Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Dackorszakban bevált nektek a...

Dackorszakban bevált nektek a büntisarok/büntiszék/akármi, értetek el vele bármi változást?

Figyelt kérdés
Lázasan kutatom a megoldást, hogy kezelni tudjam a kétévesem. Eljutottam a supernanny sorozatig, ahol büntit javasolnak megoldásként. Kétségeim vannak, hogy ez vajon működik-e. Kizártnak tartom, hogy ő egy helyben maradna, amíg szükséges. Ha meg mindig visszacipelem, akkor az egész napot ezzel tölthetjük. Ráadásul milyen lelki hozadéka van ennek? Mármint az a célom, hogy megtörjem az akaratát, vagy az, hogy szót fogadjon akarata ellenére is, csak azért mert én azt mondtam? Mi ennek az elméleti háttere? AZt szeretném, ha megértené, mit-miért teszünk (és most csak a fontosabb, evés, fogmosás, alvás, úton átsétálásra gondolok, nem apróságokra). Büntetésben üléssel ezeket szerintem nem érti meg, max. elfogadja, hogy ha én azt mondom, akkor cselekszik, mint egy robot, mert különben ott kell dekkoljon, nem? És mi van, ha én nem vagyok épp 100%-ig jelen, vagy elfordítom a fejem? Akkor ha már nincs meg a szülői felügyelet, nem is működik a parancs, nem? Hogy lehet elérni, hogy akkor is működjön a "ne nyúlj a tűzbe", ha egyedül marad 40mp-re? Értitek a dilemmám? Olvastatok valamit a büntetések elméleti hátteréről valahol? Hol működik, miért működik, milyen következménnyel?
2015. szept. 8. 14:20
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Én sem hittem, hogy egy helyben marad.

Aztán kipróbáltam, és bevált, nem hittem a szememnek! Tényleg ott marad, és után bocsánatot kér, ölelkőzés, szeretgetés, és minden megy normálisan a következő rosszaságig.

A mai napig alkalmazom, pedig már 5 éves elmúlt, bár igaz, nagyon ritkán, és ahhoz nagy rosszaságot kell csinálnia, hogy sarokba küldjem.

És nem akarlak elkeseríteni, de ez egyre rosszabb lesz. Eljön az a pont, amikor úgy istenigazából öntudatra ébred, és fogja tudni, hogy mi a határ a rosszaság és nem rosszaság között. És azon táncol... Meg az idegeimen.

Nekem kb. 3 éves korára értette meg a veszély fogalmát (nem megyünk át esztelenül az úton...) viszont most a napirend "betartása" elég kemény dió.

A menjél már öltözni, menjél fürödni, menjél wc-re mondatok ismétlését már én unom, de nagyon, erre már sok-sok módszert próbáltam, és talán most beválni látszik valami. Meglátjuk.

2015. szept. 8. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Mesélj még kérlek, hogyan tartjátok a napirendet, amikor már nagyon nem akarja?


És még egy kérdés: altatás. Hogy megy nálatok? Kísérgetitek vissza az ágyba, vagy valaki mellette marad, míg el nem alszik? Egyedül otthagyjuk, kijön folyton, ezért apa szokott mellette maradni, mert őt igényli igazából. Na, de egy így a férjem folyton elalszik a szőnyegen az ágy mellett, mert már nem bírja, fáradt, és mire lenne kis ideje kikapcsolódni, már félálomban van, úgy ébresztem, hogy legalább ágyba feküdjön át. Hogy lehet időt nyerni este?

2015. szept. 8. 14:34
 3/13 anonim ***** válasza:

Szia. Nekem is 2 éves a lányom. Elég akaratos, makacs. Van mikor dühében szétdobálja a játékokat, csapkod. Nem fogad szót csak azért is ledobálja a kaját a földre és nem hajlandó össze szedni vagy vissza pakolni a helyére olyankor oda állítom és addig nem.mehet el onnan amíg pl fel nem veszi az ételt-utána megdícsérem. Vagy a játékokhoz is odaviszem és nem mehet el onnan amíg vissza nem pakolja a helyére-megmutatom hova tegye.

El kell neki mindent magyarázni, hidd el megérti.pl ne nyúlj a tűzbe mert forró és megéget vagy ne nyúlj hozzá mert éles-elvágja a kezed és megyünk a doktornénihez/bácsihoz. Van mikor mezítláb akar a hidegben mászkálni ilyenkor azt kérdezem "akarsz menni a doktornénihez?" -nem - akkor vedd fel a zoknit. A fogmosást játékossá kell tenni. Vettünk a lányunknak fellépőt a csaphoz azóta mindog kezet akar mosni és fogat mosni :)

2015. szept. 8. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a jó ötletet a fogmosással kapcsolatban! Kipróbáljuk!


Egy kérdés felmerült bennem: így nem lesz a doktornéni/bácsi fenyegetés? Nem fog félni tőle, ha egyszer majd tényleg menni kell?

2015. szept. 8. 14:45
 5/13 anonim ***** válasza:

Gyermekkorban ösztönös igény van külső iránymutatásra. Korlátokra is (ami biztonságot ad, ha nem viszik túlzásba).


Ezek a korlátok eleinte külső korlátok (ne nyúlj a tűzbe), majd idővel belső motivációvá alakulnak át, bár ez elég hosszú folyamat.

Büntetést abban az esetben javasolnék, ha már egyértelműen érti az adott szabályt és ennek ellenére nem hajlandó betartani, vagy kárt okoz. A büntetés mellé KELL a magyarázat is. Ez a kettős működik csak.

