A szülő határozza meg azt, hogy a gyereke iskolaérett?
Nem vagyok szakértő a témában (szerencsére nincsenek ilyen gondok a gyerekeimmel), de eleve az sni (nem sin, mert a "speciális nevelési igényű" kifejezés rövidítése) nem ugyanaz, mint az iskolaérettség vagy annak hiánya.
Ha sni-s, akkor lehet, hogy 10 év múlva is az lesz, ettől függetlenül az iskolát előbb-utóbb el kell kezdenie. Legföljebb speciális iskolát.
Az iskolaérettségről meg annyit, hogy az életkor alapján eldől, hogy ki, mikor megy iskolába. Ezt lehet felülbíráltatni a pedagógiai szakszolgálattal. Talán az ő döntésükben szerepe lesz annak, hogy az óvoda milyen jellemzést ad a gyerekről.
Az, hogy sni-s, azt biztos nem az óvoda dönti el, még kevésbé a szülő, hanem azt is a ped. szakszolg. Azt nem tudom, hogy ha az óvoda javasolja ilyen irányú vizsgálatát, akkor a szülő azt elutasíthatja-e. Gondolom igen, mert nálunk mindig a hülyeségben hatalmas a demokrácia, aztán majd az iskolában szintén kibukik a dolog, aztán mire a gyerek összeszed egy csomó kudarcélményt, talán a szülő megérti, miért is kéne vizsgálatra vinnie a gyerekét.
Tegyük tisztába a dolgokat.
Mint 2 sni-s gyermek anyja írok, aki az első gyermekét visszatartotta, és most majd a másodikat is vissza fogja.
Amennyiben egy szülő (gyám) valamilyen okból úgy látja, hogy tanköteles korú gyermeke még nem érett az iskolakezdésre, vagy éppen indokolt, hogy még nem tanköteles gyermeke szeptemberben megkezdje az iskolát, az Oktatási Hivatalhoz nyújthatja be kérelmét, amelyhez bármilyen lényegesnek tartott dokumentumot mellékelhet.
Ebben segíthet az óvoda is.
De most mindenképpen a szülő indítja ezt el.
Nekem mindkét esetben az ovi segít.
Ebben le kell írni, jobb esetben szakvéleményt is csatolni miért véli úgy a szülő, hogy nem érett a gyermek az iskolára.
Az oktatási hivatal vagy automatikusan elfogadja és megadja, vagy behívja a körzeti pedagógiai szakszolgálathoz egy felmérésre, ami a végső elbírálás.
Az sni pedig :
A sajátos nevelési igény (SNI) gyűjtőfogalom, amely többletjogokat biztosít a különleges bánásmódot igénylő gyermekeknek, tanulóknak. A sajátos nevelési igényt szakértői bizottság állapítja meg, kategóriái: mozgásszervi,
érzékszervi,
értelmi vagy beszédfogyatékossággal élő vagy
halmozottan sérült.
2020 óta már a hatéveseknek is iskolába kell menni, ezért egyre többen buknak meg már elsőben, mert nem iskolaérettség. Szülő kérhet meg egy évet, de ez a túlzsúfolt óvodáknak egy teher
Szerinted az, aki 6 évesen SNI-s, az egy év múlva nem lesz az? Vagy szerinted hova kellene tenni az ilyen gyerekeket?
Az integráció a szülő, az iskola és szakemberek feladata.
"A tanár ismerősöm ritka agresszív gyerekeket említett. Akik már az első héten verekednek, ok nélkül nekimennek a többi gyereknek, az órát szándékosan zavarják, és nem hat rájuk semmilyen fegyelmezés sem. Az ilyeneket miért engedik a szülők rendes iskolába?"
. Egy gyerek lehet ilyen attól is, hogy otthon apa veri anyát, vagy anya apát, esetleg mindkettő a gyereket. Nem kell ehhez SNI-snek lenni.
A tanár dolga jelezni, hogy a diák viselkedése aggasztó, szakember bevonása indokolt, ha olyan jelek vannak, a gyámügy felé jelezni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!