Miért nem tanul a gyerekem ha nem állok felette? Semmi motiváció sem hat. Az együtt tanulásnál meg arra megy hogy kiidegeljen es adjam fel haggyam békén. 4.osztály
1.és 2. osztályban az akkori munkám miatt nem volt napközis otthon tanultunk írtuk a házit.
Állandoan az ment hogy felpattan a székről, vissza kell könyörögni, leejti a ceruzát keresi a padlón, (pedig már oviban is töltöttünk ki játékos matricás füzeteket mindig tehát gyakoroltuk már rég azt hogy ülve karikázás kakukktojás keresés meg a többi)
Szüneteket is beiktattam pl 2 feladat aztán meghallgatunk egy zenét pihenünk aztán vissza. És ezt nyújtottuk fokozatosan hogybmár 3 feladat es aztán szünet
Ma már úgy hogy az összes matek házi- szünet- összes irodalom- szünet- nyelvtan-szünet.
Az idegennyelvre már alig maradt energia suli után, abból lemaradás lett, a tanító ki is iktatta a nyelvoktatásról hogy arra ne járjon mert sok már neki.(amugy hatalmas nyelvérzéke van nagyon gyorsan tanulja a szavakat mondatokat szinte akkcentusa sincs, csak a matek magyar mellett pluszba volt sok neki)
De úgy voltam vele belejövünk majd, bejáródnak a fogaskerekek, minden nap háziztunk gyakoroltunk felvettuk a padlóról hússzor is a leesett ceruzát, de valójában teljesen beleőszültem irtóra kínzás volt neki is nekem is.
3.osztályban már nem tudom kivenni napközibol a munka miatt, napköziben teljesen elhanyagolták, kegyetlen romlott az írásképe, házihiányok tömkelege van, aztán már kezd is lemondani önmagárol hogy ő 5-ós tanulo soha nem is lesz, személyiségben romlik az önbecsülése is. Majdnem este 5 ig van suliban (napi 10 órát), éhesen hozom ha 6 kor leülünk tanulni, az már szinte lehetetlen! A széken alig marad meg, minden mással terel, "elszökik" ugrálni az ágyon, a kiidegelésre szándékosan rátesz hogy feladjam. Igazábol munka után nem is birom már ezt, a munkám is eleve stresszes.
Aztán szabadság vagy hétvége. Motiválom pl elmegyünk kalandparja de elotte reggel házi gyakorlás en mosok főzök letudunk becsülettel minden kötelezőt aztán go:)
Vagy ha kész a házi mehetünk shoppingolni, vagy mamához, addig meg sehova.
De akkor se csinálja magától. Ha azt mondom akkor egész nap itthon leszünk, lemondom a kalanparkot (akármilyen rokoni talalkozókat gyerekpartykat)neki az is jó.
Kizárólag akkor tanul ha állok felette(akkor en nem haladok semmivel sem), és motiválom kinyittatom vele a tankönyvet, jutalmazás egy egy feladat után, esetleg egy pacsi vagy nevetős matrica emojik, már minden be van "vetve"a pozitív visszacsatolásig, olyankor haladunk is, íráskép javulgat, házik kész lesznek, de én már kiégtem teljesen. Ha leesik egy ceruza(hatezerszáadjáraaköbön is!) nekem már ez olyan hogy egy apró pöccintés is elég ahhoz hogy már kiabáljak.
Ebbe a 4 évbe totálisan kiégtem tönkrementem beleőszültem már. 4 év alatt öregedtem szerintem 14et is.
És 9-10 éves gyerektől már elvárnám azt hogy maga vegye elő a tankönyveit is, kinyissa képben legyen megcsinálja becsukja helyére tegye!
Nem akarok oda kerülni hogy 14 évesen is nekem kell majd orditozni hogy tanuljon aztán később is hogy még érettségire is szethajtsam magam, mikor neki kell érettségizni is, nem nekem! Aztán meg nekem kell nézni a pontjait is meg felvételikre is nekem tanitani.
Most ítathatom be idegennyelvre is amiért kitették persze hogy azt is úgy tanulja csak hogy szabályosan nekem is kell kezdeni a nulláról.(németes vagyok, a gyerek angolt tanul, így vele együtt kell nekem is az angolt tanulnom nulláról vele egyutt gyakorolni, mert különben pár szókincsen kívül soha az életben nem fog tudni angolul se. Meg abszolut semmit se!)
Vagy az kéne hogy magátol tanuljon
Vagy az kéne hogy én ne készüljek ki a gyerekkel való tanulasok alatt
Beszéltünk már velük(ill ped.szakszolgálat) volt vizsgálat valamiért a helyesírását találták csak gyengének es az alól ill osztályozás alól fel is mentették!(ettől függetlenül kap jegyeket, legutóbb is négyese van nyelvtanból!azon kívül hogy lehagy néha ekezeteket vagy mkndatvégi írásjeleket,teljesen helyesen ír! Ez miatt fellebeztem is, mégis kihozták ugyanazt es még le is szidtak hogy minek lebbezgetek én..)
