Ti spórolnátok a gyerekeiteken, hogy házat építsetek, ha van stabil lakhatásotok?
Felhoztam anyának a lányom kapcsán, hogy nekünk anno nem volt gyerekszobánk, gyerekbútoraink, színes fal/függöny, stb az öcsémmel gyakran osztoztunk ruhákon(én fiúsat kaptam, hogy neki is jó legyen), együtt fürödtünk, hogy ne menjen pocsékba a víz másodikos koromig, utazás minimális, 10 éves koromig csak belföldön, utána egy darab horvátországozás, ételekből csak az alapokat ismertük, mindenből olcsó, gagyi, örökölt/használt, gőzöm sem volt, hogy boltokba, éttermekbe szabad menni, sosem jártunk, moziba, gyerekszórakozóhelyekre évente.
Mindezt azért 12 évig, hogy megépülhessen egy gigantikusan nagy kertes ház, ahova 12 éves koromban helyettünk csak apám költözött(és később a barátnője). Mi 100nmes lakásban(társasház kertvárosban udvarral) laktunk mindig is apával és anyával, ugyanabban a városban, egyáltalán nem szűkösen, sőt, bőven elfértünk.
Erre anyám képes volt azt mondani, hogy nem volt pénzük, hogy rendes gyerekkorunk legyen. De volt, csak nem ránk költötték. Ezen rettentően megsértődtünk mindketten. Szerintem az a ház nem szolgálta az érdekünket, a gyerekkorunk elment, az utolsó tiniévekben meg nagyon nem számított, hogy van e kertünk, vagy hogy néz ki a házunk.
Szerintetek?
A kérdező által felsorolt példák közül néhány bizony jogos sérelem, néhány viszont valóban nem az igazi nélkülözés kategóriája, ezek nem okoznak nagy hiányérzetet egy gyermek életében, ha egyébként minden más rendben van (így én is arra szavazok, hogy a kérdező más sérelmeket görget maga előtt).
Az, hogy lány létedre a bátyádtól megörökölt használt dolgokat kellett hordanod, valóban nagyon rossz lehetett, egy bimbózó, érésben lévő kislány majd nagylány lelkének ez komoly sérelem. Ugyanez a helyzet a közös fürdővízhasználattal, ami nettó sóherség.
A gagyi, rossz minőségű ételeket már nem is kommentálom, szerintem -kétgyermekes anya számára - a saját gyermekem ellen elkövetett egyik legnagyobb bűn, ha szennyel etetem, holott megtehetném, hogy minőségi ételt adjak Nekik. "Az vagy, amit megeszel." Ezen mottó jegyében etetem a gyerekeimet.
Az említett példákból talán még a gyerekszoba, a bútorok hiányát emelném ki, az is egy olyan tétel, amit egyszer kell megvenni, arra mindenképpen áldozni kell egy szülőnek, további kiadásokkal viszont nem jár.
Az utazás, éttermekbe járkálás hiánya viszont szokás (és esetleg igény) kérdése, ha egy gyermek nem tudja, hogy milyen étteremben vacsorázni, nyaralgatni, külföldre menni, annak nem fog hiányozni az ilyen élmény. Persze, minél nagyobb egy gyermek, annál inkább ráeszmél, hogy a társa évi kétszer nyaral külföldön, míg ő egy nyomorúságos étterembe sek jut el. Tehát egy bizonyos korig még nem keserítik meg a gyermek életét az ilyen hiányérzések, egy bizonyos kor fölött viszont elkerülhetetlenül szembesül azokkal.
És akkor a főkérdésre válaszolva: nem, nem vágnék bele olyan projektbe (még a gyerekek érdekében sem), ami hosszú távon hoz majd eredményeket, addig viszont a gyermekeim szűkölködnek, állandó hiányt szenvednek.
A 80-90-es évek (felteszem a kérdező a harnincas éveiben járhat, tehát akkoriban volt gyermek) építkezései sokszor hosszú éveket vettek igénybe. Ha a hőn áhított családi ház érdekében minden mást a háttérbe szorítok, és nélkülöz a család, pont a gyermekeik legértékesebb gyermekéveit veszem el. A gyermekkor soha nem tér vissza, amit megadtunk a gyerekeinknek, ők abból táplálkoznak felnőttként. A figyelem, az élmények, az ingerek csak a javára válnak egy gyermeknek, sokkal nagyobb eséllyel lesz belőle sikeres, a világra nyitott felnőtt.
