Külföldi különbségek? (bocsánat hosszú)
Külföldön élek és meglepődve látom, mekkorák a gyereknevelési különbségek:
Teherbeesési kivizsgálások – nem követelmény az évekig próbálkozás
szülés/kórház/orvosok - nincs hálapénz, alap az orvosi kedvesség/alapos kivizsgálás. Ha epidurált kérsz akkor kapsz. Pl az én kórházam összecserélte a babákat (bárhol előfordulhat) de hatalmas bocsánatkérésekkel és egy igen komoly összeggel kértek elnézést míg Magyarországon egy vállvonást kapsz. Ha programozott császárt akarsz akkor megbeszéled az orvossal és az lesz, nem kell hozzá indok.
GYES - itt 4 hónap 100%ig fizetett, ebből kiindulva a munkáltató meg sem érzi a kiesést. A bevételkiesés fogalma is ismeretlen.
Szülés utáni/gyerekágyi depresszió - képtelenség mivel egyből mész vissza dolgozni
oltások - semmi sem kötelező, a szülő dönti el
sterilizálás - max 1-2 hétig, de a baba találkozzon a normális környezetében lévő baktériumokkal (nyilván nem egy afrikai nyaralásra gondolok)
újszülött csak üvegen keresztül - csak a súlyosan koraszülöttek. A család a baba természetes közege, úgy kezelik mint egy egységes biológiai szférát.
szeparációs szorongás - minden anyuka pár hónap után visszamegy dolgozni, a babák már eleve ebben nőnek fel.
oviba beszoktatás - első nap 1-2 óra és ennyi. Saját szememmel láttam mennyire simán megy, nincs sírás.
csak kedves ovónénik – nincs szemét ovónéni, elképzelhetetlen.
gyerek gyógyszerezése - itt lázra SEMMIT nem adnak, csak ha már láthatóan rosszul van a gyerek. Első dolog levetkőztetni a gyereket (ha kell pucérra a 20 fokos lakásban). A láz a test természetes reakciója és amennyire lehet teret kell neki engedni (ha nincs más betegsége a gyereknek nyilván). Anyám meg mindig jól betakargatott lázasan…
Időbe telt elfogadni ezeket a különbségeket de rájöttem, én voltam beszűkült. Ebből kiindulva néha úgy látom a magyar gyereknevelési módszerek mintha maguknak gyártanák a problémákat. Mint pl a szülés utáni depresszió. Itt ismerik persze de egyszerűen nincs ilyen mert mennek vissza a nők dolgozni. Nehéz de közben meg jó kiszakadni a büfizések világából. És közben meg csak látom a sok befordult anyuka kérdését akik nem tudnak kiszakadni a babavilágból. A minap olvastam hogy egy súlyosan sérült 3. gyerek született egy családba (nem találom a kérdést) ahol anyuka teljesen feláldozott mindent érte és felemésztette a családot, már válnak. Na itt ilyen elképzelhetetlen, mert az első pillanattól többféle lehetőség és támogatás áll rendelkezésre, az apuka már eleve részt vesz mindenben és nincs ez az egyoldalúság. A cégemnél pl komoly vezetői pozíciókban 4-5 gyerekes anyukák vannak, egyiknek pl súlyosan fogyatékos az egyik gyereke. És ez szomorú mert egyébként lehet meg tudták volna oldani. De a magyar mentalitás hogy anyuka szakadjon meg...szomorú.
De még sok más példám is van.
Ti hogy látjátok?
Magyarországon sem kötelező otthon maradni, ha anyuka vissza akar menni dolgozni a gyerek 6 hónapos korától beadhatja bölcsibe. Én mindegyikkel itthon voltam 3 évig, eleve így terveztük.
Magyarországon ha elmegy az ember a nőgyógyászhoz és azt kamuzza hogy 1 éve próbálkoznak a párjával, simán elindul a kivizsgálás, legalábbis én ezt tapasztaltam.
Oltások.. én annak a pártján vagyok hogy legyen választható és nem kötelező, ebben Magyarország a lehető legjobban elvan maradva.
Sterilizálás: sosem csináltam.
Oviba beszokatás, hát szerintem kell a fokozatosság ha az adott kisgyereknek úgy könnyebb. Külföldön ez azért mehet olyan könnyen, ha igaz amit írsz, mert a gyerek eleve úgy nő fel hogy nem az anyja van vele 0-24-ben, de szerintem ez nem jó dolog..
Gyógyszerezés: sajnos sok gyerekorvos teljesen feleslegesen írja ki a gyereknek, lázra én sem adok semmit csak éjszakára. Inkább egy kúp, mint éjjel egy lázgörcs.
Az ujszülött csak üvegen keresztül dologra itt a debreceni klinika példának, teljesen bababarát, ahogy kipottyan a baba onnantól anyuka látja el, nincs külön.
