Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Családi ház vidéken, közel a...

Családi ház vidéken, közel a szülőkhöz, vagy lakásvásárlás Budapesten? Mekkora segítség baba, kisgyerek mellett a közeli nagyszülő?

Figyelt kérdés

Sziasztok,


Jelenleg Budapesten élek, élünk, a párom lakásában.

Ez egy 2 szobás kis lakás, tudom, hogy sokan akár 2 gyerekkel is ekkorában élnek, nekünk néha kettőnkre is kicsi.


Mikor ideköltöztem 18 évesen, azt éreztem, hogy hazaértem, imádtam a pesti életet, hogy minden van 1 km-es körzetemben, hogy bármire lehetőségem van itt. Vidéken nőttem fel, megyeszékhelyen, de na, mégsem főváros.

De egy ideje már azt érzem, hogy sok.

Ehhez hozzájárulhat, hogy már nem 18-20 éves vagyok, aki hetente 4-szer jár bulizni. Pont nemrég gondolkoztam, hogy az utóbbi 1-2 hónapban egy koncerten és egy színdarabon kívül semmi olyat nem csináltunk, amihez itt kéne élnünk. Sőt, sokszor kedvem sincs a lakásból kimenni, hogy aztán üljek a dugóban, vagy kerülgessem a sok hül/yét az utcán. Régen 2-3 havonta mentünk haza, most már havonta kétszer, mert sokkal jobban érezzük magunkat ott a hétköznapok pörgése után.


Nemrég egy nagyobb összeget kaptam, 60 millió forintot (dédpapám házából).

Szeretnénk egy közös otthon, pár éven belül babát szeretnénk.

A párom lakása ér kb. 70 milliót + a teremgarázs hely és a tároló.


Ennyiből itt olyan kertes házat, amilyet szeretnénk, nem tudnánk venni (főleg, mert ha a ház mellett döntünk, inkább építenénk, üres, eladó telek a környéken pedig alig van). Nagyobb lakásban gondolkoztunk, ő vetette fel, hogy esetleg nézzünk szét otthon.

Telket kapnánk, a beépíthetősége is jó, de félek, ha belevágunk, mégsem tetszene ott újból. Látogatni jó, de emlékszem, gyerekként, kamaszként utáltam, mert sosem volt semmi rendezvény, program, volt egy mozi és pláza, 1-2 jobb étterem és ennyi. Kisbaba mellett huszadrangú lesz, hogy épp milyen színdarabok mennek a Madáchban, vagy ki ad koncertet a Puskásban, vagy hogy hol nyílt jó étterem épp. De a babás időszak 1-2 év, utána is van élet... Oktatás szempontjából is Budapest nyer. Viszonylag sokat utazunk, reptérre kijutni nekünk fél óra, onnan 2 és fél.


Ami viszont plusz, hogy mind a kettőnk szülei és nagyszülei is élnek, nekem egyik dédszüleim is még. Tehát baba mellett nem lennénk egyedül, tudnának segíteni, számíthatnánk rájuk (ahogyan eddig is mindenben). Barátnőim szerint ez akkora plusz, amit használjunk ki, mert nem mindegy, hogy egy bébiszitter segít 2x3 órát egy héten, vagy ott van anyukám, akinek bármikor szólhatok, szégyenérzet nélkül... És csak nem egy idegen van a gyerekünkkel, hanem a nagymamája.

Valamint nem mindegy, hogy egy családi házban élünk, kerttel, ahol senki sem zavar, vagy egy lakásban, ahol a szomszéd már csenget, ha a gyerekek hangosabbak az erkélyen.


