Aki hosszan szoptat, miért akarja gyorsan leválasztani a kisgyerekét?
Már feltűnt egy ideje, hogy többen vannak, akik ilyen kérdéssel jönnek elő. 2-3 évig is stabilan, igény szerint (és naponta többször is) szopik a gyerkőc, aztán egyszer csak anyának elege lesz és be akarja fejezni.
Nem tudom, ez szerintem nem így működik... Mert ha orvosi vagy valami alapos indoka van, akkor persze, érthető és muszáj gyors megoldást keresni. De egyéb esetben szerintem nem így kellene történnie. Kicsit az az érzésem, mintha nem mindenki lenne tisztában azzal, hogy a (hosszú távú) igény szerinti szoptatással ill. a kötődést segítő neveléssel mit vállal fel. Ez egy hosszú távra szóló projekt, én azt tapasztalom..
(Nem vitát szeretnék indítani ezzel, csak egy megfigyelésemet szerettem volna megosztani. Légy szíves, a válaszok se legyenek személyeskedők! Köszönöm.)
néhány hete írtam ki egy kérdést, hogy más, hosszan szoptató anyukának is elege van-e már néha a szoptatásból, mert nekem nagyon. télen lesz két éves a lányom. tejem már alig van. a melleim is teljesen visszaalakultak, kicsik és feszesek már mint lánykoromban. hiába akarok én szoptatni, ha a testem valahogy mást gondol a dologról. valamicske tejecske biztos van még, de néhány milinél nem hiszem hogy több. sokszor már csak cumizik a cicin, és ilyenkor kezdek besokallni. főleg amikor épp olyanja van, hogy napi hatszor is cicizne, na meg éjszaka is. már régóta kap tápszert is. ha csak reggel este meg esetleg délutáni alvásnál cicik, nincs is semmi baj. most épp ilyen korszakunkat éljük, ezért most újra ki vagyok békülve a szoptatással. de amikor épp cicifellángolása van, akkor én is úgy érzem, elég volt ebből az egész cicitémából, itt az ideje hogy abbahagyjuk. ennek ellenére eszembe se jut, hogy hirtelen elválasszam. kíméletesen szeretném, lehetőleg az ő beleegyezésével. úgy gondolom, ha lenne még rendesen tejem, nem okozna gondot. de így elég kellemetlen érzés, bevallom néha még idegesítő is, ha nagyon gyakran kéri.
abban igazad van, hogy sokan nem tudják mit vállalnak fel. én se tudtam. de honnan is tudhatnák az első gyermekes anyukák? ezt nem hiszem hogy bárki szemére lehet hányni. emlékszem, terhesen még megrökönyödtem a két évig szoptató ismerősömön, és kijelentettem, hogy na én tuti nem fogok addig szoptatni. nekem a babám mutatta meg, hogyan kell szívvel gondolkodni, nem elvből választottam a kötődő nevelés útját, nem olvastam erről könyveket, és nem tudtam, mit jelent, nem készített fel rá senki, csak annyit tudtam, ha ösztönösen és szívből cselekszem, annyira nem nyúlhatok félre. senki sem mondta, hogy ez nem is olyan egyszerű, mint amilyennek naivan elképzeli az ember lánya. persze kellemetlen élményeink ellenére én a második gyereknél se fogom másképp csinálni, ugyanúgy velem alszik majd, szopizik amennyit csak akar, sokat fogom hordozni és eszem ágában sem lesz sírni hagyni. csak már felkészültebben fogok nekiindulni.
amúgy én nem találkozom olyan sokáig szoptató anyukákkal, akik csak úgy sitty-sutty abba akarják hagyni a szoptatást a gyermek ellenkezése ellenére. neked honnan ez a tapasztalatod?
(Köszönöm, hogy nem lett vita a témából.:)
Igen, egyébként én is egyet értek a "mindenki másképp csinálja" elvével.
Itt, ezen a fórumon szoktam időnként (de újra és újra) olvasni olyan elkeseredett hangvételű kérdéseket, amikből nekem az jött le eddig, hogy jópár anyuka egészen addig vár a konkrét lépésekkel, amíg egyszer csak elege lesz és gyors megoldást akar. (Több mint 1 éve fórumozok itt rendszeresen.) Tehát vannak, akik ahelyett, hogy tudatosan, fokozatosan választanák el a gyerkőcöt, sokáig hagyják őt ("túlzottan") igény szerint szopizni, majd amikor betelik náluk a pohár, akkor hamar akarnak egy végleges lépést tenni.
