Óvoda nagycsoportos, azaz 5. év előtti logopédia beszédfejlesztésre többet árt, mint használ?
kétféle választ szoktam kapni. Szakemberek szerint (gyermekorvos, védőnő, és itt is sokat olvastam), hogy majd az utolsó évben az oviban, azaz a gyermek 5 éves korában kell majd logopédushoz vinni a gyermeket, ha addigra még vannak nem tiszta hangjai.
mások itt meg, hogy ez hülyeség, mert előbb kell, akár 2-3 évesen már, ha nem beszél mondatokban és tisztán.
az első csoport szerint dadogás, kommunikációs zavar, mutizmus is kialakulhat, ha a gyereket elküldjük fejlesztésre, ahol állandóan kijavítják, ezért nem szabad ezt erőltetni, ezért elég, ha 5. évben látja logopédus, mert addig folyamatosan kitisztulnak majd a hangok.
én már semmit nem tudok, szerintetek melyik az egézségesebb?
lányom sem ejti az R hangot. De ezenkívül a V hangot nem tudja ejteni, illetve van egy-két betű, amit bizonyos szavakban nem tud ejteni. De más szavaknál meg igen. Mondjuk az N betüt, a P és B és L betüt. Ez mitől függhet, nem tudom. Amúgy 3 éves lesz nemsokára, és mostanság indult be nála a folyamatos beszéd. Sok szava van és rengeteg mondókát tud, persze nem tisztán pont ezek a problémák miatt.
Fogalmam sincs, mit tegyek, hova forduljak.
segíteni szeretnék neki.
Kedves Kérdező!
Nálatok mi és (szerinted) mekkora probléma? Az előttem szólók elég jól leírták, nem mindegy, hogy milyen típusú problémája van a gyereknek.
Beszédhangot 2-3 évesen természetesen nem javítunk. Kb. 4,5 évesen célszerű elkezdeni a terápiát, ha sok (kb 15 hibás hangja van a gyereknek, mert ilyenkor valószínűleg nem lesz elég egy év). Sok-sok előkészítő gyakorlat van, amik segítik a "spontán" javulást is: ajak és nyelvügyesítő feladatok, fújások, stb. ) Fiatalabb korban azért sem célszerű elkezdeni a fejlesztést, mert ameddig a gyerek nem hallja azt, hogy valamit rosszul ejt, nincs értelme javítgatni a hangokat. Először a hallási figyelmét, észlelését kell olyan szintre hozni, ami jó alapja a hanghibák javításának.
13. vagyok
Mire bepötyögtem, írtál is.
Teljen nyugodt lehetsz, ez ebben a korban természetes. Beszélgessetek, mondókázzatok sokat, spontán fog javulni, ha meg mégsem, majd nagycsoportos korában foglalkozik vele logopédus.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!