Válaszolnátok a GYED-del kapcsolatos alábbi fontos kérdéseimre?
A kérdéseim a következők:
Most már tényleg úgy van, hogy 1 év munka után nem 2, hanem 1 év GYED jár? Tehát először jár fél év TGYÁS, majd 1 év GYED? Vagy hogy?
Szülés előtt két évvel kell meglennie az 1 évnek (vagy hogy)?
Folyamatosan kell az 1 évnek meglennie, vagy megszakíthatom, csak lényeg, hogy legyek állományban szülés előtt?
Egyetem beleszámít (ha igen, akkor csak akkor, ha beleesik a szülés előtti 2 évbe)?
Köszönöm a válaszokat!
Szia!
Igen, már úgy van, hogy amennyi ledolgozott munkaviszonyod van, annyi ideig jár a GYED, tehát ha 1 évet dolgoztál, akkor 1 évig.
2 éven belül kell meglennie az 1 évnek, vagyis 365 naptári napnak.
Egyetem nem számít bele.
Amennyit biztosításban töltöttél a szülést megelőzően, annyi ideig jár a gyed, max. a gyerek 2. évéig. Ha éppen, hogy megvan a 365 nap, akkor a 168 nap tgyás után 365 napot tölthetsz gyeden. A maximális ideig járó gyedhez 562 nap kell. A fennmaradó időben a gyerek 3 éves koráig gyes jár.
A tgyás igénylésének napjától visszafelé két évben kell 365 nap. A tgyást igényelheted a szülés várható ideje előtt 28 nappal.
Nem kell, hogy folyamatos legyen, a lényeg a minimum 365 napon van. És, hogy az igényléskor élő szerződésed legyen vagy max. a tgyás ideje alatt szűnjön meg a munkaszerződésed. Ebben az esetben passzív jogon jár a gyed: összegében, idejében nincs különbség, viszont nem számít biztosítási jogviszonynak. Persze vannak még kiskapuk pl. munkanélküli ellátásról lehet tgyást, gyedet igényelni.
Egyetem beleszámít (egészen pontosan 180 nap erejéig) ha egy évnél tovább tartó, nappali, (közép v. )felsőfokú oktatásban részt vettél és az igénylést megelőző két évbe esik valamennyi része.
Még annyi lenne a kérdésem, hogy a TGYÁS-t mi alapján számolják? Az ugye ha jól értem, az első fél évben mindenkinek jár.
Illetve az egyetemet? Arra mennyi pénzt fizetnek?
Mind a tgyást, mind a gyedet az igénylést megelőző naptári év jövedelméből számolják.
Tgyás:
Ha nincs 180 bérezett nap (meló, szabi), akkor a minimálbér kétszerese a tgyás alapja vagy ha a szerz. szerinti bér ennél kevesebb, akkor az. Ha az igényléstől visszafelé van 180 bérezett nap, akkor nincs maximalizálva, a tényleges jövedelem 70%-a (mínusz szja).
Gyed:
Ha nincs 180 bérezett nap, akkor minimálbér lesz az alapja, ennek a 70%-a. Ha szerződésed nem éri el a minimálbért, akkor annak a 70%-a (nettóban: mínusz szja, mínusz nyugdíjjárulék).
Mind a tgyás, mind a gyed akkor jár, ha a szülés napján (vagy az előtt 28 nappal) megvan a 365 napod. Ha nincs, akkor sem tgyás, sem gyed nem jár, szóval a tgyás sem mindenkinek jár.
Az egyetemre semmit nem fizetnek, azon kívül kell összeszedned 180 bérezett napot ha azt akarod, hogy a szerződés szerinti béredet nézzék, ne a minimálbért (gyed esetében).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!