Mióta "divat" az igény szerinti szoptatás?
Azért szerintem az nem jó, hogy a gyerek minden igényét az anya mellén elégíti ki. Bármi baja van az a megoldás?
Az meg hatalmas hülyeség, hogy az anyamellen való megnyugvás milyen fontos. Az én babám, bár tápszeres nagyon szépen megnyugszik akkor is, ha magamhoz ölelem, puszilgatom, nem kell ehhez a mellem. Az anyja vagyok,a szeretetem, a törődésem a fontos nem a melleim.
Kedves Kérdező!
Mintha az én gondolataimat írtad volna. Már régóta fel akartam tenni ezt a kérdést, de valahogy nem mertem, mert tudtam, hogy a legtöbben le fognak hurrogni miatta.
Én nem szoptattam a kisfiam igény szerint, talán csak az első hetekben. Kivártam a 3 órát, ha nagyon sírt már, akkor persze nem, és szépen beállt a napirendünk. Először 7x evett, majd az éjszakai evést elhagyta MAGÁTÓL, így lett a 7-ből 6 evés. Most ott tartunk, hogy lassan 4 óránként eszik, szóval már elég az 5 étkezés egy nap. Nagyjából egy időben eszik (5-10-13-17-21 óra), és ettől függetlenül szépen gyarapodik, mosolygós. Most 2,5 hónapos, és én lassan el fogom kezdeni a hozzátáplálást. Édesanyám nekem 3 hónaposan már almát adott + gyümölcsleveket, semmi bajom nem lett tőle. Nem fogom kivárni a 6 hónapot.
Amiktől még kiakadok:
Szoptassuk a gyereket még óvodás korában is. Na ne! Én max. fél éves koráig szándékozom szoptatni. Olvastam egy cikket a romániai szoptatási szokásokról, amiben azt írják, hogy ott az anyukák 3-4 hónapos koráig szoptatják a gyerkőcöt, onnantól tehéntejet (vagy tápszert/tejport) kap fokozatosan sűrítve búzadarával, meg ekkor már kezdik a hozzátáplálást is. Egyik gyerek sem beteg, vagy alultáplált, vagy fejletlen. Teljesen egyetértek ezzel a nézettel. Persze nem tehéntejjel, mivel mostanában már profi tápszerek és tejpótló készítmények vannak.
Nagynéném kiakadt a múltkor, mikor megtudta, hogy nem adunk teát a gyereknek. Régen ez volt a szokás. Ha szomjas volt kapott teát vagy vizet. Most nem, akkor is szoptatni kell.
Ne adjunk cumit! Néha csinálnám a dolgom, kicsit nyűgös, vagy nem tud elaludni nagyon jó a cumi. Elvan vele, megnyugtatja, és így nem kell 24 órát a cicin lógnia. Születése óta cumizik, meg eszik cumisüvegből is, mégis tud szopni.
Ezek az én gondolataim, szerintem a többség nem ért vele egyet, de nem is érdekel. Mindenki úgy neveli (szoptatja) a gyerekét, ahogy neki tetszik. A divatban is van aki követi, van aki nem.
Szerintem nem az igény szerinti szoptatással van baj, hanem ha minden nyekkenésre cicire kerül a baba.
Amúgy én azt látom, hogy sok olyan dolog van amire azt mondják hogy jó a babának, de valóban az anyukák életét könnyíti meg. Ilyen ez is: ha sír, cicire vele, az a legegyszerűbb.
Ó, de jó a kérdés. :)
Kedves Kérdező, ez nem egy újkeletű divat, hanem ez a természetes Norma, bármily meglepő is. Éppenhogy a korábbi évtizedekben lett annyira elterjedt az időhöz kötött szoptatás (alvástréningezés, tápszeradás, korai etetés stb.) gyakorlata, hogy ez csak az utóbbiak fényében tűnik újdonságnak. Valójában a szoptatás "reneszánsza" zajlik most: az, hogy egyre több anyuka ébred rá a korábbi gondozási, nevelési felfogás hibáira, gyengéire. Nem utolsó sorban pl. azért is, mert a korábbi gyakorlattal elég kicsi az esélye a sikeres szoptatásnak (már amennyiben ez az anyuka számára fontos dolog).
