Most tényleg iskolaköteles lesz a gyerekem?
Mi voltunk tavaly a lányommal szakértői vizsgálaton, hogy döntsék el h mehet-e iskolába, vagy nem. Az ottani két szakember kicsit ki volt akadva, minek küldi oda az ovi a gyereket, hogy ezt hogyhogy nem tudják az óvónők eldönteni, mikor ők ismerik a gyereket, jobban tudják mint ők, akiknek 3 óra alatt egy tök idegen szituációban kell(ene) erről dönteniük egy addig ismeretlen gyerekről. Ráadásul szinte csak elméleti alkalmasságot tudnak mondani, azt nem, hogy érzelmileg alkalmas-e a gyerek, azt nyilván az óvónők/szülők látják jobban.
A végén a kiértékelésen még azért nyomatékosan megkérdezték tőlem, hogy akkor tuti ráírhatják-e a papírra, hogy mehet a gyerek iskolába, mert akkor az már kötelező lesz. Szóval ha nagyon ragaszkodom ahhoz hogy még ne menjen akkor sztem azt írták volna rá... ennyit erről.
Utolsó, de akkor ez hogy lesz vajon a gyakorlatban? A nevtan helyett lesz erre pár kijelölt ember az oktatási hivataltól minden nagyobb városban? Vagy távolról fognak dönteni? Vagy olyan lesz mint az eddigi szakértői vizsgálat csak átnevezik oktatási hivatalnak?
Az se lenne jó ha átesnének a ló túlsó oldalára és az iskolaéretleneket is iskolába küldenék. Azzal a tanítók dolga is még nehezebb lenne.
# 24
Ezt senki sem tudja egyelőre (szerintem még a törvényhozók sem találták ki), de az OH egy országos hatáskörű, létező hivatalos szerv, azt kizártnak tartom, hogy ők találkozni kívánnának a gyerekekkel. Az én tippem az, hogy azért ékelték be őket a folyamatba, hogy szigorítsák az iskolakezdési intézkedéseket, vagyis január 15-ig évente megkapják majd az ügyintézőik a kérelmeket arról, hogy maradhasson még a gyerek oviban, és igyekeznek majd a lehető legtöbbet elutasítani, vagy legalábbis szinte mindenkit a nevtanba küldeni felülvizsgálatra, ahol szintén megkapják az ukázt, hogy akit csak lehet, irányítsanak a sulikba. A nevtanok nyilván nagyon „boldogok” lesznek a többletmunkától, az egyik ott dolgozó ismerősöm szerint ott is szakemberhiány van.
„Az se lenne jó ha átesnének a ló túlsó oldalára és az iskolaéretleneket is iskolába küldenék. Azzal a tanítók dolga is még nehezebb lenne.”
Nem hiszem, hogy ez érdeklte a tv. módosítás megalkotóit, eddig sem foglalkozak semmilyen kérdésben a valósággal. :)
Itt van egy nagyon jó, informatív oldal a témáról, a folyamatról és a jogorvoslati lehetőségekről:
Nagy a káosz a fejekben!
Már rég nem az óvónők döntik el, hogy menjen-e a gyerek iskolába, hiszen eddig is az volt, hogy amennyiben a szülők kérték, óvó néni aláírta. Úgyhogy pár éve már a Nevelési Tanácsadó feladata lett, de most tőlük meg áttették a Szakértői Bizottsághoz. Tök mindegy, nem te és nem az óvó néni dönti el, hanem egy gyógypedagógusokból és pszichológusokból álló szakértői szerv. De oda úgy mész, hogy viszed az óvónő szakvéleményét, és a szülők véleményét is meghallgatják, úgyhogy biztos, hogy aki nem iskolaérett, az nem megy majd suliba.
Csak azt nem tudom erre hogy lesz kapacitásuk, mert már most is éves várólista van náluk.
Utolsó, a köznevelési tv.-ben eddig ez állt:
„(4) A tankötelezettség kezdetéről
a) az óvoda vezetője,
b) ha a gyermek nem járt óvodába az iskolaérettségi vizsgálat alapján a szakértői bizottság,
c) az óvoda, az iskola vezetője vagy a szülő kezdeményezésére az iskolaérettségi vizsgálat alapján a szakértői bizottság dönt.”
Vagyis a hivatalos menet az volt, hogy az óvodavezető döntött (nyilván az óvónő javaslatára), és csak akkor küldték a nevtanba a gyereket szakértői vizsgálatra, ha az ovi és a szülő nem értett egyet e kérdésben. Ekkor a nevtan véleménye volt a mérvadó.
A változás most az, hogy az óvoda javasolni fog valamit, de felmentési kérelmet a szülőnek be kell adnia az OH-ba január 15-ig (ilyenkor az OH dönt, legyen-e szakértői vizsgálat, vagy gondolom, simán el is utasíthatja a szülő kérelmét, erről a tv. módosítás nem szól). A szülői kérelemre csak akkor nincs szükség, ha január 15. előtt szereznek egy szakértői vizsgálati eredményt, ami kimondja, hogy valóban nem érett még a gyerek az iskolakezdésre.
Tehát mostantól az óvodában maradáshoz mindenképpen szükséges vagy egy ezt kimondó szakértői vélemény, vagy egy kérelem beadása az OH-hoz. Szerintem ebből elég egyértelmű a cél: hogy minél kevesebb gyerek maradjon még egy évet az oviban.
Én a kivitelezésre leszek kíváncsi. Kik lesznek a bizottságban akik eldöntik és mi alapján? A nevelési tanácsadók már most is túlzsúfoltak és szakember hiány van. Ha most hirtelen rájuk zúdúl minden szülő aki kéri ezt és akinek eddig az óvónő aláírta akkor azt hogy fogják bírni?
Mi alapján döntenek? Egy vizsgálat erre kevés, fentebb leírták, hogy miért. Tehát ha normálisan akarják csinálni félő, hogy az óvónőt fogják kötelezni, hogy írjon több oldalas jellemzést a gyerekről. Csodás lesz, szerencsétleneknek biztos nincs még elég dolguk. Attól tartok az egyetlen kivitelezhető megoldás az lesz, hogy valamilyen módon megtiltják a szülőnek a kérelmezést, csak az óvónő által indokoltnak látott eseteket vizsgálják ki. Hogy ez hova fog vezetni azt nem tudom, de sok jóra nem számítok. Gondolom lesz jópár szülő aki így vagy úgy "meggyőzi" az óvónőt, hogy az ő gyerekét küldje el a vizsgálatra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!