Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Mi az a kuplung csúsztatás?

Mi az a kuplung csúsztatás?

Figyelt kérdés
Jelenleg vezetni tanulok, de sokszor a kanyarodás kifog rajtam. Sokszor mondja az oktatóm hogy csúsztatott kuplunggal (dízel kocsit vezetek) kanyarodjak (pl ma egyívűnél volt ez), de nem tudom pontosan hogy kell ezt csinálni. Rövid gyorstalpalót kaphatok a kuplungról és a kanyarodástól? Hogy döntöm el hogy egyesbe, vagy kettesbe kanyarodjak el?
okt. 10. 22:37
 1/9 anonim ***** válasza:
21%

1. A kuplung csúsztatás az, amikor fogásponton megtartva, lassan engeded fel a kuplungot, nem gyorsan.

2. Csúsztatott kuplunggal nem kanyarodunk.

3. Egyesben nem kanyarodunk.

okt. 10. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
17%
Koptatod a kuplungot
tegnapelőtt 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Az #1-es jól leírta, a csúsztatott kuplung az amikor a felengedett kuplungot megtartod a fogásponton akár rövid akár hosszabb ideig. Pl. 1-esben álló helyzetből nem tudsz a kuplung csúsztatása nélkül elindulni az autóval, mert lefulladsz.


A 2-es pontjával hogy csúsztatott kuplunggal nem kanyarodunk azzal csak részben értek egyet. Manapság szerintem nincs olyan oktató aki csúsztatás nélkül tanítja a kanyarodást (főleg dízeleknél) mivel a tanulók 1000 másik dologra figyelnek még és balesetveszélyes lenne ha már kanyar megkezdése előtt elvárnák tőlük a visszaváltást..

Kérdező, lényegében amiatt kell csúsztatott kuplunggal kanyarodni mert ezzel a módszerrel "fogod" meg az autót, hogy ne rohanjon bele a kanyarba. Lényegében , ha simán gázzal belerohansz a kanyarba (és az oktatód nem segít) akkor az autó elejével lekaszálnál egy fát, épületet vagy egy járdán közlekedő gyalogost.


Hogy milyen sebességi fokozatban kanyarodj, az szituáció függő. Ha álló helyzetből kanyarodsz (pl. STOP táblánál) vagy gyalog tempóra lassult az autó (mondjuk 10 km/h alatti sebességre) akkor 1-esbe visszaváltva kanyarodsz mert különben 2-esben lefulladnál.

Az esetek 95%-ában 2-esben kanyarodunk, kivétel a fentebb említett szituációk.


Egyívű megfordulásnak az a titka, hogy amikor 1-esben megtartod a fogásponton a kuplungot (tehát csúsztatod) ne várd meg amíg az autó teljesen felgyorsul hanem nyomd vissza a kuplungot pár mm-t majd megint tartsd meg a fogásponton, ezt ismételve a manőver végéig. Ha hagyod az autót felgyorsulni és felengeded a kuplungot teljesen akkor nem fogod tudni végrehajtani megfelelően az egyívű megfordulást mert az autó túlfutna a járdaszegélyen.


Hogy megértsd a kuplung fizikai működését ajánlom figyelmedbe az alábbi videót: https://www.youtube.com/watch?v=KcxEAxi_cvQ

Ha ezt megérted, akkor azt is fogod érteni hogy mit miért csinálsz a kuplung pedállal és mi történik olyankor.


Egyébként kérdezz nyugodtan az oktatódtól, nem csak azért fizeted az órákat hogy utasítson hogy mikor mit csinálj.

tegnapelőtt 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ :)
tegnapelőtt 05:59
 5/9 anonim ***** válasza:

Azt furcsállom ha az oktató ilyet mond.

Akkor már egyet lekell kapcsolni és felengedett kuplunggal lehet fordulni.

Mert elég hamar lelehet gyapálni a csúsztatással, főleg meg ha nincs is érzéke hozzá.

tegnapelőtt 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Csúsztatva nem kanyarodunk, főleg nem kezdőként, véletlenül benyomod és le is mondtál az irányításról...
tegnapelőtt 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
#3 Érdekes ez az egyívű megfordulás, az én tapasztalatom szerint 2x2 sávos úton belsőből külsőbe érkezve kettes alapjáraton simán meg lehet csinálni, csak tempósan kell szedni a kormányt. Ahogy parkolni is lehet araszolva meg lendületből, csak a sebességnek megfelelően kell kormányozni.
tegnapelőtt 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

#7-es: persze, megoldható a gyakorlat máshogyan is de rutin kell hozzá, ami egy tanulóvezetőben nem feltétlen van meg. Én azt a módszert vázoltam fel amit elvárnak az oktatók. Abban már nem vagyok biztos hogy a forgalmi vizsga követelményeiben benne van-e hogy technikailag hogyan kell kivitelezni a manővert, de az biztos hogy a legtöbb oktató így tanítja.

(3-as voltam)

tegnapelőtt 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Nekem az oktató tanította a kettes alapjáratot.
tegnapelőtt 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!