Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Mennyi lesz a táppénzen...

Mennyi lesz a táppénzen várandósság alatt?

Figyelt kérdés

Jelenleg az illetményem 219000 ft ami kiegészül a szociális ágazati összevont pótlékkal, esetemben 72.986 Ft- al plusz kapok adókedvezményt tartós betegségre. Kézhez 202.000 ft ot kapok.

Veszélyeztetett terhes vagyok és holnaptól leszek táppénzen. A kérdésem, hogy a táppénz illetve később a csedet, gyedet ugye nem a 219.000bol fogják számítani?


2021. nov. 21. 18:40
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
10 ez semmi mást nem jelent, mit hogy a full bruttó az alapja a szamitasnak és nem pusztán az alapbér. Ami igaz. Ez itt sehol nem írja, hogy mely időszakot nézik. És azt az időszakot nézik, amit én írtam. Ha nem hiszed olvasgass tovább a témában. Pl a kincstár oldalán.
2021. nov. 22. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:
11 es én lennék a legboldogabb ha ez valóban igy van! Halasan köszönöm a valaszokaz
2021. nov. 22. 19:12
 13/18 anonim ***** válasza:

De Parancsolj. Az irányadó és számítási időszak fogalommagyarazatnal találod a lényeget


Mennyi a táppénz összege?


A táppénz összegét több tényező befolyásolja, így elsődlegesen az a jövedelem határozza meg, amely után a biztosított társadalombiztosítási járulék megfizetésére kötelezett, hiszen a számítás során a táppénz alapját e jövedelem naptári napi átlaga képezi.

A táppénz mértéke a biztosításban töltött időtől, illetve az esetleges kórházi ápolástól függően a napi átlagkereset 60 %-a, illetve 50%-a a lent ismertetett maximum összeg figyelembe vételével.


A táppénz összegének megállapítását a következő tényezők befolyásolják:


a táppénz megállapításánál figyelembe vehető, maximális időszak, ún. irányadó időszak, amelyen belül a - járulékalapot képező - jövedelem, illetve a jövedelemmel ellátott időtartam (napjainak száma) vehető figyelembe, ún. számítási időszak;

a táppénz alapját képező jövedelem összege,

az 1-2 pont (irányadó időszak, ezen belül a számítási időszak és a jövedelem) alapján a táppénz alapját képező naptári napi jövedelem,

a táppénz %-os mértéke

az egy napra járó táppénz maximalizált összege.

A kifizetőhely vagy az egészségbiztosító kérelemre tájékoztatást nyújt a megállapított ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.

Az ellátás összegének megállapításakor minden esetben csak a táppénzre való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban személyi jövedelemadó előleg megállapításához bevallott jövedelmet kell figyelembe venni.

Tehát amennyiben Ön munkahelyet váltott, a táppénz számításánál az előző munkáltatónál elért és bevallott jövedelmet már nem lehet figyelembe venni. Kivételt képez ez alól, ha 30 napon belül visszamegy a korábbi munkáltatójához, vagy a munkaviszonya jogutódlással szűnt meg.

1. Irányadó időszak folyamatos biztosítás esetén

Folyamatos biztosítás esetén az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszony első napjától az ellátásra való jogosultságot megelőző harmadik hónap utolsó napjáig terjedő időszak, melynek kezdő napja nem lehet korábbi, mint az ellátásra való jogosultságot megelőző naptári év első napja.

Folyamatos biztosítási idő

A biztosítás akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. Amennyiben a folyamatos biztosítási idő az irányadó időszakban megszakad, a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

2. A figyelembe vehető jövedelem

A táppénz összegének meghatározásához meg kell állapítani, hogy Ön, mint igénylő rendelkezik-e a jelenlegi munkahelyén - a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számítva 180 naptári napi jövedelemmel.

A táppénz összegének megállapításánál jövedelemként kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló munkaviszonyában (egyéb biztosítási jogviszonyában) elért, a személyi jövedelem-adóelőleg megállapításához, az állami adóhatósághoz bevallott, társadalombiztosítási járulékalapot képező jövedelmet lehet figyelembe venni.

