Két kérdésem volna, de minkettő iskolakezdéssel kapcsolatos: 1. Mi történik, ha a gyerek 7 évesen sem iskolaérett? 2. Mi volt 2012 előtt a korhatár az iskolakezdésre?
Ezeket a kérdéseket színtiszta kíváncsiság íratja ki magam néhány cikk elolvasása után.
Az első kérdésemhez: az interneten azt találtam, hogy a szülő kérvényezheti egyszer hogy a gyerek még egy évet az óvodában maradjon. Tegyük fel, letelik a +1 év és a gyerek nem iskolaérett. Akkor mi történik? Van módja, hogy még egy évet az óvodában tartsák, hogy az első osztályban 8 éves legyen vagy 8 évesen kezdje és betöltse közben a kilencet?
A második kérdésemhez: nem találom a cikket, de régen olvastam egy internetes cikkben hogy a gyerek legkésőbb 13 éves korában el kell, hogy kezdje az iskolát. Régen tényleg tarthatták a gyereket olyan sokáig az óvodában vagy valamit elgépelt a cikk írója? Ha elgépelés volt, mikor kellett a gyereknek legkésőbb elkezdeni az iskolát?
A kilencvenes években a szomszéd gyereke, A 2010.es évek környékén egy rokon kezdte 8 évesen a sulit. Rendes suliba mentek, kijárták a 8 osztályt, utána a gimit is, leérettségiztek. Soha nem ismételtek évet.
Az óvonők engem sem láttak iskolaérettnek 7 évesen, mégis elkezdtem az iskolát. Kitűnő tanuló voltam első osztály végére.
Egy barátnőmék gyereke 7 éves koráig maradt oviban. A suliban nem fejlődött úgy, ahogy a többiek, arról nem is beszélve, hogy az osztályban ő volt a legapróbb. 8 évesen ismét elsős lett ugyanabban az iskolában. Utána rendesen csinálta végig az összes osztályt szintén ugyanabban az iskolában.
@4: Nincs igazad! Régebben volt rá lehetőség, de pár éve megváltozott a törvény! Már csak egy évet lehet kérvényezni a halasztásra, betöltött 7 év után mindenféleképp mennie kell iskolába! Kár, hogy óvónő létedre ezt nem tudod :(
Olyan opció van már csak, amit a 3. is írt, hogy ilyenkor évismétlés és újra elsős lesz.
"A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, tankötelessé válik. Indokolt esetben a gyermek a szülő kérelmére és az Oktatási Hivatal ezt támogató döntése alapján további egy nevelési évig óvodai nevelésben vehet részt.
Figyelem! A gyermek 6. életévének betöltése után a tankötelezettség megkezdésének halasztását kizárólag egy alkalommal és egy nevelési évre lehet kérelmezni. Legkésőbb a gyermek 7. életévének augusztus 31-éig történő betöltése után kezdődő tanévben a gyermek meg kell kezdje tankötelezettségének teljesítését." oktatas.hu
Pont azt akartam írni, amit a 6-os. A tankötelezettség nem 7, hanem 6 év.
Régen volt rá lehetőség, hogy a szülő kérje, hogy még egy évet maradhasson a gyerek. Nagyon sok szülő kérte indokolatlanul, ezért kitalálták, hogy csak óvónői javaslatra. De! Természetesen továbbra is a szülő döntötte el, az óvónők nem vitáztak velük. Úgyhogy pár éve van ez, hogy csak a Szakszolgálat adhat halasztást. Őszintén kíváncsi lennék, hogy a gyakorlatban ezt hogy tudják kivitelezni, mivel már előtte is olyan leterheltek voltak, hogy több éves várólista volt.
Nem tudsz plusz egy évet szerezni a plusz egy éven felül, ezt eltörölték(sajnos). Két lehetőséged van ilyenkor. Vagy felveszi a körzetes, problémás lesz, kérik, hogy csak délelőtt járjon be, vagy annyit se és magántanulóságot javasolnak, vagy elviszed egymibe(vagy más szegregált intézménybe), ahol hozzá hasonlók, vagy nehezebb gyerekek közé kell járnia, és hivatalosan vagy nem hivatalosan, de könnyített tanmenet szerint fog haladni, mert alapítványi sulinál csak olyan van.
SZÍVÁS ez az egész rendszer. Jó viszont, hogyha kibírjátok az elsőt, lehet újra elsős, akkor is, ha évvesztes, és sehol sem marad nyoma az első osztályos szenvedéseinek!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!