Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Hogy néz ki a gyakorlatban az...

Hogy néz ki a gyakorlatban az "annak van elsőbbsége, akinek megadják" elv?

Figyelt kérdés

Főleg zebrán történő gázolásos, vagy gázolásközeli esettel kapcsolatos hírek alatt szoktam látni ezt a "szabályt", miszerint csak akkor van elsőbbséged, ha megadják neked.


Ez nem mond ellent a bizalmi elvnek?


Hogy néz ki ez a szabály a gyakorlatban, a mindennapokban?

Pl. a város főútján haladva érdemes/muszáj minden kereszteződésnél lassítani (ha beláthatatlan, akkor megállni) és benézni hogy hátha jön onnan valaki nagy sebességgel, és nem adja meg az elsőbbséget?


Én úgy tanultam, hogy a kresz rendelkezik arról hogy hol/mikor kinek van elsőbbsége, és a többiek kötelesek ezt megadni neki. És azt is tanultam, hogy a többi közlekedésben résztvevőtől is várhatom a szabályok betartását.

Akkor ez mégsem így van? Ha mégsem így van, akkor a biztonság miatt feltartható a forgalom? (például lsd. fentebb, körbenézés kereszteződések előtt)


Ti bíztok a többi közlekedőben, vagy a "legrosszabbat feltételezitek" róluk?


2022. jan. 3. 14:14
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
79%

Ez nem szabály, hanem tanulság.

Vigyázz a saját egészségedre, győződj meg róla, hogy megadták az elsőbbséget mielőtt kihajtasz, kilépsz autó elé.

2022. jan. 3. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
81%

Alapvetően bízom az emberekben, ha autóval vagyok, nem szokott felmerülni bennem a gondolat, hogy nagyon nagy baj történhet.

Viszont gyalogosként nagyon komolyan meggyőződök róla, hogy tényleg megállnak-e az autók, mielőtt lelépek az útra. Gyalogosként egyszerűen nincs meg az a védelem, amit a karosszéria, biztonsági öv, illetve a légzsák nyújt, szóval egy esetleges balesetnél durvábban sérülnék.

2022. jan. 3. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:
Itt nem az a lényeg hogy gyalogosan vagyok vagy autóval. :) Ha egy swiftben ülök, és belém jön egy kamion, akkor sincs sokkal több esélyem.
2022. jan. 3. 14:37
 4/23 anonim ***** válasza:
75%

Csak bólogatni tudok az előttem szólókhoz!


Nálunk a környéken van olyan kereszteződés, amit csak balkezes utcának szoktam hívni... :) Azaz: hiába van nekem jobbkéz felől érkezőnek egyértelműen elsőbbsége, mindig kinézek balra, mert ott elég agyatlanul szoktak jönni... (betorkolló mellékutcából érkezem...)

2022. jan. 3. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
0%
Kérdező: Akinek megadják ?? Nem a nőké az elsőbbség ??
2022. jan. 3. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
84%

"annak van elsőbbsége, akinek megadják"

Ez az irodalmi megfogalmazása egy régebbi mondásnak, ami így szól:

"az erősebb kutya b_aszik"

2022. jan. 3. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 Alex Fly ***** válasza:
62%

Ez annak a magyarázata, hogy aki veszélyesebb a másikra, az nem foglalkozik a szabályokkal...

Hogy én is idézzek egy mondást, ez a "más faszával verni a csalánt" tipikus esete.

2022. jan. 3. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
88%
Feltételezem, hogy mindenki a szabályoknak megfelelően közlekedik, de figyelek azokra a jelekre, amiből már látszik, ha nem. Pl. ha körforgalomba érkező autó nem igazán akar lassítani, akkor akaratlanul is rálépsz a fékre. Tudod, hogy elsőbbséged van, de látod, hogy nem fogják megadni, mégsem mész neki. Vagy bevásárlóközpont parkolójában, ahol egyenrangúak az utak, felkészülsz arra is, hogy valaki ezt figyelmen kívül fogja hagyni, mert az a tapasztalat.
2022. jan. 3. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
63%
Nem néz ki sehogyan, mert nincs ilyen szabály a kreszben.
2022. jan. 3. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:

#9

Direkt tettem idézőjelbe. :)


Köszi a válaszokat. Ezt mindig nehéz kérdésnek gondoltam, nem is igazán szerettem soha vezetni emiatt.

2022. jan. 3. 17:02
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!