210 km most a táv, nem áthidalhatatlan, de nem is olyan, hogy csak úgy leugrunk hozzájuk egy délutánra.



júl. 19. 21:36
1 2 3 4
 21/33 anonim ***** válasza:
100%

A családi cegben dolgozásnak eleg sok am a buktatója. Azokat is vegiggondolta a párod? Az pesig nem igaz, hogy Békéscsabán te könnyebben több penzért el fogsz helyezkedni, mint Bp-en. Gondolom, te is a családi cegben szeretnél kikötni. Gondoljatok ezt át, nagyon sok konfliktus tud jönni ebből, es hát szülők kocsival 10 percre, szóval gyakorlatilag papucsban at lehet jarkalni egymast basztatni.

"Szegedre jarnak bevásarolni" pontosan ebből lesz elege az embernek. Francnak van kedve folyton autókázni egy normális müzliszeletért is. Az meg, hogy nincs semmi, hab a tortán.

Őszintén, nem építkeznék egyelőre. Ha nagyon menni akarok, vennék valamit, jó helyen, amit normálisan el lehet adni, ha mégse jön be. De az epítkezéshez oda kellene költözni arra az 1 évre, az se lesz olyan jó azért. Azalatt te még tanulnál? Hol laknál akkor? Vagy dolgoznál? Hol?

Az meg, hogy a családi cegből nem lehet a férjedet kirúgni... az a baj, hogy itt erzelmek is bejátszanak. Ha már utálja az egészet, nem mond fel, mert apu mit fog szólni. Ha fizetésemelés kell, apuhoz kell menni zsebpénzért. Rokonok ki-be jarkálnak amúgy is, mert egymás seggében vagytok, és csak beugrott ezt vagy azt a munkahelyi dolgot megbeszélni,de akkor mar egy kávé, meg jaj a baba, és ez minden nap.

Én úgy érzem, ti ezt már eldöntöttétek és menni akartok. Remélem, hogy semmi nem jön be abból, amit irtam, és nagyon boldog életetek lesz ott. Minden jót!

júl. 20. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/33 anonim ***** válasza:
91%
Amúgy nagyon kis szuper dolog hazajárogatni Bp-ről a nyugiba, ahol anyu megfőz, a lakás ki van takarítva, a kertet apu rendezte, nektek csak pihenni kell. Családi hazat fenntartani magatokra azért egész más, napi meló, rutinmunkák, amiről nektek kell gondoskodni, nem anyuéknak. Szóval annak azért nem olyan am a hangulata, mint hazajárni a készbe pihizni.
júl. 20. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 anonim ***** válasza:
86%

A férjed apu cégében dolgozva gyerek maradna örökre. Te is. Mivel a szüleitek amúgy is ilyenek, benyitogatósak meg minden, ezzel kell számolni, ez nem fog valtozni, plusz még anyagilag is függni fogtok tőlük. Anyukád és anyósod a gyerekneveleshez is nagyon fog erteni, mivel te vagy a kislány, te ezeket a dolgokat nem tudhatod. Ha anyukád most így rád van telepedve, ezt szorozd be tízzel, amikor már "unokát szültél neki".

Szerintem igy ebben a formaban ez nagyon, de nagyon rossz ötlet.

júl. 20. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 anonim ***** válasza:
90%

Maradnek pesten a kulvarosban siman lehet haza venni ennyibol.


Mi kulvarosban elunk de busszal a blaha 20 perc max

júl. 20. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/33 anonim ***** válasza:
84%

