Kismamák, mért féltek ennyire a szüléstől?
Lehet kicsit- nagyon- provokatív a kérdés, de komolyan érdekelne. Minden második nap olvasni olyan kérdést, hogy "választhatom-e a császárt". Elmondanám, hogy normál esetben semmivel sem kisebb a kockázata, mint a természetes szülésnek (sem a babára, sem anyára nézve). Mellesleg sokkal tovább tart felépülni, általában nehezebb a szoptatás, fájdalmasabb a gyógyulás.
Természetesen egész más, ha indokolt (harántfekvés, magas vérnyomás, bármilyen betegség stb). De normál esetben miért??? Semmivel nem jobb a babának, mint ahogy sokan érvelnek mellette. (ugyanúgy felléphet oxigénhiány; amikor a 3. gyerekem szültem, a kórteremben az egyik anyuka babáját megvágták :O)
Ez nem kitaláció, pár tény:
Kockázatok és komplikációk az anyára nézve:
A következő veszélyek bármilyen hasi műtéttel kapcsolatban érvényesek.
Fertőzés: A fertőzés megtörténhet a hasi vágáson, a méhben vagy más medencetáji szervekben.
Vérzés, vérveszteség: Egy császármetszés során az anyuka több vért veszít, mint egy hagyományos szülésnél. Ez anémiához (vérveszteséghez) vagy vérátömlesztéshez vezethet (100-nól 1-6 nőnek lesz szüksége vérátömlesztésre).
Szervek sérülése: Belső szervek lehetséges sérülése (Például: hólyag, belek) (minden 100 esetből kétszer fordul elő).
Letapadás: Kialakulhatnak hegszövetek a medencetájékon, amelyek elzáródást és fájdalmat okozhatnak. Ez olyan jövőbeli terhességi komplikációkhoz is vezethet, mint a placenta previa vagy a méhlepény leválás.
Meghosszabbított kórházban tartózkodás: Egy császármetszés után, általában a szülés után 3-5 napig tartanak a kórházban, ha nem léptek fel komplikációk.
Hosszabb gyógyulási idő: A felépüléshez szükséges idő néhány héttől pár hónapig terjed egy császármetszés után, mely hatással lehet a babáddal való kapcsolatodra (14-ből 1 nő tapasztal fájdalmat a metszés mentén, 6 vagy több hónappal a műtét után).
Gyógyszerek által kiváltott reakciók: A tested negatívan reagálhat az érzéstelenítőre vagy a műtét után bevett gyógyszerekre.
További műtétek veszélye: Például: méheltávolítás, hólyag műtét vagy egy újabb császármetszés
Gyermekágyi halálozás: A császármetszések esetében magasabb a gyermekágyi halálozások aránya, mint a hagyományos szüléseknél.
Érzelmi reakciók: A császározott nők negatív élményként élhetik meg a szülést és gondok adódhatnak az anya és a baba közti kapcsolatban.
Kockázatok és komplikációk a babára nézve:
Koraszülés: Ha a fogamzási dátumot rosszul számolták ki, a császármetszéssel világra segített baba még fejletlen lehet és alacsony súllyal születhet.
Légzési problémák: A császármetszéssel világra jött babáknál gyakrabban fordulnak elő légzési és légzőszervi problémák. Néhány kutatás eredményei szerint gyakrabban van szükség segítségre a császármetszések során, mint hüvelyi szülésnél.
Alacsony APGAR értékek: Alacsony APGAR értékeket eredményezhet az érzéstelenítő, a szülés előtti magzati problémák és a szülés közbeni stimuláció hiánya (a hüvelyi szülés természetes stimulációt biztosít a baba számára a szülőcsatornában).
Magzati sérülés: Nagyon ritkán előfordul, hogy a babát megkarcolják vagy megvágják a metszés közben (100 esetből 1-2-szer fordul elő ilyen).
Akkor miről beszélünk?? (Sajnálom, hogy ilyen hosszú lett, de tényeket is írni szerettem volna)
Ezek tök hihetők, amiket felhoztál. Aki nem hiszi, járjon utána!
De szerintetek jobb azt gondolni hogy "jó, fáj, de majd kibírom valahogy", aztán meg élesben kiderül ez marhára nem igaz, hanem pl. "könyörögtem, hogy adjanak valamit de nem adtak", aztán meg "kinyomták belőlem"...?
31 ne haragudj, de szerinted egy teljesen természetes folyamatra jobb úgy nézni, hogy olyan szar lesz, hogy majd belepusztulsz és megjárod a poklok poklát majdnem meg fogtok halni, SŐT még utána is szar lesz hónapokig?
Szerinted jó, hogy a kismamák teljesen leblokkolva, rettegve érkeznek szülni? Főleg, hogy a sztorik nagy része olyan, hogy ahányszor az újdonsült anyuka elmeséli, annyiszor lesz egyre durvább?
Attól, h valami természetes folyamat, még lehet szar. A szülésbe régebben nem is kevesen haltak bele. Ezek tények.
Az meg hadd engedtessen meg, h ha valakit megkérdeznek, h milyen volt a szülése, leírhassa őszintén. Vagy az az elvárás, h aki császárral szült, az úgy vélekedjen, h nagyon bánja és szar volt, aki meg hüvelyen át, az jó érzésnek írja le a szülést?
Bocs, de ezt szerintem nem egészséges lelki felkészítés.
Kb. mintha azt adná elő mindenki, hogy ú most próbálsz majd először főzni? Na hallod összefogod égetni a kezed, leforrázod magad, a szemedbe fröccsen majd a forró olaj, a kajától meg a végén szalmonellát fogsz kapni.
31 és 36 vagyok. Úgy látszik nem fogunk dűlőre jutni. Szerintem fel kellene készíteni a nőket arra, hogy mik történhetnek, ne csak ott pislogjank hogy mi van. Ha megkérdeznek, nem fogom azt mondani hogy szuper volt.
De mások vagyunk, valakit ez biztos megrémít. Én jobban örültem volna ha nem csak a csoda-faktort tolták volna az ember elé. Ennyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!