Kismamák, mért féltek ennyire a szüléstől?
Lehet kicsit- nagyon- provokatív a kérdés, de komolyan érdekelne. Minden második nap olvasni olyan kérdést, hogy "választhatom-e a császárt". Elmondanám, hogy normál esetben semmivel sem kisebb a kockázata, mint a természetes szülésnek (sem a babára, sem anyára nézve). Mellesleg sokkal tovább tart felépülni, általában nehezebb a szoptatás, fájdalmasabb a gyógyulás.
Természetesen egész más, ha indokolt (harántfekvés, magas vérnyomás, bármilyen betegség stb). De normál esetben miért??? Semmivel nem jobb a babának, mint ahogy sokan érvelnek mellette. (ugyanúgy felléphet oxigénhiány; amikor a 3. gyerekem szültem, a kórteremben az egyik anyuka babáját megvágták :O)
Ez nem kitaláció, pár tény:
Kockázatok és komplikációk az anyára nézve:
A következő veszélyek bármilyen hasi műtéttel kapcsolatban érvényesek.
Fertőzés: A fertőzés megtörténhet a hasi vágáson, a méhben vagy más medencetáji szervekben.
Vérzés, vérveszteség: Egy császármetszés során az anyuka több vért veszít, mint egy hagyományos szülésnél. Ez anémiához (vérveszteséghez) vagy vérátömlesztéshez vezethet (100-nól 1-6 nőnek lesz szüksége vérátömlesztésre).
Szervek sérülése: Belső szervek lehetséges sérülése (Például: hólyag, belek) (minden 100 esetből kétszer fordul elő).
Letapadás: Kialakulhatnak hegszövetek a medencetájékon, amelyek elzáródást és fájdalmat okozhatnak. Ez olyan jövőbeli terhességi komplikációkhoz is vezethet, mint a placenta previa vagy a méhlepény leválás.
Meghosszabbított kórházban tartózkodás: Egy császármetszés után, általában a szülés után 3-5 napig tartanak a kórházban, ha nem léptek fel komplikációk.
Hosszabb gyógyulási idő: A felépüléshez szükséges idő néhány héttől pár hónapig terjed egy császármetszés után, mely hatással lehet a babáddal való kapcsolatodra (14-ből 1 nő tapasztal fájdalmat a metszés mentén, 6 vagy több hónappal a műtét után).
Gyógyszerek által kiváltott reakciók: A tested negatívan reagálhat az érzéstelenítőre vagy a műtét után bevett gyógyszerekre.
További műtétek veszélye: Például: méheltávolítás, hólyag műtét vagy egy újabb császármetszés
Gyermekágyi halálozás: A császármetszések esetében magasabb a gyermekágyi halálozások aránya, mint a hagyományos szüléseknél.
Érzelmi reakciók: A császározott nők negatív élményként élhetik meg a szülést és gondok adódhatnak az anya és a baba közti kapcsolatban.
Kockázatok és komplikációk a babára nézve:
Koraszülés: Ha a fogamzási dátumot rosszul számolták ki, a császármetszéssel világra segített baba még fejletlen lehet és alacsony súllyal születhet.
Légzési problémák: A császármetszéssel világra jött babáknál gyakrabban fordulnak elő légzési és légzőszervi problémák. Néhány kutatás eredményei szerint gyakrabban van szükség segítségre a császármetszések során, mint hüvelyi szülésnél.
Alacsony APGAR értékek: Alacsony APGAR értékeket eredményezhet az érzéstelenítő, a szülés előtti magzati problémák és a szülés közbeni stimuláció hiánya (a hüvelyi szülés természetes stimulációt biztosít a baba számára a szülőcsatornában).
Magzati sérülés: Nagyon ritkán előfordul, hogy a babát megkarcolják vagy megvágják a metszés közben (100 esetből 1-2-szer fordul elő ilyen).
Akkor miről beszélünk?? (Sajnálom, hogy ilyen hosszú lett, de tényeket is írni szerettem volna)
Első babámat szültem idén januárban.Végig azért imádkoztam,hogy spontán szülessen!Hál' Istennek,
így is lett.SOHA nem kérnék császárt!!
Ha muszáj,akkor igen,de magamtól biztos nem!!!
És én sem értem,hogy miért akarnak olyan sokan császáros szülést!?
