Szülők! Amit iskolában tanultatok, most mennyire veszitek hasznát? 13/L.
MonszuN.
Amit nem használsz rendszeresen, annak kb. a 80%-át néhány év alatt elfelejted!
De ez mindegy, mert számonkérik a felesleges tudást is :)
Általános műveltség szintjén hasznát veszem. A környezetemben is az ilyeneket "illik tudni".
Néha itt, a terhesség témakörben olvasok olyan kérdéseket, amik egyértelműen tükrözik, hogy az illető az általános iskolai biológia anyagra sem emlékszik - ami nem fest róla túl hízelgő képet.
Tehát, ha felnőttként nem szeretnél az átlagosnál butábbnak tűnni, akkor érdemes tudni ezeket. Egyszerűen ettől leszel széles látókörű, értelmes felnőtt majd.
De nem csak arra gondolj, hogy majd a későbbiekben. Honnan a fittyfenéből tudnád, ha most nem hallasz róla, hogy később mivel akarsz foglalkozni. Jó nálunk nem nagy a biológia képzés általánosban, de ha lenne mód mikroszkóppal stb, nem tudhatod, hogy nem azzal akarnál foglalkozni mert lenyűgöz. Ezért nem árt figyelni, mert az általános tudáson felül a jövődet is tanulod közvetve.
Pl utálod a matekot-közgázt, akkor nem árt ha nem erőlteted mondjuk a számvitelt... Viszont lehet másban sikeres leszel pont lehet a művtöri miatt...
És igen, baromi sokat felejtünk, az élet során szakosodunk, és azt fejlesztjük, a többi meg elraktározódik.
Mondjuk a földrajzon sok hasznosat tanultam, kivéve hogy X országban mennyi bauxitot termelnek ki éves szinten.
De sok minden mást nem használok és most, hogy az általános iskolás gyerekeimnek segítek néha akkor látom, hogy mennyit felejtettem mert soha nem használtam.
Ami szerintem fölösleges volt az a fizika és a kémia ilyen szintű oktatása. A kevesebb több lett volna, vagyis az alapismeretek elég lett volna de azt rendesen megtanítva. Aki meg tehetséges és érdekli, annak meg legyen lehetősége fakultáción mélyebben foglalkozni vele, de tök fölöslegesnek tartom, hogy minket ezzel nyúztak. Gyűlöltük mind a két tárgyat. Viszont a Csodák Palotájában egyszer láttam egy előadást és megdöbbentem, hogy lehetne ezt ám érdekesen is tanítani, de a gimi 4éve alatt egyszer voltunk laborban, akkor is az volt a lényeg, hogy nehogy valamihez hozzányúljunk.
A másik a történelemoktatás. Túl sok évszámot kellett bemagolni ahelyett, hogy magával a történelemmel foglalkoztunk volna. Abból hogy ki mettől meddig uralkodott úgyis felejtés lett, inkább az eseményekre, összefüggésekre kellett volna nagyobb hangsúlyt fektetni és időben megfelelően elhelyezni (melyik században történt, de hogy 1512 vagy 1516, az már tök mindegy).
Köszönöm a vàlaszokat!
Elnèzèst a helyesírási hibàkèrt, telefonról ìrok.
Irodalombòl nem tanulok semmit mègis 5-ös vagyok. Földrajzbòl 2-3 óràt tanulok ès 3-as vagyok. Nàlunk a monszun, èghajlat, àsvànykincs a tananyag a kultúra csak èrdekessèg. A történelmet sem èrtem minek tanulni a règi politikàról tanulonk nincs benne semmi èrdekes. A fizika nàlunk a sok kisèrlet miatt èrdekes. A kèmia unalmas mert sok mindent tudok ìgy "pihenek óràn".
Ma kaptunk 2 jegyet aki holnapra nem iratja alà 5 km futàs. Anya akkor èr haza a munkàból mikor én alszok. Korán elmegy elintèz mindent, ekkor mèg alszok. Ìgy marad az iskola kör :-(
"A történelmet sem èrtem minek tanulni a règi politikàról tanulonk nincs benne semmi èrdekes. "
Pedig nagyon hasznos, mert tájékozottabbá tesz, na meg nem árt tudni, hogy egyes események, döntések milyen helyzetet idéznek elő.... csak tényleg nem az évszámokat kéne magoltatni.
En a suliban tanitott irodalomnak semmi hasznat nem latom. Nem is tanultam meg anno, azota sem kell. A tortenelmi pontos evszamokat sem tudom, nincs is ra szuksegem. Biologia, kemia, fizika, matematika hasznosak, de nemelyikbol sajnos kevesebbet tudok, mint szeretnek.
