Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Elmondjam a szüleimnek, hogy...

Elmondjam a szüleimnek, hogy 13 éves öcsém cigizett?

Figyelt kérdés

15 éves lány vagyok és van egy 13 éves öcsém. Vannak persze veszekedéseink, mint minden testvérpárnál, de azért jól megvagyunk és sokat is beszélgetünk, szóval bízik bennem szerintem, a gondjait is el szokta mondani.

Na múlt héten láttam séta közben, hogy a haverjaival egy kocsma mögött (nem ittak, csak az egy elég eldugott hely, azért a kocsma mögött) rágyújtottak. Na én nagyon nem szeretném, ha az öcsém cigizne, pláne 13 évesen!!! Nálunk a családban senki nem cigizik, és anyukám meg apukám nagyon elítélik ezt. Nem mentem oda öcsémhez, mert nem akartam beégetni a haverjai előtt, de itthon elmondtam neki, hogy láttam, és kérdeztem miért csinálja, mióta, meg hogy hagyja abba. Azt mondta, hogy ez volt az első alkalom, és hogy rossz volt, köhögött tőle, szóval többször nem csinálja, megígéri. Könyörgött hogy ne mondjam el anyukánknak, főleg apunak, mert apu nagyon mérges tud lenni az ilyesmitől, és rettenetesen leszidná meg büntetéseket kapna, amik tényleg nagyon gázosak (de megverni nem szokott minket).

Na szóval nem mondtam el anyuéknak, de ma délelőtt megint láttam a városban, hogy a haverokkal cigizik!! Most észre is vett (pedig megint nem mentem oda), és egyből odajött könyörögni, hogy ne mondjam el anyuéknak, meg hogy ne akarjam hogy megverjék (mondom verni nem szoktak, de apu nagyon durva tud lenni ilyenkor, és ilyen komoly "bűnért" lehet hogy eljárna a keze :S) . Én szívem szerint nem mondanám el, de csak akkor ha tényleg abbahagyja, de hát én hogy tudom megakadályozni, hogy rágyújtson?? Nyár van, egész nap kint lóg a haverjaival (kisvárosban élünk), szüleink dolgoznak.

A múltkor is elbeszélgettem vele, kérdeztem hoigy mégis miből venné magának a cigit, mert ha rászokik akkor nem lenne rá pénze, de ő ígérgette, hogy nem gyújt rá többet. Erre ma megint. Azért is sajnálom, mert így már nem tudok benne teljesen bízni többé... régen nem hazudott nekem :S


2010. júl. 21. 14:34
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
86%
Én nem mondanám el. Anyukádék se tudnának mit csinálni.
2010. júl. 21. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
89%

ne mondd el, ne légy besúgó



aztán majd ő is elmondja kivel csókolóztál, mit csináltál, stb.

2010. júl. 21. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
51%
Mondd meg neki, hogy tegye le a cigit és hogy ha nem, a következő lépés az lesz, hogy szólsz anyukádnak. Így választhat, tehát nem teszed ki annak, hogy anyudékat a torkának ugrasztod, viszont saját belátása szerint dönthet a dolog végkifejletéről.
2010. júl. 21. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
78%
Ne mondd el, testvérek között is lehet egy kis titok! Ha majd később úgy adódik hogy te csinálsz valamit akkor kvittek vagytok! Lehet hogy csak kipróbálta.
2010. júl. 21. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
91%
14:40-es válaszoló vagyok, lehet hogy csak a haverok miatt csinálta hogy nagyobbnak látszodjon.
2010. júl. 21. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
91%

ha a haverokkal lóg, s köztük most ez a menő, akkor úgy sem tudsz mit tenni, nekik akar megfelelni, a bandaszellem mindig erősebb, mint az aggódó nővér szava

be ne áruld, s pénzt még véletlenül se adj neki!

2010. júl. 21. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
73%

Szerintem egyelőre ne mondd el. Ezzel tönkre tennéd öcséd bizalmát feléd, többé azt sem mondaná el pl. ha inna.

Másrészt ha hazudik, ha többször is megígéri hogy nem gyújt rá és újra megteszi, akkor a te bizalmadat játssza ki.

Beszélgess vele arról, hogy miért csinálja. Ha rosszul volt és köhögött tőle akkor biztos nem azért mert olyan élvezetes volt. A haverok biztosan cikiznék a kiszállna, ezért csinálja mégis szerintem. Meg kellene értetni vele, hogy nem ettől lesz vagány, hogy attól nem lesz kisebb ember hogy ő nem cigizik. Ajánlj neki valami sportot vagy valamit, amivel megőrizheti a haverok között betöltött ,,rangját" de az egészségét nem károsítja.

Én adnék neki egy határidőt, amíg döntenie kell, ha addig is rágyújt, akkor megmondanám a szülőknek.

2010. júl. 21. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.


Oké, bandaszellem, oké, ne legyek besúgó... Abból én se csinálnék ekkora ügyet, ha csak alkalmakként gyújtana rá a haverokkal, na de az ilyen alkalmakból jön a rászokás. Most voltam 9.-es, és a fél osztály cigizik, sokan itt a gimiben kezdték, és ők is úgy indultak, hogy "csak kipróbálom"... és az a legnagyobb problémájuk, hogy honnan szedjék össze a pénzt cigire.

A pénznél maradva, nem vagyunk jómódúak, és tudom, hogy hálásnak kell lennünk öcsémmel, hogy kapunk annyi zebpénzt amennyit kapunk, mert mondhatnák anyuék, hogy sajnos ennyi pénzünk van, nem tudnak adni (ami szükséges, úgyis megveszik ők, ruhákat is, meg ha valahova elmegyünk, arra is kapunk általában). És akkor ezt a zsebpénzt cigire költené az öcsém, én sajnálnám a szüleimet...

Nem tudom, lehet hogy én vagyok túl konzervatív a magam 15 évével, de én nem szeretném, ha a 13 éves (most lesz hetedikes), a legtöbb helyzetben még kisfiúként viselkedő öcsém dohányos legyen... mindig úgy indul, hogy csak egy-két szál a haverokkal... (és a haverok között vannak akik már rendszeresen szívják)

2010. júl. 21. 14:50
 9/29 A kérdező kommentje:

_Raven_, köszi neked is!


Igen, most én is úgy gondolom, hogy még várok, aztán azt úgyis észre lehet venni, ha rászokott...

Beszéltem már vele, pont ezeket a dolgokat mondtam... szerintem egyértelmű hogy a haverok miatt... de ma majd megint beszélek vele...

2010. júl. 21. 14:51
 10/29 anonim ***** válasza:
92%

ilyen korban én is cigiztem párszor. főleg a nyári

szünetben. ez most egy új dolog neki. szerintem ettől nem fog rászokni. én se szoktam rá, pedig később bulikban is elszívtam 1-1 szálat, semmi bajom se lett.

de az tényleg jó ötlet, hogy "fenyegesd" meg öcsédet, hogy elmondod otthon, ha még egyszer cigizik. bár ezzel meg az a gond, hogy akkor még jobban fog bujkálni a haverokkal.

szóval nehéz dolog ez, de szerintem ne mondd meg. a szüleid is csak tiltani tudják, ellenőrizgetni nem. és persze minél jobban tiltanak valamit a szülők, a gyerek annál jobban csinálni fogja.

hagyd, hogy ez a cigi dolog már ne újdonság legyen neki, és akkor beszéld meg vele te, hogy mivel jár ez, rámehet az egészsége meg egy csomó pénz.

csak az a gond, hogy ezt mindenki tudja, mégis szívják....

2010. júl. 21. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!