Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Orvosi egyetem mellett gyermek...

Orvosi egyetem mellett gyermekvállalás?

Figyelt kérdés

Orvosi egyetemre készülök és arra lennék kíváncsi, hogy egy ilyen egyetem és karrierválasztás mellett mennyire hozható fel a gyermekvállalás kérdése. Olvastam itt régebbi hasonló kérdéseket, de nem érzem úgy, hogy egyértelmű választ kaptam volna. Az orvosi egyetem a háziorvosi szakosodásssal együtt is minimum 9 év, ha jól tudom, ami azt jelenti hogy ideális esetben is csak 27 éves koromra végzek, ami még nem is lenne annyira vészes, de akkor is a gyakorlatból való kiesés, a lendület megszakítása veszélyeztetne és egyébként is más irányok érdekelnének, amik akár +5,6 évet jelentenének, és úgy tudom az ilyenekről szeretik is lebeszélni a női orvosokat pont a csaladalapítás okán. Tudom, hogy még messze van ez nekem, és sok minden változhat, de a kérdés, akkor sem hagy nyugodni. Aki gyermek mellett végzett ilyen egyetemet, el tudná mondani a saját tapasztalatait? Van valami ideális időpont, amit el lehet kapni, hogy legyen idő a gyerekre legalább egy évig a tanulás mellett pl. egyetem vége, eleje vagy rezidens évek eleje, vége stb. Esetleg lehetőségek a tanulás gyermekneveléshez igazitásához, év halasztás,gyes, vagy olyan tanulási rend, ahol kevesebbet kell bejárni? Persze, ezt mindenképpen csak úgy képzelem el, hogy emellett van egy stabilan kereső férj is, akin pedig nyilván nem szeretnék anyagilag élősködni.


A célom csak az lenne, hogy legalább az első évet teljes munkaidős anyaként tölthessem a gyerekemmel és ne 30 felett kelljen szülnöm. Ha van erre mód, kérem osszátok meg velem, ha nincs akkor beletörődöm és úgy állok hozzá, de azért reménykedem. Előre is köszönöm a válaszokat!



2020. okt. 31. 21:11
1 2
 11/18 Derjaderja ***** válasza:
73%

7. Az egyetem a kisebb baj, szerintem a rezidensképzést nem igazán lehet kisgyerek mellől csinálni, ha rendesen csinálja az ember. Persze lehet en vagyok balek, de volt olyan helyem, ahonnan 9kor jártam haza fél évig.

A gyerekes rezidensek többsége mind megúszósan csinált mindent.

2020. nov. 1. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
100%

Én Szlovákiában végeztem, hát, én őszintén szólva el sem tudom képzelni, hogy egyetem mellett gyereket vállaltam volna, nálam az a tanulásról szólt, biztosan vannak nálam ügyesebbek, nekem a diákmunka se fért bele. Se bulik, se semmi. Van aki diakmunkazott, bulizott, párkapcsolata volt, és simán ment neki minden vizsgája, én örültem, hogy csak a tanulásra kellett koncentrálnom. 2 lányt ismertem a 300 fős évfolyam öl, akinek suli alatt gyereke született. Az egyiknek pár hónap kihagyás után a szülei tologattak órákig a baba kocsit a kórház elott, míg a lány gyakorlatozott, közben szoptatott... Nekem messze nem ez az ideális... A másik azt hiszem 2 évet hagyott ki, utána a kislánya bölcsis lett, o visszajott a suliba, elvegezte, gondolom itt is rengeteg szüloi segítség kellett. Együtt jártunk később rezidenskepzesre is, az atesztacio előtt egy évvel megint megszakította a tanulmányait, mert terhes a 2.babaval.


A rezidenskepzest könnyen meg tudod szakítani, idén atesztaltam és alapvetően 2 csoport volt - 30 évesek, akik még nem szültünk, vagy 35-40koruliek, már gyerekesek, akiknek így kitolodott az atesztacio a gyermek vállalás miatt. Nehezebb volt a felkeszules, mint gyerek nélkül, de segítséggel meg némi áldozattal megoldottak.


En nem egész egy évvel az atesztacio előtt mentem férjhez, így úgy egyeztünk meg a férjemmel, hogy megvárjuk a vizsgát, és utána vállalunk babát. Van aki direkt igyekszik úgy intézni, hogy terhesen vizsgazzon, így hosszú ideig tappenzen lehet és készülhet a vizsgára. Én nem akartam, hogy ennyi stressz érje a még nem született babát, így vártunk.

Ha viszont hamarabb ismerkedem meg a férjemmel, és eskuvotol számítva meg 2-3vagy több év lett volna a vizsgáim, biztosan nem vártam volna a csaladalapitassal.


Kolléganőm 33 éves, suli után 1 évet dolgozott, most tért vissza 8 év anyasági után, 4 gyerkőc van, simán beilleszkedett, jól veszi az akadályokat, ügyeleteket is vállal.

2020. nov. 1. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
80%
Szerintem az ennel a temanal, de mas munkakorokben is nagyon fontos a csaladi hatter. Elsosorban a ferj munkaja/karrierje, masodsorban a nagyszulok hozzaallasa. Ki, mennyit tud segiteni tamogatni. Barmilyen egyetem mellett foleg egy orvosi mellett el nem tudom kepzelni, hogy lehet baba kisgyerek mellett tanulni, vizsgakra jarni, rezidenskedni, ugy hogy nincs egy betonbiztos hattered.
2020. nov. 1. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 Derjaderja ***** válasza:
83%

Meg bocs, hogy ennyit írok, de azért azt se felejtsd el, hogy ennek kb az egyetem a legkönnyebb része, meg ha akkor azt is hiszi az ember,.hogy nem. A szakvizsga meg nem cucc.

