Most tényleg iskolaköteles lesz a gyerekem?
Most ezen tényleg meglepődtél? Most tényleg visszatartanál egy iskolaérett gyereket, mert neked úgy jobb?
Ugyanis nem te döntöd el, hogy ki az iskolaérett, hanem az erre szakosodott szakemberek.
N em feltétlen lesz iskolaköteles, de tény, hogy kivették a szülő és az óvódapedagógus kezéből ezt a döntési, mérlegelési lehetőséget.
Amennyiben vissza akarod tartani, kelleni fog a szakvélemény róla. Én azt gondolom, hogy minimálisan ember/gyerebarát nevtannal azért ez megbeszélhető és ők is partnerek lesznek ebben... őket is ugyanúgy felháborítja mindaz, ami most az oktatásban történik!
Ami inkább gondot okoz, hogy +2 évet nem lehet majd maradni, vagy nagyon nehéz lesz kieszközölni. És hát vannak gyerekek, akiknek szükségük volna rá.
Úgy tudom, igen, iskolaköteles az, aki az év aug. 31-ig betölti a hatot. De nagycsoportban tudtommal van előtte egy iskolaérettségi vizsgálat ősszel és tavasszal is az óvódában, ahol felmérik pl. mennyire bír feladatot követni, odafigyelni, tűrni a monotonitást, a fenekén ülni, és elég fejlett-e pl. a finom motorikája, beszéde, frusztráció-tűrése... és még biztos egy csomó mindent néznek, olvass utána. Illetve ha azzal nem értesz egyet, mert szerinted nem érett (vagy fordítva), viheted feljebb a nevtanba felülvizsgálatra (pletykák szerint ott azért finoman megkérdezik, a szülő mit szeretne inkább, ő hogy látja és elég nagy súllyal figyelembe is veszik).
Az én egyik gyerekem is augusztusi, ment iskolába, most negyedikes, eddig kitűnő és szereti, bírja. Ugyanakkor a tavaszi, most nagycsoportba lépő gyerekem valószínűbb, hogy marad, mert szerintem nem lesz idegrendszerileg érett. (Bár fene tudja, annyit változnak pár hónap alatt is. A nagynál sem tudtam még ősszel el se képzelni és később is sokat kattogtam ezen, de eddig jó döntésnek bizonyult.) Hidd el, jó kihasználni a lelkesedést, érdeklődést, tudásszomjat, amíg tart, hisz olyan hamar nyegle kiskamaszok lesznek. De persze tényleg káros, ha túl korán megy és még sok lenne neki a megterhelés. Tuti előny viszont nem lesz feleslegesen egy évet hagyni, hogy "hadd legyen még gyerek", ezt is sokaknál látom. És nem kell félni a sulitól sem, normális helyen van átmenet, nem rögtön 45 percet csak ülnek, hanem nagyon is játékos az első félév/év sok pihenővel. Valakinél az érettség 6, másnál 8 évesen következik be, a gyerektől függ, őt kell nézni, ugyanúgy, mint babáknál a beszéd vagy járás ez sem verseny és nem határidő kérdése, nem ettől függ, hogy milyen felnőtt lesz belőle, a hosszútávú lényeg az, hogy legyen önbizalma a problémamegoldáshoz és megszeresse a tanulást.
„(1) Az Nkt. 45. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(2) A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, tankötelessé válik. A tankötelezettség teljesítése a tanév első tanítási napján kezdődik. A szülő kérelmére a felmentést engedélyező szerv döntése alapján a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben vehet részt. A szülő kérelmét az iskolakezdés évének január 15-éig nyújthatja be a felmentést engedélyező szervhez. Ha az eljárásban szakértőt kell meghallgatni, akkor csak szakértői bizottság rendelhető ki, és a függő hatályú döntésben nem kell rendelkezni a kérelmezett jog gyakorlásáról. Ha a szakértői bizottság a szülői kérelem benyújtására nyitva álló határidő előtt a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben történő részvételét javasolja, a szülői kérelem benyújtására nincs szükség.”