A szakszolgálatos annyit tett meg hozzá hogy kössem fel a gatyámat mert tinikkel még nehezebb lesz..
Nálunk ez akkor változott meg, amikor abbahagytuk vele a közös tanulást meg folytonos számonkérést, veszekedést.
Magától nem tanult volna a fiú, így felvettünk mellé egy egyetemista "nagyfiút", aki az elején szinte naponta, most már csak heti 2-3 alkalommal tanul vele, segít neki.
Ezzel a szülő-gyerek kapcsolat is rengeteget javult amúgy, vége lett az állandó veszekedésnek. A fiú jó példa a fiamnak, felnéz rá, mint egy nagy testvérre.
nem lett színötös tanuló, de ezt senki nem is várja el tőle. de jók az eredmények.
Story of my life. És az enyém 7. osztályos, igaz diagnosztizált adhd-s.
A tanárok nekem is mindig osztják az észt, hogy azért nem önálló, mert mindig számonkérem. Többször próbáltam, hogy elengedem a kezét, jöttek a házi feladat hiányok, egyesek.
Egyébként most is hetente legalább egy házi feladat hiány van, 7.-ben már nem nézem át az összes leckéjét. Na, meg úgy meg tud ám sértődni, hogy én nem bízom benne!
Év elején én is úgy voltam vele, hogy hagyom. Egyszerűen én is nagyon belefáradtam már ebbe. Elég korrektek a suliban, mindig bejelentik, ha doga van. Tanultál fiam? Tanultam. Erre másnap egyes. Év elején szept-okt olyan "remekül" indított, hogy kénytelen voltam ismét odaülni mellé.
Eszméletlen harcok vannak, sokszor összeveszünk, együtt sírunk, és sokszor azt mondom, menj, nem érdekel hányast kapsz. Amúgy most egy tantárgyból bukásra áll, azt nem kérdeztem ki, mert hogy felvételire nem viszi azt a jegyet. De azért megbukni nem kéne!
Egyébként pedagógus diplomám van, pár évig tanítottam is. Szóval nem vagyok teljesen laikus a témában.
Újabban kezd elindulni a gyermekpszichológiában egy olyan trend, hogy lehet, hogy mégsem lehet minden gyereket magára hagyni. Persze az lenne az ideális, ha tanulna önállóan, csinálná, ami a dolga. De nem mindegyik gyerek ilyen, van amelyik később érik. Főleg az adhd-sokra mondják, hogy kell nekik a segítség, csak hát én pl. nagyon nem bírom idegekkel.
Adhd-s szülőcsoportban feltettem ezt a kérdést, a legtöbb szülő még középiskolában is együtt tanul a gyerekkel. Szóval fel kell kötni a gatyát, majd ha leérettségizett, akkor abba lehet hagyni. A szüneteket én jobban várom, mint a gyerek.
A közhiedelemmel ellentétben sajnos nem nevelés kérdése. Elképesztőnek tartom, hogy még a tanárok is ezzel jönnek nekem. Van egy lányom is, ő teljesen önállóan tanult már felsőtől, alsóban is inkább csak a matekban kellett neki segíteni. Szóval tényleg nem rajtam múlott.
Annyit nondtak csak hogy impulzivabb a tanítok mindenképpen javasolják a sportfoglalkozásokat neki.
Tenyleg ugy néz ki mintha neki nem a "körmölés" lenne az élet, hanem a mozgás, vagy kreativkodas.
Ha csak van és szabad foglalkozast adok neki, minden de a legapróbb tevekenysége is arról szól hogy pl bombát gyárt, kémiai kíserleteket csinál, pl habot vagy lufival rakétát, vagy szeretne tüzet rakni, vagy lakatokat feltörni, imádja a rubick kockát hasonló logikai feladvanyokat, vagyy amikor pl gyufásdobozbol lesz szánkó, papírhajtogatás, sárkányeregetés, kalandpark, falmászás, ugrálóvárak, de imád olvasni is mert van kedven könysorozata, de bunkert épít, legutóbb oktatovideokkal táncolni tanult, a bicikliről le se lehet szedni, súlyzózik is :), tanul a többiekkel (udvaron jatszótereken)pl gáncsolásokat, cselgáncsot, a fociért is él hal, hazimunkát is dalolva csinálja pl tükrörpucolás(igazabol hazimunkát alig engedek neki), de festés is gipszkiöntők stb is.
Igazábol nekem teljesen olyan amugy mintha a suli 90%-ban a gyerekkorát vagy saját személyiségét venné el. Reggeltől estig padban ülni aztán otthon is csak a házi.