1. Amennyiben az igénylő, a táppénz jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel akkor a táppénz alapját, ezen 180 napi jövedelem figyelembe vételével kell megállapítani, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő megszakítása esetén, a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni. A 180 napi jövedelem keresésekor legfeljebb az ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőző naptári év első napjáig lehet visszamenni.

2. Ha az 1. pontban meghatározott időtartamban nincs 180 naptári napi jövedelme, de ezen időtartam alatt a jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva rendelkezik legalább 120 naptári napi jövedelemmel, akkor a táppénz alapját 120 naptári napi tényleges jövedelem figyelembevételével kell megállapítani.

Ezt a szabályt alkalmazni akkor lehet, ha van az ellátásra való jogosultságot közvetlenül megelőzően legalább 180 nap folyamatos – Tbj. 6. § szerinti – biztosítási jogviszonya.

3. Amennyiben az 1. és 2. pontban meghatározottak szerint nem lehet a táppénz alapját megállapítani, vizsgálni kell, hogy az igénylő rendelkezik-e a jogosultság kezdő napját megelőzően - Tbj. 6. § szerinti - 180 nap folyamatos biztosítási idővel.

HA IGEN: Akkor a táppénz alapját az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában elért – legalább 30 napnyi - tényleges jövedelem, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem figyelembevételével kell megállapítani.

HA NEM: Akkor a táppénzt a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a táppénzre való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában elért – legalább 30 naptári napi – tényleges jövedelme, ennek hiányában szerződés szerinti jövedelme a minimálbérnél kevesebb. Ez esetben a tényleges, vagy szerződés szerinti jövedelem alapján kell a táppénz alapját megállapítani.

A tényleges jövedelmet ebben az esetben is az ellátásra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától az előző év első napjáig terjedő időszakban elért jövedelemből kell megállapítani.

4. Ha az igénylőnek a táppénzre való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában azért nincs legalább 180 naptári napi tényleges jövedelme, mert legkevesebb 180 napig táppénzben, baleseti táppénzben, csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozási díjban - ide nem értve a méltányosságból megállapított ellátásokat - részesült a táppénz naptári napi összegét az utolsóként megállapított ellátás alapjának figyelembevételével kell megállapítani. Ezt az összeget össze kell hasonlítani a tényleges, ennek hiányában szerződés szerinti jövedelemmel, és amelyik a kedvezőbb azt kell folyósítani.

Egyidejűleg fennálló több biztosítási jogviszony esetén

2021. nov. 22. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

Tudok olvasni, és szöveget értelmezni is, köszi. Ezt a kioktató "parancsolj" stílust tartogasd a kollégáidnak.

Közben rájöttem, hogy valószínűleg számomra azért nem mérvadó ez a 90+180 napos huncutság, mert a tavalyi fizetésem után is ugyanazt az összeget kapnám/kapom, tekintve, hogy maximalizálva van az összeg.

2021. nov. 22. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
14 ha a maximumot kapod, akkor azt kapod. De a számítás módja ugyanaz. Olyan nincs, hogy neked nem nézik az adott időszakot “mert biztos max”. Akkor is azt nézik. És igen, az simán lehet, hogy max.
2021. nov. 22. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
14 egyébként kezeltesd magad mert igen frusztrált vagy. A parancsoljban semmi lekezelő nincsen. A szándék sem ez volt. Ez egy kifejezetten szép kifejezése a magyar nyelvnek.
2021. nov. 22. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

Remélem van még itt valaki!

Igazából most értelmeztem, mit is írtatok. Nekem 4 év folyamatos munkaviszonyom van a jelenlegi helyen azonban csak 4 hónapja vagyok A 2 munkahely között nem volt megszakítás. Tehát itt nincs még a fél évem

2021. nov. 24. 07:25
 18/18 anonim ***** válasza:
Az nem gond. Akkor 30 napnyi jövedelmet fognak nézni, ahogy írják. De lehet a 120 is meglesz
2021. nov. 24. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!