A munka a kérdés, a mindennapok, hogy túlórazol,.ügyelsz, másodállást vállalsz,.konferenciára készülsz. Utánaolvasol valaminek.

Hogy sosincs vége a munkának se a valóságban, se a fejedben.

Hogy a párod ezt tolerálja-e. Ha nem orvos, esetleg nem. Ha orvos, akkor hónapokig nem tudtok egy közös szabad hétvégét összeidőzíteni.

Persze lehet ügyeskedni, meg jól szervezni,.lehet könnyebb területeket választani részállásban vagy magánba menni de ahhoz még a szakvizsgán felül is tóbb év gyakorlat kell.

Orvosanyának lenni elég szívás. A szakmai életed feladása nèlkül csak fanatikusoknak való

Kb az a legkisebb gond, az a szülés utani pár év.

2020. nov. 1. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 Derjaderja ***** válasza:
84%
A kolléganőm, akit mindig úgyeleti napok délelőttjén hívtak az óviból,.hogy belátasodott a gyerek, vigye haza. Zokogva telefonálgatott a nagyszülőknek hogy vki segítsen. Stb
2020. nov. 1. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
84%

Én nem tartom lehetségesnek mellette. Ha az előadások nagy részére nem is mész be, a gyakorlatokat teljesíteni kell, és bizony azok teszik ki az órarended nagy részét. Nálunk (PTE) senkit nem érdekelt, hogy ki miért hiányzott, meg volt adva, hogy 2 gyakorlatról lehet elmaradni, afelett nem mész vizsgázni akkor sem, ha éppen kórházban ápolnak. Sőt, azon belül is volt olyan gyakorlat, aminek a hiányzását nem nézték el, pótolni kellett. A pót ZH intézménye csak a mesében létezett, ha nem vettél részt rajta, automatikusan egyes (anatómia zh esetén nullás, de asszem anatból azóta nincs külön zh). A vizsgaidőszak sosem nézett ki úgy, hogy 2 hét alatt letoltuk, a 7 hétből minimum 5 hét reggeltől estig tanulásról szólt, aki előbb végzett, az évközben is annyira odatette magát, hogy szinte minden szabadidejében tanult. Ami kevéssel gazdálkodott, az pedig bizonyosan nem elegendő gyereknevelésre.

Én azt mondom, hogy ha mindenképpen fiatalon szeretnél anyuka lenni ÉS anyagilag is megoldható, még a rezidens képzés előtt vágj bele, de legalább diplomázz le. Ez nem az a hely, ahol néhány pofavizit után meg egy délelőttös tanulást követően hozzád vágják az átmenős jegyet, de nyilván a felelősség is más, így érthető, ha jobban kell küzdeni a tudásért.


Még annyit elmesélnék, hogy pl nagyszüleim egyetem mellett vállaltak babát, de az összehasonlíthatatlan volt a mostani helyzettel. Egyrészről voltak direkt erre kolik, ahol megoldható volt, hogy a babáddal lakj, pont emiatt könnyen rá tudtad bízni másra, amíg pl vizsgázol. Ugyanígy volt a szomszédban egy idős pár, akik szívesen vállalták a gyereket naponta, de minimum hetente többször órákra. Pénzt nem kértek érte, örültek a pótunokának. Mindamellett a tananyag is teljesen más volt, ami nálunk ma komoly szóró tantárgy (molekuláris sejtbiológia), az náluk annyi volt, mint most egy biosz érettségin a sejtbiosz. Rengeteg olyan tantárgyam volt, ami akkoriban még csak külön tárgynak sem minősült, mert nem ott tartott a medicina. Az a világ sajnos nem hasonlítható össze a mostanival, mindamellett, hogy természetes dolog volt egyetem mellett a gyerekvállalás és minden szobában volt segítséged, ez most közel sincs így.

2020. nov. 1. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
86%
Ötödév előtt nagy bátorság bevállalni egy gyereket orvosin.
2020. nov. 1. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
100%

Mindenkinek a saját belátására van bízva, hogy mikor szül, szerintem nincs olyan, hogy "ideális" időpont. Mindenki maga ismeri a körülményeit, az anyagi hátterét, a párkapcsolata komolyságát, a rendelkezésre álló segítséget a szülők vagy egyéb hozzátartozók részéről. Legfeljebb annyi, hogy egyetem első három évében abszolút nem javasolt a gyerekvállalás, mert tényleg ez az időszak az, amin örül az ember, ha full-time tanulással átvergődik csúszások nélkül, nem érdemes nehezíteni a helyzetet egy újszülöttel (és esetleg a "szükségesnél" többet csúszni, kreditekkel elmaradni, sokadik vizsgakurzus után önköltséges szakra átsorolódni).

Ha egyetem közben vállal valaki gyereket, akkor ez a legtöbb helyen elég indok arra, hogy egyéni tanrendet kaphasson, ami nyilván nem jelenti azt, hogy kevesebbet kellene tanulni vagy a kötelező órákon ne kellene részt venni, de mindenképpen rugalamasabb megoldás, mintha megkapnád az órarended és semmi lehetőséged nem lenne változtatni a gyakorlatok időpontjain.

2020. nov. 2. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!