Inkább a nevelésben látok nagy különbséget és sajnos a nyugat betört ide is.. mindent megkap, mindenből a legjobbat szinte versenyt csinál sok szülő ebből. Minden rá van hagyva a gyerekre, olyan dolgokért rá sem szólnak ami miatt nálunk pl bünti van. Meg is lehet nézni a különbséget. Szinte átadják az irányítást a gyereknek és nincs kontroll, nincs egy határozott, következetes nevelés csak tesze-toszaság.
sok mindennel egyetértek, de, hogy az egészséges anya-gyerek kapcsolatnál normális legyen, hogy 4 hónap után a baba többet van idegennel, mint a szüleivel, az kizárt!
Nem kell, hogy a gyerek körül forogjon az életünk, de komoly vezetői pozíciónál szinte elvárás a bőven heti 40 óra feletti munkaidő. ha ez mellett az anyukának elég ideje jut a gyerekeire, akkor az már érdekes....
Mindenesetre mindkét gyakorlat több sebből vérzik, de hogy 2-3 évet tölthettem a gyerekeimmel az csak pozitív volt.
Az oltásnál a gyerekorvos erősen tanácsol. De mi pl azt választottuk, hogy a babánk oltási programját 1 hónappal később kezdjük el, mert az is rengeteget számít az immunrendszer kialakulásában.
Igen én is tudom, hogy lehet kamuzni az orvosnak meg bababarát klinikát választani, engem csak az ‘bosszant’, hogy ezeknek alapból kellene jönniük, nem pedig neked keresni a kiskapukat. A szülőszobán ha üvöltessz még te érzed magad kellemetlenül. Itt én üvöltöttem az egyik szülésemnél és mindenki csak támogatott és segíteni próbált.
Nincs többet egy idegen a babával mint a szülő. Az idegen napi kb 9 órát van a babával, a maradékot a szülő. Meglepődtem én is, mennyire szoros a szülő-gyerek kapcsolat. A saját gyerekeim is példák erre. Inkább azt látom, hogy a gyerekek a helyén tudják kezelni már kiskoruktól fogva, hogy dolgozni kell és kész, nincs dráma. Amikor visszamentem dolgozni, délelőtt és délután 4-4 órát dolgoztam, előtte-ebédidőben-utána a gyerekkel voltam + a hétvége. Pontosan elég volt ez, néha sok is. Jelenleg 7-16-ig dolgozom, szerintem ez abszolút gyerekbarát, ez napi 3-4 óra aktív együttlétet jelent egy ‘kipihent’ szülővel, szerintem bőven elég. És mivel több ember van a gyerekemmel kipihenten a nap folyamán mint egy ember 0/24ben, minden felnőttből a legjobbat kapja. Nincs fáradt, elgyötört, ideges szülő mert még ezer dolog van.
A felsővezetők nem tudom hogyan oldják meg, ebbe nem látok bele, mindenesetre vállalják az újabb gyerekeket pedig 2-3 is elég lehetne...
A nyugati elkényeztetés, igen ez megy a médiában de a valóságban nem látom. Van elkényeztetett gyerek, hülye szülő is, az én környezetemben viszont azt látom, hogy valóságra, helyes értékekre nevelik a gyerekeket. A 3 éves gyerekem pl már tudja mikor hisztizik és szüksége van egy kis egyedüllétre, hogy lenyugodjon. Tudja ha jogtalanul hisztizik, tudja ha fáradtságból hisztizik és mondja hogy ő még gyerek ezért néha nehéz megértenie a dolgokat és tudja hogy a hiszti alatt is szeretjük. Mi ez ha nem helyes, felnőttes gondolkozás!
A nehezebb teherbeesés miatti kivizsgálás itt is megoldható hamar. Hisz a kutya nem ül az ágyad mellett,hogy mióta próbálkoztok.De az sem jobb,ha valaki már alapból ott kezd,miközben még meg se próbálták,bele se kezdtek a baba projektbe.
A program császár,epidurál sok esetben felesleges. Millióan szülnek ezek nélkül,túlélik.
Baba elcserélés. Alapból rám teszik szülés után,elég ahhoz ez,hogy utána felismerjem. Máskülönben amint kinn van,elviszik letörölni,megmérni,öltöztetni,ahol azonnal kapja a karszalagot a nevével.
Gyes 4honapig 100%. De nem tudhatod mennyi anya megy ténylegesen vissza a baba 6 hetes kora után dolgozni. Nem az a normális otr,hanem törvényileg igy van,de mivel apa pénzéből is meg tudnak élni,sokan otthon is maradnak. Mellesleg át tudnak menni 4órában is. Viszont a dadus,ovi olyan sokba kerül,hogy amit megkeres,elmegy ezekre,inkább otthon marad anyuka.Depressziót okozhat az is ám,hogy mennie kell vissza,nem köti senki a más orrára,hogy mik a gondjai lelkileg.
Oltás. Azért nem haszontalan a sok halálos kór elleni oltás ám. Mellesleg nem kötelező itt se,csak erősen ajánlott és ingyenes.
Magán szobával bárki bemehet az anyához,babához. Mellesleg alig van bababarát intézmény,szóval még az anyától i elveszik a babát,hogy éjjel had pihenjen abban a három napban. Ennek is van előnye,bár én nem szülnék ilyen kórházba.
