Volt-e köztetek akinél PCOS-esen (és/vagy inzulinrezisztenciával) terhességi toxémiája, vagy HELLP-je alakult ki? Több terhesség esetén hogyan alakult a terhesség és a szülés? Szedtetek valamilyen gyógyszereket pl. Merckformint?
Nem, egyik sem volt pcos-s vagy ir-s, legalabbis nem tudtak rola, nem vizsgaltak.
De pl az egyik mar 16 eve szulte a lanyat, akivel toxemiaja volt, 34 hetre szuletett, a kovetkzo terhessegnel nem volt gond, viszont azota kiderult, hogy cukorbeteg (par eve). Szoval nala szerintem igen konnyen elkepzelheto, hogy egyszeruen csak nem tudtak errol a problemarol, de ir-e siman lehetett.
Egyebkent nem egy baratnom szedett merckformint terhesseg alatt es koztuk egy sem lett toxemias (mindenki csak a 12. Hetig szedte).
Van akinek 5 hettel elobb jott a baba, de nem toxemia miatt (hanem ki tudja miatt).
A kérdésed nyomán nagyon sok dolgot néztünk át a férjemmel, nagyon érdekel mindkettőnket a téma, ezért kutakodtunk picit tegnap este.
Rólam: nagyon erős IR-rel estem spontán teherbe, gyakorlatilag még fel sem építettem teljesen a metformint, mikor már pozitív volt a teszt. Ekkor, ahogy írtam is, a 12. héttől történő fokozatos leépítés mellett döntöttünk, nagyon sok ok vezetett ehhez: egy nagy mintás, randomizált placebokontrollált kutatás eredménye, az endokrinológusom, a szülészem és a férjem véleménye egyaránt ugyanabba az irányba mutattak. Ez 2 és fél éve történt, azóta nagyon őszinte leszek - picit elhanyagoltam a PCOS kérdést, úgy éreztem, hogy van baba, nyeregben vagyok. :) Hát nem, most kezdem újra az egész kezelést.
A kutatásokról.
Nagyon sok dolgot fontos tudni arról, amit a neten találsz. Nem tudom mennyire vagy laikus vagy hozzáértő, látom, hogy sok dolgot átnéztél, mégis picit azt érzem, hogy félreértelmezhettél egy-két infot.
A MM-ben dolgozó belgyógyászok diái szerintem gyakran a tapasztalat alapján keletkeznek, de nem kutatások eredményei, ill. nem feltétlenül. Persze van ilyen is, olyan is.
A metformin hatását terhességben nagyon nehéz vizsgálni, tekintve, hogy terhes nőkön sehol a világon nem lehet gyógyszerkísérletet végezni, azaz ennek a hatóanyagnak nehéz a várandósságra gyakorolt hatásait vizsgálni. Mivel nincs egyetértés abban, hogy a met szedhető-e várandósság alatt, ezért többnyire a terhesség alatt (többnyire, kivétel biztosan van) azok szedik, akiknek hosszú évek kellettek a gyermekáldás eléréséhez, és annak a sikerét a methez kötik. Ez orvosi szempontból abban a tekintetben érdekes, hogy adott kutatásba, amelyben a met hatását terhesség alatt vizsgáljuk többnyire terápiarezisztens esetek fognak kerülni, a terápiás dózis eltérő, nem elég nagy a minta, valamint nagyon nagy a szórás életkort, társadalmi státuszt (a komplikált várandósság bizonyos végzettség és jövedelem alatt szignifikánsan gyakoribb, a hellp, a preeclampsia, és a toxémia kockázata is megnő). Azaz nem multicentrikusak a kutatások, és az eredmény ennek fényében jóval kevésbé meggyőző.
Szóval kevés olyan tanulmány van, amely azonban ennek ellenére megfelel a kritériumoknak, és nem csak pilot study, hanem placebo kontrollált kutatás, de azért van. Ez azonban nem mutatta, hogy minden tényezőt figyelembe véve a metformin ezeknek a szövődményeknek az előfordulására közvetlen hatást gyakorolt volna. Hat a koraterhességi veszteségek, a terhesség alatti rögképződés, sőt, bizonyos mértékben még a GDM ellen is (bár kontroll vizsgálatok szerint a sima diéta is -met nélkül- ugyanilyen mértékben csökkenti a kockázatát), ugyanakkor nem mutatkozik hatása a preeclampsia, a toxémia vagy a hellp előfrodulásában. Az egyetlen, amely ellen abszolút hatásosnak bizonyul, az a korai/késői magzatvesztés, és az ismeretlen okból beinduló koraszülés (tehát nem toxémia indikált koraszülés).
Mi a tanulság...? Hát nem sok. Az biztosnak tűnik a kutatások alapján, hogy valószínűtlen, hogy magzatfejlődési rendellenességet okozna a met a várandósság alatt, bár nem ez volt a kutatás célja, tehát ezt kijelenteni nem lehet. Van pozitív hatása, a koraszüléseket és a vetéléseket tekintve, ettől többet azonban nem lehet biztosnak tekinteni. A GDM a várandósság alatti szigorú diétázással is kiküszöbölhető, ha azonban kialakul, akkor a metformint így is-úgy is el kell hagyni, és több, mint valószínű, hogy inzulinra kell cserélni. Nehéz döntés.
Az összes cikk végén ez áll egyébként:
Whether metformin should be administered throughout pregnancy still remains controversial. Further prospective studies that foster a larger number of participants and adjust for all potentially confounding factors are needed.
Szóval vállvonás, és nem tudjuk.... :/
ÉN, nagyon fontos, hogy ÉN nem szedném várandósság alatt, ugyanúgy leépíteném a 14-16. hétig, de ez csak ÉN vagyok, és abszolút nem reprezentatív. Sajnos.
Nekem PCO,IR,pajzsmirigy alulműködésem van és leiden heterozigota vok ez utóbbi a vérrög kialakulásának nagy kockázatát jelenti...
12. Hetig szedhettem a Merkformint..16. Heten terheltek akkor volt 8-as így megkaptam a gdm-et:(((
Dietat tartom ès 7alattiak a cukraim
Folyamatos megfigyelés alatt vok..dietetikus szerint se lesz szükség inzulinra..Hgba1c:4,7 remelem minden igy marad
Évi :)
Szia :) évi vok :) ma töltöttük a 23. Hetet és első baba:)
Clexant kell szúrnom végig plusz szules utan 6 hetig...
Azonnal a Szurit kaptam gyógyszer szóba sem jött..
Szoritok nektek nagyon ;)
Szia :) sajnos inzulinos lettem. 26. Hetre most vagyunk 30-31 hetesek
Évi
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!