Igen, azzal is egyetértek, hogy egy kezdő anyuka általában nem tudatosan választja a hosszan szoptató utat, illetve nem úgy telik az élete, hogy minden nap tudatosan elmélkedik a szoptatásról, hogy ha ezt így és így csinálom, akkor az jó lesz vagy sem. Hanem kb. ahogy esik, úgy puffan. (A laikusként induló anyuka sztorija egyébként nagyrészben rám is igaz.:)
Engem azért is érdekel ez a téma, mert tanácsadónak készülök - és pl. ebben az esetben is azt látom, hogy mekkora szükség van/lenne minél több szopis, gyereknevelős csoportra, ahol a tapasztaltabbak ilyen nehezebben megfogható, de (szerintem) fontos dolgokról is mesélhetnének a kezdőknek. Szerintem sok anyuka javára válhatna, ha tudatosan készülhetnének a szoptatás későbbi időszakaira is. (Sajnos a tájékoztató irodalmak is leginkább az első hónapokról, évről szólnak.)
belefáradnak. teljesen érthető. a "hosszan"-on gondolom az ilyen 2 éves korig, meg ilyeneket érted. hát azalatt meg lehet unni simán :P én 5 hónapig szoptattam, az sem volt semmi, de két év, az már teljesítmény. nincs semmi furcsa abban, hogy gyorsan abba akarják hagyni. vagy pl. a GYED után visszamennének dolgozni (mivel a gYES hideg vízre sem elég), és úgy nem lehet, ha közben szoptatnak (ezutóbbi esetben mondjuk lehetett volna előre látni, és időben megkezdeni a leszoktatást).
szóval szerintem fentiek miatt...
De mi az a minden, amit az anyukák kipróbálnak és nem segít??
(Ez ugyanaz a kérdés, mint hogy mi az a minden, amit megtesznek azért, hogy tejük legyen / szoptatni tudjanak. Olyan ritkán kapok erre is konkrét választ. :( )
Igen, a munka valós, nyomós érv - de az meg általában nem egyik napról a másikra jön, ahogy írtátok.
Megunni? Nem tudom... nekem inkább az életem részévé vált, pozitív értelemben. Most épp suliban vagyok és 3 napig nincs szopi - elég rendesen hiányzik nekem is, hogy a lányom nincs itt velem, nem bújik hozzám, nem hallom az elégedett szuszogását szopi közben.
De igaz, nem vagyunk egyformák.
Mi mindent próbáltam ki hogy legyen sok tej? Hát kezdjük... homeos bogyó, sok folyadék, more milk, akár másfél óra elteltével cicire tevés, ami 1 órán át is tartott, összebújás, pihenés, 2 szoptatási tanácsadó segítsége.. és az eredmény: 4 hónapon keresztüli szenvedés, mert folyamatos tejcsatornaelzáródásaim vannak (a nagyokosok is csak hümmögtek..., nem tudok egy cicifixet se fölvenni, és mindemellet konkrétan 2 és fél hónapos korára a gyerekem fogyott csak a születési súlyából!!!! Egész nap éhesen sírt..., na akkor kapott tápszert és van egy boldog kiegyensúlyozott kisbabám!!! Mellette szopik is, 5 hónapos és 2,5 óránként kér enni, és kap, mindig cicizik, bár utálja, de hát jótermészetű gyerek, belenyugszik, hogy ez anya mániája, hát akkor sírva, keservesen, de nyammog rajta, hogy azt a max 40 milit kiszopizza. Ja, fejtem is, kézi, gépi fejő, majd a kézi fejés elsajátítása.... egy sem segített. Tejcsatornaelzáródásaim miatt hol négykézláb, előtte meleg zuhannyal szarakodtam, és amúgy mozdulni se tudtam... most 3 hete javult a helyzet.... remélem így is marad.
Szóval ha 6 hónapos koráig tartott volna, akkor nem tudom, hogy mennyire erőltetem volna továb...
Nem vitázni akarok, csak engem annyira bántott, hogy nagyon sokan megvetettek, amikor tápszert adtam, de ők nem tudják, milyen szívszorító, amikor egész nap éhesen sír, és csak kifogyja a ruháit...
És hogy mikor hagyom abba? Nem tudom, de az biztos, ha folytatódik ez a mellproblémám, akkor nem fogom 1 éves koránál tovább, úgy érzem, hogy elég volt.
És igen, nem jó érzés, hogy mindenre hasfájásosan reagál a kisbabám, még úgyis, ha csak ezt a pici anyatejet kapja, és nem szeretem, hogy fáj a mellem, és a férjem hozzá se tud érni. És nem tudok sportolni se (utálja utána a szopizást), pedig korábban ez a lételemem volt. Persze most sokkal jobb minden szempontból, mint a korábbi életem, de ez is hiányzik, na...
:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!