Óvoda nagycsoportos, azaz 5. év előtti logopédia beszédfejlesztésre többet árt, mint használ?
kétféle választ szoktam kapni. Szakemberek szerint (gyermekorvos, védőnő, és itt is sokat olvastam), hogy majd az utolsó évben az oviban, azaz a gyermek 5 éves korában kell majd logopédushoz vinni a gyermeket, ha addigra még vannak nem tiszta hangjai.
mások itt meg, hogy ez hülyeség, mert előbb kell, akár 2-3 évesen már, ha nem beszél mondatokban és tisztán.
az első csoport szerint dadogás, kommunikációs zavar, mutizmus is kialakulhat, ha a gyereket elküldjük fejlesztésre, ahol állandóan kijavítják, ezért nem szabad ezt erőltetni, ezért elég, ha 5. évben látja logopédus, mert addig folyamatosan kitisztulnak majd a hangok.
én már semmit nem tudok, szerintetek melyik az egézségesebb?
Ezt azért nem tudod megítélni, mert nem vagy logopédus. Az adott problémától és körülményektől függ, hogy mikortól javasolják a foglalkozást. Pl beszédindítást nyilván nem 5évesen kezdenek, de ha az r hangja hiányzik, azt meg nem fogják háromévesen elkezdeni. Nincs erre ennyire egyszerű recept, hogy "logopédushoz ötévesek kell elkezdeni járni".
Azon kívül, hogy akár árthat is a túl korai foglalkozás, a legtöbb esetben valószínűleg felesleges, mert a problémák élettani jellegűek, így maguktól megoldódnak.
Szakemberek szerint "dadogás, kommunikációs zavar, mutizmus is kialakulhat, ha a gyereket elküldjük fejlesztésre, ahol állandóan kijavítják,"
Akkor talán rosszul végzik a munkájukat. Nem kijavítgatni kell, hanem megtanítani a helyes beszédet, kiejtést. Az nem ugyanaz.
Az egyik ismerősöm lányát sem kezdték el előbb logopédushoz hordani (ovi nem látta szükségesnek, akkor ezért?). Most 6 éves múlt a gyerek, és nem értem, hogy mit mond! Nagy a szókincse, jól ragoz, csak éppen nem érthető a beszéde. Konkrétan az "L" helyett "J"-t ejt, és egyéb mássalhangzókat is rosszul használ. Azon gondolkoztam, hogy így hogy tanul meg írni-olvasni? Vagy majd rámondják, hogy diszgráfiás/diszlexiás és le van tudva?
Szóval ezt látva én biztos, hogy nem "hagynám így" a gyerekem.
Hagyományos logopédust nem tudom, mennyire érdemes, de mozgásterápiával(szenzomotoros torna) sikeresen lehet a beszédkészséget is fejleszteni, akár 2-3 éves kortól.
Gyakori mandula- vagy fülgyulladás is késleltetheti a beszédfejlődést, a gyereknek eldugul a füle, a hallása átmenetileg csökken. Ezt nem tudom pontosan leírni, nem vagyok orvos, de az ismerettségi körünkben két gyerekkel is előfordult.
Érdemes kikérni korai fejlesztéssel foglalkozó szakember véleményét.
Ha 1-2 betűt mondd rosszul, akkor az 5 éves, nagycsoportos korára javúlhat, kinőheti.
Ha sok hangot mondd rosszul, akkor viszont időben kell logopédushoz vinni, mert nem egyik napról a másikra tanúlja meg helyesen kimondani, s a logopédus nem kijavítja, hanem megtanítja a helyes hangjépzést!
LánOm középsős, most kezdett el Logopédiára járni, kb. 15 betűt nem tud, vagy rosszul ejti.
3 év lesz kb. Mire stépen beszél!
Most még csak azt tanúlja hogyan forgása a nyelvét, hangokat hogyan képezze...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!