatban,úgy néz ki,hogy hiába mész főútvonalon,ha a Stop táblát figyelmen kívül hagyja egy kamionos,akkor vagy baleset lesz vagy elengeded.Tehát,neked van elsőbbséged,mégsem adják meg.Előnyösebb megállni,mint a kórházban elmélkedni arról,hogy pedig,nekem volt elsőbbségem.A bizalmi elv,nem KRESZ,hanem csak íratlan szabály.Tehát,bízzunk benne,hogy mindenki betartja a közlekedési szabályokat,de készüljünk fel arra is,ha nem.Vagyis,rajtad kívül,mindenki részeg és/vagy drogos,mégis balesetmentesen kell hazaérned!
2022. jan. 4. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 Valentino BROssi ***** válasza:
20%

Amilyen erős a köz jogba vetett bizalma, olyan lesz a morál a törvényességre. Hogy a sort hasonló bölcsességekkel folytassuk...:

Az megy börtönbe, akit bevisznek.

Az nyeri a közbeszerzést, akit nyertesnek választanak.

Aki kapja, marja.


Túl központosított és autoriter a rendszer ahhoz, hogy a közlekedésbe ne szivárogjon át ez a felfogás.

2022. jan. 5. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!