Amig "ráertem" rugalmas állasom volt, milliot jartunk pl babaúszástól kezdve a rendes úszásig, könyvtárba is, játszóterekre is mászni is, tsmst tornát is nagyon élte a hatalmas gimnasztikai labdával, egyensúlyozó deszkával, különböző feladatokkal mondókákkal.
Én ugy értem a füzetek felett ülni az nem ő.
Persze szívesen megtanul pl karácsonyi verseket anyaknapi verseket örömmel szavalja, de a zeneszámok is ragadnak rá egyszer mikor főztem kijött hozzám a konyhába és elkezdte nekem ölelve énekelni azt "hogy ez az utolsó könnycsepp amit érted érzek, ez az utolsó szó amit érted ejtek" olyan hihetetlen volt egy kicsi gyerektől ilyen "nagyszavakat" hallani, és magától tudja a dalokban a "hajlításokat" is, igazábol énekben is szerintem tehetsége van, egy egy korda dalt ugyanazon a skálákon hajkításokkal ugyanúgy ad vissza. Es magától talált korda dalokat is. De persze sok egyéb magyar zenét is.
A szakszolgálat is valahogy úgy foglalta össze hogy nagyon impulzív rengeteget beszél is ezt látják, szinte le sem lehet lőni viszont amikor kérték a tesztekre feladatokra, abszolut odafigyelve, de ott aztán "egyhusztomban" ceruzaleesés nélkül megcsinált 20 feladatot is együltő helyében is!
Nagyon látszik az iskolai nevelés is, hogy órán sem pattog fel.
Ez csak nekem jár hogy kiidegel hogy haggyam békén.
Szüleimben sem értettem sosem, mit ordítoznak velem vagy mit idegeskednek miatt :D A szülők valamiért túlspilázzák ezt a dolgot... Nálunk a feleségem ilyen, én meg tudom, milyen gyerek voltam; felesleges. Ha a gyereket nem köti le, vagy magától nem érzi meg valamiből adódóan azt a felelősségét, hogy el kéne végezni a sulit, akkor a jóisten se fogja rávenni, hogy tanuljon. Ha az adott témát meg nem tudja vele megszerettetni a tanár, akkor a szülő gondja érdekessé tenni, mert erőszakkal még annyira sem fogod tudni rávenni. Tudom, hogy fárasztó, de megoldást kell találni, utat mutatni, hogyan tanuljon önállóan, hogyan lássan át a dolgokat, mert az erőszak már csak a tehetetlenség eszköze. Nekem sem volt kellemes a légkör, hogy titkolózni kellett a szüleim előtt a jegyeim miatt, mert mindig volt ezáltal egy stressz bennem, hogy vajon mikor bukok le, de kénytelen voltam elviselni, mert tanulni nem voltam hajlandó.
Jó eszem van, de engem az egész iskolából (már az óvoda óta) csak a számítógép érdekelt, nem véletlenül lettem programozó. Fingom sem volt a történelemről, az irodalomról, csak annyi, ami valahogy megragadt bennem az órákon. Ettől függetlenül érdekelnek ezek a témák, a kémia, a fizika, a biológia, a földrajz is, jó ezekről olvasni, de úgy már nem lesz érdekes, hogy most na akkor görcsösösen le kell ülni és meg kell tanulni egy elcseszett tankönyvből, mert.... (és erre nincs jó motivációs válasz; szar az élet). Minden évben elhatároztam a nyári pihenés után, hogy na akkor most tényleg tanulni fogok, nem olyan szar az... de onnantól, amikor heti 3-4 órám van csak töriből, és kettesével kéne megtanulni baromságokat, ezt így el is engedtem :D
Kreatív vagyok, szeretek regényeket írni, tudok helyesen írni, tudok fogalmazni, tudok számolni, tudok összefüggéseket találni, tudok önállóan, felelősségteljesen élni, ilyen skillekre van szükség az életben, meg arra, hogy önállóan feltaláljam magamat, ha problémám adódik. Nem az, hogy elmúlt dolgokat tanuljunk meg szóról szóra, meg írók gondolatait találjam ki.
Tudom, ez nem választás kérdése, és a gyereknek ettől függetlenül mindenképp tanulnia kellene, de csak azt tudom mondani, amivel kezdtem, hogy saját magamból kiindulva, ha ilyen beállítottságú, semmivel nem fogod tudni rávenni arra, hogy magától tanuljon. Majd ha ő rájön magától, vagy olyan helyzet adódik, akkor nekiül, de ennyi.
Én tudod, mikor csináltam valamit magamtól? Amikor házit adtak, és jegyre ment (bár azt sem mindig), vagy amikor már bukásra álltam dolgokból. Angolra például sosem készültem, sorozatosan kaptam az egyeseket, a tanár meg folyton cseszegetett. Nem érdekelt. Az osztályban nekem lett a legjobb az angol érettségim, mert tudtam angolul, csak nem voltam hajlandó ilyen értelmetlen szövegeket megtanulni. Öröm volt nézni, ahogy a tanárnak leesett az álla.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!