A 4évesemnek sose volt szep szorongása,és sose vigyázott rá senki 3,5éves koráig, 2,5évesen ment bölcsibe,soha nem sirt,első nap ott lehetett hagyni. Oviba szintén nem volt gond.
Hát biztos kinn is akad számodra nem szimpatikus ember,igy óvónő is...
Itt se adnak lázra semmit az anyák,kivéve ha lázgörcsös a gyerek,mint az enyém.Neki 37,5-töl csillapítani kell. Kétszer volt ezzel kórházban,mindig kitakarták,sose be.
A beteg gyereket be lehet adni speciális intézetbe,nem kötelező az anyának otthon lennie vele,lehet helyette vezető beosztásban,mert aki abban van,az itt is meg tudja fizetni a bébiszittert,ha betegek a gyerekek.
Utolsó, Magyarországon kötelező védőoltásból jó pár van, aki nem oltat az egy hosszú procedúrának néz elébe.. és a végén megnézheti magát!
Nekem volt szamárköhögésem 3 évesen, kihordtam lábon otthon. Nem tartom jónak a kötelezőséget. Én nem oltattam a választhatókkal egyik gyerekemet sem és nem hallottam még olyat hogy egy oltásellenes szülő utólag perelt volna. Olyat viszont szép számmal, ahol oltási szövődmények voltak csak nem kapja fel a média.. de nem akarok ebből oltassunk-ne oltassunk vitát csinálni. Mindenkinek joga lenne eldönteni mit tart jónak, mit nem.
Hú de örülök, hogy megvilágosodtál és végre minden happy körülötted.
Ezer megy egy dologgal lehetne cáfolni, amit írsz.
Teherbeesési vizsgálatok: itt is elmehetsz egy hónap próbálkozás után, hiszen nem tudja az orvos, hogy valóban mióta próbálkozol. Egyébként meg, ha nincs valamilyen probléma (tehát menstruációs zavar, ismert sterilitás a férfi vagy női oldalról, akkor felesleges már egyszerre kitenni a szerveetet a vizsgálatoknak, stressznek). De pl sógoromék 40-en túl eszméltek rá, hogy gyereket szeretnének, egyszerre mehettek meddőségi klinikára.
Nálunk is meg lehet beszélni az orvossal, hogy császárt akarsz. Bekamuzik valamit, na és. De ez sem biztos, hogy jobb.
Nálunk pl mindenki kedves volt a szülészeten, újszülött osztályon. Akkor most mondjam azt, hogy mindenki kedves? Ugyanígy az ovónénikkel is (én csak kedvessel találkoztam, és mások sem panaszkodnak), akkor csak kedves van?
Beszoktatás: szerinted jó így, szerintem meg gyerekfüggő. De persze, hogy könnyű ott a 3 évest beszoktatni, ha előtte már éveket járt bölcsibe...
Szeparációs szorongás: ez természetes hogy van, nem kiírtani való dolog. Valószínűleg ott is van, csak a bölcsis/ovis gondozóval esik át rajta a gyerek, anyuka meg örül, hogy jé nincs.
Oltások: örülök neki, hogy kötelező. Ez nem is lehet kérdés. Nálunk sem üldözik tüzes vassal azt, aki késik vele pár hetet/ egy hónapot. Eleve be sem adják, ha beteg a gyerek. Így azzal érvelni, hogy ti egy hónappal eltoltátok, nagyon vicces indok.
Gyes 4 hónapig: nah ez a legviccesebb érved a külföldi minden happy dologra. NÁlunk is visszamehet anyuka és mehet bölcsibe a gyerek. Csak mivel nálunk 2 éves korig viszonylag jó juttatás van (gyed) és a munkahelyeknek az a természetes, hogy anyuka otthon van 2-3 évig, ezért anyukák otthon vannak. Mondom ezt úgy, hogy én a gyerek 8 hónapos korában visszamentem dolgozni és a férjem eljött gyedre. De bölcsibe ennyi idősen nem adtam volna be.
Te egyszerűen idealizálod azt a világot, amiben vagy. Biztos, hogy sok dolog jobb kint, például hogy lehet kérni és kapni epit a természetes szüléshez, hogy az apukák jobban kiveszik a részüket a gyerek körüli teendőkből, de azért nem kell úgy beállítani midnent mintha az jó lenne. Mert egyáltalán nem jó, hogy a nők arra kényszerülnek, hogy a gyerek 4 hónapos korában visszamenjenek dolgozni. Ahogy az sem jó, hogy az oltások nem kötelezőek, hiszen pl a szamárköhögés egyes helyeken újra áldozatokat szed éppen azért, mert nem oltják a gyerekeket és még hosszan sorolhatnánk. A mi családunkban is van sérült gyerek és abszolút nem csak anyuka dolga az ellátása (kapnak állami segítséget és apuka is segít). Ahogy én nem egy apukát ismerek, aki gyeden van. Férjem sem a levegőből kapta az ötletet, hanem kollégáknál látta. És azóta már a férjemről is vett példát más.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!