Hátha lesz itt valaki,aki elmagyarázza az okokat!
Szerintem sokan azért félnek annyira a hüvelyi szüléstől, mert sokan szeretnek mindenféle rémtörténeteket mesélni róla. Nem tudom miért, de azt tapasztalom, hogy a nők nagy része szereti kiszínezni a szülése történetét, sokkal rosszabbnak feltüntetni mint amilyen volt.
Amúgy nem vagyok császárellenes, ha valakinek jólesik válassza azt, én nem választanám ha nincs eü. indoka, nem azért, mert ősanya lennék és szülésélményre vágyom (vágyik a fene, én gyereket akarok, nem terhesnek lenni meg szülni, az én szememben ezek csak szükséges rosszak amiket ki kell bírni azért hogy legyen gyerekem), hanem mert tisztában vagyok vele hogy sokkal több kockázata van. Fájdalmasnak nem tudom mennyivel fájdalmasabb a hüvelyi szülés, mert császárom még nem volt, de az EDA nagyon jó találmány, a fájdalmat kikapcsolja, az érzékelést nem.
Én 3- szor szültem, természetesen, ebből egy babám faros volt. (mondjuk pici, lehet ha nagyobbra becsülték volna, akkor nem beszélgetek a dokival, hogy jó a természetes, egyébként ő javasolta, nem én voltam az "ŐSANYA, AKI FÁJDALOMCSILLAPÍTÁS NÉLKÜL AKAR SZÜLNI")
Nem tudom elképzelni, hogy mi a jó benne. Persze rioagatni szeret mindenki....
Én 3 babát szültem simán. De 2 nél benne volt a pakliban a császár utolsó pillanatig harántfekvésben voltak.
Ismerek jópár anyukát hallottam jópár szülés történetet. Ismerőseim csak nem FELE császáros volt. Ki sürgősségi , ki programozott. Volt aki lefizette a dokit hogy úgy szülhessen, volt aki utálta a gondolatát is a műtétnek mégis azzal végződött. Ezt csak azért írom hogy jópár dolgot meséltek.
És van akinek a hüvelyi szülés okozott sajnos komplikációt, mind neki, mind a babának és a császárosok közül max. 1-1nek volt vmi gond (főleg a heg érzéketlensége vagy fáj időváltozáskor a heg pl.)
Azt akarom ezzel mondani hogy ezek a szövődmények (hálistennek) nagyon ritkák császár esetében.
És hogy hüvelyi szülésnél is alakulhatnak (szerencsére ritkán) rosszul a dolgok.
Az életben nincs tuti 100% biztonság semmilyen értelemben.
Én pl. hiába szültem 3 at minden egyes szülésem előtt rettegtem :D Mert tudtam mi vár rám és csak remélhettem hogy minden megfelelő ütemben halad hiszen én sokat nem tudtam tenni. De a császártól ugyanúgy rettegtem volna :))
Elgondolkodtató adatok:
Az újszülöttkori agyi károsodások száma alig néhány százalékkal csökkent.
Brazíliában 46 százalék a császármetszések aránya.
Több olyan országban, ahol nagyon alacsony a szülés körüli megbetegedések, sérülések száma, a császármetszések aránya nem éri el a 10 százalékot.
A WHO ajánlása szerint „nincs olyan területe a világnak, ahol a 10-15 százalék feletti császármetszési gyakoriság indokolt lenne."
A császármetszés költségei a hüvelyi szüléssel járó kiadások többszörösére rúghatnak.
Az első császár határt szab a gyerekek számának: három császármetszésnél többet már csak nagy kockázattal lehet végezni.
Érdekes, első babás fiatal kismama vagyok napokra a szüléstől, mégsem félek tőle. Sőt, eddig minden úgy alakul, hogy természetes szülésem lesz, és semmi esetre sem akarnék császárt, csak ha az tényleg feltétlenül kell. Ha nincs rá semmilyen indok, akkor jöjjön ki ott, ahol 9 hónappal ezelőtt bement, csak sokkal kisebb, és más formában :)
Nem egy ismerősöm van, aki azért nem akar természetes úton szülni majd a távoli jövőben, mert nem akarja, hogy fájjon, de ez eléggé hülye ürügy. Egyedül a gátvarrástól félek, hogy fájni fog, de ki fogom bírni remélem :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!