A jegyeket meg miert nem tudod alairatni? Kirakod oda, ahol anyukad latja, egy nagy cetli kisereteben, hogy "Fontos! Ird ala, mert holnapra kell.". :)
Hogy csak egy példát említsek, tőlem a hatéves fiam szinte napi szinten kérdez olyan dolgokat, amiket anno az iskolában tanultam. Most pl. (gondolom a választások kapcsán jutott az eszébe) azt kérdezte, hogy eddig kik voltak Magyarország miniszterelnökei (nyilván nem szó szerint így kérdezte, de rájöttem, hogy erre kíváncsi). A rendszerváltás előttieket gond nélkül tudtam, de a korábbiakat már a neten kellett megnéznem, mert nem mindegyikre emlékeztem, pláne nem sorrendben, pedig tanultam valaha. De kérdezett már konkrétan a választás menetéről is, és örültem, hogy el tudtam neki magyarázni, mert tanultam, és még emlékeztem is rá.
De nem csak ilyen téren hasznos, hogy emlékszem egynéhány dologra, amit az iskolában tanítottak. Örülök például annak is, hogy tudom, mi mért és hogyan működik a természetben, mitől van vulkánkitörés, vagy hogy a világnak melyik táján vannak gejzírek, és nem azért, mert ez nekem konkrétan valamire hasznos, hanem mert akár csak ha egy képet látok ilyesmiről, akkor tudom, értem azt, amit látok. Egyszerűen jó dolog érteni ezeket :) Vagy mondhatnám akár az irodalmat is, jó érzés, hogy megértem, mitől szép és különleges egy vers, nem csak a szavakat érzékelem egymás után, hanem azt is, hogy milyen eszközöket használt a költő és mi lehetett vele a célja. Örülök, hogy tudom, hogy szinesztézia az, amikor Tóth Árpád versében lila dalra kelt egy nyakkendő és jó érzés, hogy tudom, hogy a Husztot időmértékes verseléssel írták. Szeretem, hogy ki tudom jelenteni, hogy nekem a gótikus stílusú templomok jobban tetszenek, mint a román stílusúak, mert tudom, hogy mit jelentenek ezek a kifejezések, és nem csak azt tudom, hogy ez tetszik, a másik meg nem.
A fizetésemet nem ennek a tudásnak a segítségével keresem, de a mindennapi életben kimondhatatlanul jó érzés, ha ráismerek valamire, amit tudok, értek, mert megtanították, mert megtanultam. Talán emiatt az érzés miatt szeretnék mindig egyre többet és többet tudni. Majd ha egyszer az iskolán kívül is szembetalálkozol valamivel, amit az ott szerzett tudásodnak a segítségével értesz meg jobban, akkor talán felismered, hogy van haszna annak, amit tanulsz, és nem csak arra jó, hogy legyen mire osztályzatokat adni.
van sok minden, aminek hasznát veszed később is.
pl. matematika... ha nincs számológép, azért jól jön a papíron osztás, szorzás, összeadás, kivonás.
aztán a terület, kerületszámolás papíron. pl. ha lakásfelújítás van, és mondjuk fejben kiszámold, mekkora a falfelület... aztán a barkácsáruházban bemondod, ők meg majd tudják a szükséges mennyiséget (szakinak nem kell lenni azért) :)
földrajz ... azért illik tudni, hogy milyen folyó szeli át az alföldet, vagy milyen tó van még a balcsin kívül kis-hazánkban... (ha mondjuk majd egyszer úgy döntesz, elutazol belföldön valami vízpartra a barátaiddal, de éppen nincs a közelben internet) :)
kémia: milyen vegyszert is nem szabad milyennel összeönteni? (ha nem akarsz inhalálni mondjuk mérgező gázt fürdőszoba takarítás közben)
mindenből kicsit használunk, persze ott a net, meg a számítógép.... de vannak helyzetek, amikor gyorsabban kell gondolkozni, cselekedni, és akkor jó, ha fejben ott van...
nem érdekes amúgy, hogy gyermekkorunk sokat hallott verse, az altató József Attila verse e, mert kit érdekel. de mégis, jó érzés, ha tudod, hogy te ezt például tudod.
műveltség által egy kicsit értékesebbnek érezheti magát mindenki :)
ui: én is sok mindent elfelejtettem, de az általánosban tanult nyelvtannak akkora hasznát veszem, mert a hülye microsoft office fejlesztők egy csomó mindent elcsesztek a word helyesírás proginál, hogy ha arra hagyatkoznék, hát lenne pár hiba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!