Ahogy már írták előttem páran, a baba normálisan úgy működik, hogy meglehetősen sok időt és energiát igényel a gondozása. A kutatók úgy találták, hogy az emberi terhességnek 12-18 hónapig kellene tartania ahhoz, hogy olyan fejlett utódaink szülessenek, mint a "rokon" főemlősökéi. (Gondolj csak arra, mit tud egy újszülött baba és egy újszülött kismajom.) Vagyis, minden emberbaba kb. 1 éves koráig koraszülöttnek tekinthető ebben az értelemben. Ez pedig azt jelenti, hogy sok-sok törődést és napi 24 órás felügyeletet igényel, hogy megfelelően tudjon fejlődni.
Ezt tovább gondolva, biológiai és "túlélési" szempontból tehát egyáltalán nem az a jó, ha a baba szépen elvan nap közben és csak ritkán jelentkezik. (Persze vannak ilyen csendes habitusú babák, de itt nem rájuk gondolok. Hanem azokra, akiket pl. leszoktatnak az igényeik jelzéséről.) Sokkal gyakoribb és természetesebb, ha a baba folyamatos testkontaktust igényel, hiszen ezzel biztosíthatja a saját életben maradását és jólétét. Nem véletlen, hogy mi a 3 utódgondozási stílus (fészeklakó, követő és hordozott) közül az utóbbiba tartozunk.
Oké, de hogy jön ide a szoptatás? Úgy, hogy a szoptatás nemcsak etetést jelent, hanem egy komplex gondozási módot! (És máris sejted, hol találkozik a két dolog.) Amikor szoptatunk:
- alapjáraton testkontaktusba kerülünk a babával
- ami által "szem előtt" tartjuk, biztonságban van
- és közben ki tudja elégíteni a közelség iránti fizikális igényét is.
- Plusz, ha éhes ill. szomjas, anyatejet is vehet magához.
- De ha valamiért fáradt, nyűgös, fáj valamije, álmos stb., akkor meg is tudja magát nyugtatni vele. Maga a szopómozgás is endorfinok (boldogsághormonok) termelődését váltja ki az idegrendszerben, és az anyatej is tartalmaz egy speciális, nyugtató hatású fehérjét. Valamint a korábbi testkontaktus is ellazítja a babát.
- És végül, megintcsak a gyakori közelség miatt automatikusan szoros kapcsolat alakul ki a baba és az anyja (gondozója) között; ezt szokták kötődésnek nevezni, amely az ún. ősbizalomra épül. Ezek jelentőségéről is hallottál már, gondolom.
Az igény szerinti szoptatás pontosan megfelel annak a célnak, amiért "kitalálták": akkor és olyan formában képes kielégíteni a baba igényeit, amikor kell.
És nem mellesleg, az anyuka egész személyére nézve is számos pozitív hatást gyakorol. Egyrészt érzelmileg is erősödik a kötődés, másrészt hatalmas önbizalmat szerezhet így az ember, mert képes lesz megérteni a saját gyerekét. Megtanulod megérteni és teljesíteni a kéréseit, jól rá fogsz tudni érezni, mit kellene tenned vele, ha valami baja van stb. Ez pedig, főleg kezdő szülőknél, egy hatalmas adomány! Évekre szóló tudsát és tapasztalatot szerezhet így a szülő. (Én saját magamon tanultam meg, hogy mennyire így van.)
És még valami: igény szerint szoptatni nem azt jelenti, hogy MINDIG mellre kerül a baba, ha megnyikkan. Nem!
Azt jelenti, hogy AKKOR kerül mellre, amikor SZOPÁSI IGÉNYT jelez!
De mivel az emberbaba eleinte elég sok igényét szopással elégíti ki (lásd feljebb), sokan - tévesen - azt szűrik le ebből, hogy akkor állandóan mindenért mellre kellene tenni, később is... de nem.
Kezdetben valóban sokszor és sokat szopizik egy baba - de ahogy egyre nagyobb lesz, szépen lassan(!), fokozatosan(!) megtanulja bizonyos szükségleteit máshogyan is kielégíteni. De amíg és amikor konkrétan szopizni szeretne, nem pl. ringatást vagy simit vagy egyebet, addig és akkor ez a legjobb mód a gondozására.
EZT jelenti az igény szerinti szoptatás!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!