Nem olvastam el a kifejtést meg a kommenteket sem, szóval lehet, hogy már írta valaki, de: szülőkhöz közel költözni gyerek miatt csak akkor jó, ha a nagyszülők valódi segítséget adnak. Ha tényleg ráérnek, ott vannak, jönnek, ha kell de hátramaradnak, ha nem. Ha megértik és betartják a ti saját szabályaitokat, megbízhatóan nem csinálnak olyasmit, amit ti nem szeretnétek. Pl nem kell félned attól, hogy majd a 3 hónapos babádnak már adná az agyoncukrozott tejbegrízt vagy 8 hónaposan leülteti a tévé elé, hogy "jóvanazúgy", miközben te kifejezetten kérted, hogy ne ez legyen a program. Ha nem olyannak ismered őket most, akik elfogadják a határaitokat, akik kompetens szülőként kezelnének titeket, akkor az a segítség, amit adnak nektek, nem lesz segítség igazából. Vagy teher lesz, vagy csak káros. Már ha egyáltalán jönnének szívesen unokázni, az én anyukám ugyan nem él közel hozzánk, de nincs munkája, sosem dolgozott, ráérne, mégis évente 2x látja az unokáit, akkor is mi visszük őket hozzá. Egyszerűen nem érdekli. Amikor ott vannak mellette, akkor is csak messziről csodálja őket, aztán persze küldi a barátnőinek a fotókat, hogy micsoda unokái vannak, de büszke rájuk. A létezésüknek örül, de foglalkozni nem foglalkozik velük, pedig már egyik sem kisbaba. De még akkor sem volt segítség, amikor kicsi babák voltak. Okoskodott, hogy adjak cumit, ne szoptassak annyit, hagyjam sírni, majd megszokja, stb. Ok, köszönjük az inputot. Semmi segítség nem volt a jelenléte, inkább csak eggyel kényelmetlenebb volt, hogy nem tudtam félmeztelenül mászkálni a házban és még őt is ki kellett szolgálnom. Meg stresszelhettem azon, hogy elég tiszta legyen minden, mert hát mégis csak vendég, legyen szép minden. Jó, ez az én heppem, őt lehet, hogy nem érdekelte volna, de akkor is csak annyi, hogy nem szól be a rumliért, nem állt volna neki esetleg fürdőszobát takarítani, hogy segítsen. Vagy főzni. Vagy bármit. Érted. Szóval az abszolút baromság lett volna, ha anyámhoz közel költözünk még a gyerekek születése előtt, azzal a gondolattal, hogy majd biztos jön segíteni és milyen jó lesz. Nem lett volna jó.


Amúgy nekünk 2 kicsi gyerekünk van, Budapesten, kertvárosi kerületben, nem a belvárosban, de még így is ezerszer jobbnak érzem, mint vidéken bármit. Egyszerűen az, hogy óvoda/bölcsőde elérhető, az egy non-issue, nem szempont. Van. Több is, választhatok, ha nem tetszik valami. Magán és állami egyaránt. Játszóterek, tömegközlekedés, programok, bébiszitterek, takarítók, stb. Végtelen lehetőség, amiből nekem kell kiválasztani a számomra szimpatikusat. Kert is van, a környék csendes, nyugodt, zöld, kétsaroknyira parkerdő. Laktunk belvárosban is, a lányok még a másfél szobás, 13. kerületi lakásunkba születtek, kicsi volt meg minden, de ott is az volt a helyzet, hogy minden sarkon ovibölcsi, játszóterek, park és fagyizó és szép utcák és jó környék. Nem mellesleg Budapesten mindenhol közel van a kórház, nem szempont, hogy jajj, szüléssel mikor és hova induljak, mert hacsak nem rohamszülésed van, simán beérsz időben. Vidéken nem biztos, hogy a körzetes kórházban éppen van szülészet, nem biztos, hogy nem irányítanak át 200km-vel arrébb, mert orvoshiány, de ha elérhető is a közeli nagyobb városban a szülészet, akkor is az a stressz, hogy beérsz-e időben, jajj, a forgalom, basszus, dugó van az autópályán, az pont nem hiányzik az embernek szülésnél.


Szóval én nagyon Budapest-párti vagyok. Főleg, ha fiatalon ott éltek, akkor nyilván a barátaitok ott vannak, tök jó a családi segítség a gyerekekkel, csak akkor éppen nektek nem lesz életetek. Jó, kivéve ha a család mellett barátaitok is vannak vidéken, de azért egészen más Kukutyin felsőn elmenni az egyetlen kocsmába inni a haverokkal, mint Budapesten most pl hétvégente sétálni egyet a lezárt pesti rakparton és ott felfedezni egy újabb beülős helyet.