A szöveg értelmében a kérdezőnek 2020. január 15-ig kell benyújtania a kérelmét az „engedélyező szervhez” (számomra nem nyilvánvaló, melyik ez a „szerv”, talán az Oktatási Hivatal lesz, amely az óvodával kapcsolatos dolgokat intézni fogja?).
Ezért, bár teljesen egyetértek, hogy egy gyerek igen sokat változik egy év alatt, a kérdező gyerekének kb. 5 éves és 4 hónapos korában kell eldöntenie, hogy vajon iskolaérett lesz-e a gyerek szeptemberre (vagyis 8 hónappal későbbre).
Emiatt szerintem eggyel emberbarátabb lett volna, ha visszacsinálják, hogy augusztus 31. helyett a május 31-i határt a 6 éves kor betöltésére, mert úgy közelebb esne a kérelem beadása a 6 éves kor betöltéséhez, talán jobban megítélhető lenne a dolog…
Sokan utálni fognak, de én is örülök ennek a módosításnak. A törvény többi részének nem, de ennek igen
Most végezte az elsőt a kislányom, és a 20 fős osztályában vele együtt 4 olyan gyerek van, aki 6 évesen kezdte a sulit. Négy. Meg még pár őszi, aki amúgy is évvesztes. Van olyan, aki elsőben októberben betöltötte a nyolcat, év végére pedig már több volt a nyolcéves az osztályban, mint a hét.
Ez nevetséges. A mai gyerekek sem butábbak, mint mi voltunk, csak a szülők egymást hülyítik, ezzel a hadd maradjon még egy évet gyerek szöveggel.
Édesanyám középiskolai tanár. Mivel ez a trend nem ma kezdődött, csomó 20-21 éves tanítványa van a gimnáziumban, akik már önálló háztartást vezetnek, a párjukkal élnek, de ha beszélgetnek órán, a tanár néni beírja nekik az intőt... nem érzitek, hogy ez valahol szánalmas?
Várom a lepontozást, attól még fenntartom, hogy a nagyon súlyos eseteket leszámítva (a játékos kis pasi nem ez a kategória) egy hatévesnek az iskolában a helye.
A "mi időnkben" máj 31 volt a határ
80-as évek végén május 31-én születtem
Nem volt nálam fiatalabb, de bizony volt június 1-jei osztálytársam nem is egy.
Akarták a szüleim, hogy maradjak, de iskolaérett voltam, egy óvonő sem javasolta.
Pedig 2 évet jártam oviba össz-vissz.
Most is úgy lesz, hogy ha nem érett valaki, akkor marad.. De ezt nem a szülő dönti el.
Nyilván fellebbezhet, vagy kérheti a vizsgálatot, mert ő ismeri a gyerekét. A kérdésben szülőként mondom, hogy inkompetens vagyok.
Egy szakember jobban tudja mi kell a gyereknek az iskolaérettséghez.
Biztos lesznek csúszópénzek, mert lesznek olyanok akik "én jobban tudom mi a jó a gyerekemnek" és elérik, hogy maradjon majd teljesen feleslegesen. "Hagy játszon még!" felkiáltással..
Egyébként a szüleim korában is szept 1-je előtt aki 6 éves, az mehetett, ahogy most is.
Apu 17 évesen már leérettségizett emiatt...
Lesz lehetőség felmentésre a szülő kezdeményezésére, szakértői vizsgálat alapján.
Valaki előzőnek: Senki nem kéri puszta szeszélyből, hogy az ősszel 7 évet betöltő gyermeke óvodában maradhasson. Kivételek biztos vannak, de ez alapján nem kellene általánosítani.
Az ilyen esetekben majdnem mindig hosszan kell győzködni a szülőket, hogy a felmentés lesz a jó megoldás. Azért csak majdnem, mert az ilyen gyerekek mögött többnyire már hosszabb fejlesztőpedagógiai-logopédiai pályafutás áll, aminek látszik az eredménye, de azt is látni, hogy ez az eredmény még kevés, így a szülő már tisztában van a helyzettel.
Egyébként ilyen felmentés már most is csak a Szakértői Bizottság véleménye alapján történhet meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!