Eleinte mindenképp magyarázat, főleg szóképekkel, amit ő is megért. Pl. fogmosásnál lehet magyarázni a fognyűvő manókról, ami számára kézzelfoghatóbb, mint a "szuvasodás lép fel és fogorvosi kezelésre lesz szükség".


És igen, időigényes dolog, ezt el kell fogadni


További javaslatom,ami nálunk jól működik: minden este mesélek neki egy maciról, aki tulajdonképpen ő maga. Elmesélem, hogy mit csinált aznap a maci, valamint neccesnek ígérkező helyzetek előtt a maci jól teljesít egy ugyanolyan szituációban. Boltban őrjöngésnek így lehetett elejét venni, hogy előző nap a maci elment bevásárolni és szépen viselkedett (ez utóbbi számos példával kifejtve), majd nagyon büszkék voltak rá a szülei.

Valamint, ha jól csinál valamit, akkor dicsérd meg. Nagyon bőkezűen! Egyik legjobb motiváció, ha dicséretre hajthat és emiatt kerüli a negatív viselkedést. (Szigorúan véve az is büntetés, hogy elmaradt a várt dicséret.)

2015. szept. 8. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Mickey egér játszótere című mesében van olyan rész, hogy Goofy-nál evés után jön a fürdés, aztán a fogmosás, majd a pizsama és alvás. Vagy valami ilyesmi. És még egyelőre követi ezt a példát (vajon meddig)

Nálunk sokat segített az ovi, mert ott kőkeményen betartják a napirendet.

És ami nagyon fontos, következetesnek kell lenni: ha egyszer valami tilos, akkor máskor is legyen az.


Aztán mindig mindent meg kell magyarázni, nem elég csak a tiltás, pl:

"Ne nyúlj a tűzbe, mert megégetheted magad!"


Ja, az egyáltalán nem célravezető, ha kitalálunk egy figurát, akitől félni kell, a legnagyobb marhaság ijesztgetni egy gyereket...


Nem mindegy a lehetséges veszélyek felismerése sem, és a figyelmeztetés sem. Pl. hagyni kell, hagy másszon mászókára, és nem mindegy, hogyan mondjuk: "Vigyázz, mert le fogsz esni!" mint: "Óvatosan, mert leeshetsz!"


Nagyon nehéz a gyereknevelés, az ösztönökben bízhatunk leginkább. Minden gyerek más és más, és csak a saját anyukájuk tudja megtalálni a megfelelő módszereket, csak kitartás és türelem szükségeltetik. :)

2015. szept. 8. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Félek az ösztöneimtől. Többször sugallják, ha fizikailag bánt főleg, hogy viszonozzam. Próbálok észnél maradni. Sokszor kihívás.
2015. szept. 8. 16:00
 8/13 anonim ***** válasza:

Igen, bevált. De azt ne gondold, hogy azonnal működni fog. Meg kell értenie, hogy büntetés. Aztán azt is, miért kapja. Azt is, hogy ott kell maradni, de fel a kar majd lázadni. Neked meg nem szabad engedni. Napok múlva lesz eredmény, de lesz.

Csípést, hajhúzást én mindig visszaadtam, nagyon jól működött. Nem ütött meg, de azt is visszaadtam volna. A 2 évesek kitartósak, és még kevés a belátásuk, ezért hosszú a folyamat. Nálunk szoba volt, nem szék, a szőnyegre kellett ülnie és valahány percig nem jöhetett ki. Én néztem az órát, ő ordított. 1 hét múlva már szótlanul tűrte. Az meg élettanilag később alakul ki, hogy önkontrollal csinálja, még te vagy a kontroll, ez normális.

2015. szept. 8. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Miért, bánt fizikailag? És olyankor te mit csinálsz?

A leírásodból kicsit az jön le, hogy fejetekre nőtt a gyerek... szerintem tök jó amúgy, hogy ilyeneken gondolkodsz, mármint, hogy a büntetéssel csak megtöröd az akaratát stb. Jó, hogy ilyen önreflektív vagy, de ettől függetlenül ne féljél megfegyelmezni a gyereket, ha arról van szó. (Fegyelmezés alatt persze nem szíjjal verést vagy kiabálást értek, hanem határozottságot és adott esetben büntetést vagy ignorálást. És persze következetességet.)

2015. szept. 9. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Igen, volt időszak, amikor sokat bántott. Pl. harapós volt hetekig, majd karmolós, ütögetős. Ilyenkor eltoltam a kezét, száját, ha nagyon lendületesen ütött vagy karmolt, akkor hátratettem neki, mellé guggoltam és megkértem, hogy nézzen rám, majd (szerintem elég kemény hangon) azt mondtam, hogy kikérem magamnak ezt a viselkedést, és hogy nem szabad harapni, karmolni, stb. Őszintén? Volt, amikor bevált, volt, amikor nem, és ugyanúgy folytatta. És akkor felmerül az, hogy ha le se tojja, hogy haragszom, akkor mi van? Volt, hogy sírtam, úgy belém harapott, az sem érdekelte, konkrétan kiröhögött, azt hitte, hülyéskedek. Akkor másfél éves volt. A sírást azóta sem tudja értelmezni, szórakoztatónak találja. Szeretnék olyan megoldásokat keresni, ami nekünk is hasznos, élhető, nem kell olyat tennem, amit nem tartok helyesnek, de őt sem töröm meg, mint egyéniséget, nem korlátozom abban, hogy maga jöjjön rá a helyes dolgokra, és semmiképp sem akarok félelmet kiváltani belőle. Nem célom, hogy azért fogadjon szót, mert jön anya vagy apa, és akkora pofont ad, hogy a fal adja a másikat.
2015. szept. 9. 22:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!