Ja, meg a másik, nyilván sok múlik a végzettségeden és a tudásodon, de Budapesten a munkahelyek zöme azért tud olyan megoldást nyújtani, ami gyerekek mellett is viszonylag jó. Hibrid munkarend, részmunkaidő, stb. Egy kis vidéki Józsi bácsi cégénél dolgozgatva lehet, hogy nem veszik olyan jó néven, ha táppénzre kényszerülsz a gyerekkel, mert a túlbuzgó istenkomplexusos főnöknek MINDENKÉPP muszáj ellenőriznie, hogy tényleg a számítógéped előtt ülsz-e, nem opció a távmunka még indokolt esetben sem, ellentétben egy megbízható multival, ahol tesznek rá magasról, dolgozol 6 órában, azt is zömében otthonról, kit érdekel, ha közben otthon van a beteg gyereked, ha mindeközben a munkád elvégzed (nekem legalábbis ez a tapasztalatom és elég sok ismerősöm hasonlóan nyilatkozik).


Szóval soktényezős a dolog, amit át kell gondolnotok, és mindenképp ti ketten rágjátok ezt át alaposan, mert nem mellékes a jövőtökre nézve a dolog.

júl. 20. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 anonim ***** válasza:
100%
A szülők gyerekkènt kezelnek...10 percre laknànak és ráadásul a családi cégben dolgoznàtok 🙈 Isten ments. Utálsz autóba ülni de ott meg másik városban kellene bevásárolni 🤷‍♀️ Ti tudjátok...
júl. 20. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 anonim ***** válasza:
100%
Oktatás. Vagy jár a csabai lepukkant középiskolába, vagy 14 éves korától kolis lesz Szegeden. Melyiket szeretnéd?
júl. 20. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 anonim ***** válasza:
61%

Én is a fővárosban töltöttem a huszonéveim elejét, nagyjából addig is volt jó. Onnantól, hogy szóba került a család, eszemben sem volt ott maradni. Utazol te ott is annyit, mint más vidéken. Inkább egy élhető vidéki város, vagy megyeszékhely esetleg, és kertes ház. Falura nem szívesen mennék, de azért abból a keretből, ami nektek van, én megcéloznám a családhoz közeli városokat. Mondjuk ahol van munka, normális iskola, kórház, vásárlási lehetőség, normális játszóterek, esetleg még programok is. Bár ez már tényleg csak bónusz.

Ha nagyon benned van, hogy főváros, akkor nem rákosnekeresdre kell költözni, hanem inkább II. ker, pasarét, hűvösvölgy, esetleg fentebb óbuda felé, mondjuk pasarét és a kolosy tér között valahol. Vagy talán talán még csepel esetleg.

Szentendre, Budakeszi, Páty, meg hasonló települések nálam azért nem jöhetnének szóba, mert minden miatt be kéne mászni a városba úgy is.

júl. 20. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 anonim ***** válasza:
60%
Semmikèpp mem akarnék vidéken élni, ahol nincs semmi. Megőrülnék az unalomtól. Az tök jó, ha van hova hazamenni, akàr több időre is, de én nem bírnám állandóan.
júl. 20. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 anonim ***** válasza:
42%

Éltem vidéken, éltem Budapesten, de egy Pest megyei kisváros lett a befutó. Nagyszülők messze, ez néha előny, néha hátrány, de mindent megoldunk a férjemmel. Van egy testvér a közelben, így végszükség esetén van segítség, de tényleg csak végszükség. Munka van, minden másra van lehetőség, és Bp is 35 perc.

Lakásba soha nem költöznék gyerekkel. Nem csak a szomszédok miatt (de azért is), de nekem az nem pálya, hogy vagy a 4 fal között, vagy közterületen vagyok. Szerintem a saját udvar nagy áldás.

júl. 20. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!