A mi példánk: a gyerekeink 4 és 6 évesek. Stabil egzisztenciával rendelkezünk. Tavaly úgy döntöttünk, eladjuk a lakásunkat, sikerült is jó pénzért, és most összel elkezdtünk építkezni. Úgy vágtunk bele ebbe a projektbe, hogy osztottunk-szoroztunk, és tudjuk, hogy az építkezés költségei mellett is meg tudunk adni mindent a gyermekeinknek, semmiben nem szenvednek hiányt. Ha az építkezés miatt annyira meg kellett volna húzni a nadrágszíjat, hogy nem jut minőaégi ételre, ruházkodásra, nyaralásra, minőségi programokra, nyaralásra, bizony naradtunk volna a jól bejáratott életünkben, és megvártuk volna a megfelelő pillanatot, hogy belevághassunk az álmaink megvalósításába.
Hát, érdekes kérdés. Mondjuk mi 20 éves koromig egyáltalán nem voltunk nyaralni, belföldön sem, 18 évesn a se tudtam mi az a Balaton, mi is tesómmal egy szobában voltunk, és az összes ruhám német turkálóból volt , pedig akkor, 25-30 éve még nem volt divat a turkáló.
Nekem boldogságot okozott, hogy volt kertes házunk, és voltak kutyáim, nekem ők voltak a mindenem a legjobb barátaim, társaim. Egyébként meg a német turkálós ruha kifejezetten jó volt, senkinek nem volt még akkor pl. Mustang nadrágja annak idején , kivéve nekem ebből a turkálóból. Én inkább mindig az együtt töltött időt hiányoltam, ezt próbálom pótolni most a saját fiammal. Ez a legfontosabb, nem pedig a nyaralás , a ruha , a kaja. Nálunk is mindig rántotthús volt, nincs abban semmi rossz.
Ha nem lett volna pénze a szüleimnek, egy szavam nem lenne az életvitelünkre. Gyerekkoromban is csak azt vettem észre, hogy mások ruhája/szobája szebb, lányos cuccaik vannak, a falak színesek, a falon pillangók vannak, a bútorukon vannak díszek, simán be mernek menni egy boltba, mernek ételt venni az utcán, itt ott vannak nyáron, olyan dolgokat ismernek, amiket én nem, tudják, mi az a padlizsán(ezt a zöldséget 6 éve kóstoltam csak, előtte fel sem ismertem gimi közepéig)
Sajnos nem a 80as években voltam gyerek, akkoriban ez tényleg luxus lehetett, hanem a 90-00es években, a rendszerváltás után jóval.
Apáék azóta a 320nmes gyönyörű kertes házban élnek kettesben, ami miatt az én gyerekkoromnak annyi lett. (persze másban sem voltak toppon a szüleim, de ez háborít fel a legjobban. Új házra volt pénz, ránk nem)
Úgy jött fel a dolog, hogy megjegyezte anya, hogy bárcsak neki is olyan szobája lett volna, mint a lányomnak. Tudta milyen fontosak bizonyos dolgok, mégis kispórolta tőlünk, a gyerekeitől, csak mert neki sem volt. Benne is nyomot hagyott, mégis megtette.
Egyébként nem vártam volna drága dolgokat, csak színes falat, plakátot, gyerekfüggönyt, olyan bútort, amit nem 18 évig kell néznem(és amit nem nézett előttem anya ugyanennyi ideig) és a nagy részét elérem, széket, amiről nem lóg le a lábam, íróasztalt, aminél nem veszek el, gyerekágyneműt, színes szőnyeget, képeket stb..
Nyilván másban is érzem, hogy nem voltunk elég fontosak ahhoz, hogy fel akarják dobni a napjainkat, de ebben nem vagyok teljesen biztos.
Végülis megépítették álmaik házát, ahol elképzelték az idilli életet velünk együtt, csakhogy a gyerekkorunk és az élet addig leketyegett, mire ez kiviteleződött.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!