Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Ti hogy viszonyultok az...

Ti hogy viszonyultok az élsport kérdéséhez szülőként?

Figyelt kérdés

A fiam 13 éves, jövő szeptembertől lesz középiskolás. Úszni jár és judózik is, az előbbit versenyszerűen, a másikon edzésre jár néha, de az úszás miatt nem versenyzik judóban. Az edzői szerint mindkettőben tehetséges, de el kellene dönteni, hogy melyiket szeretné tovább csinálni, még a judo sem késő.

Én apaként leginkább azt szeretném, ha egyiket sem, megmondom őszintén. Annak idején én fociztam NB I-es ifistaként, még külföldre is eljutottam próbajátékra, végül az anyám nyomására hagytam abba, igaz egy szerencsétlen sérülés is közbeszólt. Őt akkor nagyon utáltam ezért, de most már teljes mértékben megértem, és hálás vagyok neki, hogy inkább a tanulást választottam a versenysport helyett (persze lehet egymás mellett a kettőt is).

Én nagyon féltem őt az élsporttól, a dopping miatt. Ne legyenek kétségeink, nagyon komoly probléma. Több ismerősöm is versenyzett különféle sportágakban, és tolták magukba a "kokszot", néha edzői segédlettel/utasításra. Én fociztam, az nem volt akkoriban annyira doppingérzékeny sport, de ott is volt rá példa.

Ugyanakkor felmerül bennem a kérdés, hogy van-e jogom ilyen szinten beleszólni a fiam életébe? Igaz, hogy még csak 13 éves, de ez hatással lesz a későbbi életére. Én azt szeretném, ha sportbarát maradna, de csak hobbi szinten.

Mi a véleményetek?


2013. máj. 9. 18:59
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
84%
az élsport már önmagában egészségtelen (minden sport az egy bizonyos szinten túl) és alig van olyan sportág, ahol nincs dopping. Én magam is ismerek sportolókat, akik bevallottan doppingoltak, ezzel elértek ezt-azt, de 25-26 éves korukra tönkre ment pl a szívük. Addigra annyira megbánták az egészet, h ma már nyíltan beszélnek róla, h a tiltott szerektől van, és bárcsak visszacsinálhatnák. azt szeretném, ha rendszeresen sportolna a fiam, de nem akarom, h ebből éljen, ez legyen a szakmája, erre tegye fel az életét. persze így gondolom most én, de ő egy másik ember, az sajnos sokkal jobban számít, h ő mit gondol majd...
2013. máj. 9. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
100%

Nagyon jó kérdés. Nekem még nincs gyermekem, de én is gondolkodtam ilyenekről. Annak idején én is sportoltam (atlétika), de egy idő után elkezdtek különböző sérülések hátráltatni, meg nagyon a tanulás rovására ment az egész, és konkrétan a szüleim nyomására hagytam abba, akikkel éjszakába nyúlóan vitáztunk erről 10 évvel ezelőtt. Akkor én is haragudtam rájuk, de ma már nekik igazat teljes mértékben. A dopping pedig nagyon komoly probléma, személyes tapasztalat.

A sport hobbi szinten maradt az életemben, a barátnőmmel biciklizni és futni szoktunk, néha a haverokkal focizni megyek, de ez bőven elég is. Én nagyon félteném a gyerekem a profi sport világától.

Persze tényleg jogos kérdés, hogy ilyen szinten beleszólhat-e az ember a gyereke életébe.

2013. máj. 9. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
78%

Én vívtam versenyszerűen, az Aidával voltam egy csoportban, és imádtam, gyerekkorom meghatározó élménye a versenysport.

Engem nem tiltottak el tőle. Én hagytam abba, és a mai napig nagyon sajnálom. Én nem szólnék bele, döntsön a gyerek.

És persze felügyelném. De ha már eddig bátorítottad, vitted, nem tilthatod el attól, amibe te nevelted bele ha nagyon szereti.

Nem kellett volna hagyni eddig eljutni, és akkor nem lenne kérdés, most már csak annyit tehetsz, hogy támogatod.

Simán lehet drogos sport nélkül is. Sőt!

2013. máj. 9. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
83%

Ezen a témán már én is elgondolkoztam..Azt hiszem, 13 évesen,ha elmondjuk neki az árnyoldalakat is,fog tudni dönteni..

A párom középiskolában judozott versenyszerűen. Díjakat is nyert, de megmaradt középszinten. Ennek az lett hosszútávon az eredménye,hogy az iskolát hajnali kelésekkel végigedzette,fogyókúráztatták,hogy beleférjen az alsóbb súlycsoportba,nem nagyon volt igazi kamaszkora és egy szakmát sem tanult meg. 30 éves korára állandósult gerincproblémái vannak, recseg-ropog mindene. Tanfolyamokat végez munka mellett ,hogy legyen valami végzettsége..

A véleményem az, hogy ilyen szinten sportolni akkor éri meg, ha tényleg ez az élete valakinek és kiemelkedően tehetséges is. Mert ha kiöregszik a szakmából,lehet pl edző is,de csak akkor ha előtte feljutott a csúcsra.

Elég hamar kiderül szerintem hogy mennyi kitartása és tehetsége van, én azért mindenképp megpróbálnám megbeszélni vele, hogy bármilyen nehéz is de mellette legyen ideje egy b tervre,és tanuljon is.

2013. máj. 9. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Kérdezd meg a fiadtól. Előtte részletesen mondd el neki, milyen árnyoldalai vannak, ne csak a jót lássa benne. 13 évesen meg fogja érteni, én csak a döntésben segítenék neki.
2013. máj. 9. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
52%
13 évesen nem fogja megérteni, hogy mit miért, elég nehéz időszak.
2013. máj. 9. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Meg aki akar, az tanulhat is sport mellett.
2013. máj. 9. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Szerintem mondd el neki ezeket, és hagyd dönteni! Ugyanakkor fontos, hogy azt is elmondd, hogy a sport rámehet a tanulására, és akkor ott lesz, mint valamelyik fenti válaszadó ismerőse (30 évesen, rossz fizikumban, végzettség nélkül)
2013. máj. 10. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

7.

és mi van akkor, ha fiatal fejjel nem akar tanulni sport mellett és később megbánja? akkor azért csak úgy érzi a szülő, h esetleg lehetett volna okosabb a gyerkőc helyett...

2013. máj. 10. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Ha fiatal fejjel nem akar tanulni, akkor tök mindegy, hogy sportol-e vagy sem. Úgysem fog tanulni. Sőt, én sportoltam, és olyan sportgimnáziumba jártam, ahol kötelező volt a minimum 4-es átlag. Tehát csak a jó tanuló, jó sportolók járhattak oda. És nézzétek meg, nem egy vízilabdázónak van a neve előtt, hogy dr. ...
2013. máj. 10. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!