Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Mi van, ha egy gyerek életéből...

Mi van, ha egy gyerek életéből kimaradt a mászás?

Figyelt kérdés

Egy ismerősöm azt állítja, hogy iskolás gyereke koncentrációs zavarát a gyógypedagógus arra vezeti vissza, hogy nem mászott, hanem egyszerre felállt (aminek annak idején még örült is, milyen ügyes...). Egy ismerősének pedig ikergyerekei vannak, akik közül ez egyiknek még most, 16 hónaposan is "mászni kell", vagyis a szülőknek elérni, hogy másszon (pedig már felállnak, mennek).

Kislányom most 15 hós, és 6 hósan felállt. Az első 2 nap nem tudtam mozdulni se melőle (WC-n is velem ült...stb). (Mellesleg nekem nagyon nehéz időszakom volt, pont akkor történt egy haláleset, így nem mondanám, hogy odáig voltam az örömtől, de persze olyan értelemben örültem, hogy ügyes.) 2 nap után segítség nélkül ment. Nem gondoltam arra, hogy probléma lenne, ha nem mászik, és különben is kinek jut eszébe, hogy 6 hónapos kor előtt erőltesse a mászást, mert hátha feláll majd 6 hósan :)), szerintem utána is ráért volna mászni kezdeni is.

Igaz, eszembe se jutott, hogy a természetes fejlődésébe bele kéne szólnom, imitálnom a mászást, de volt (van) Fisher Price-os mászó macija, amit szokott figyelni, mégse mászott - ugyanis ezt is javasolták az ikergyerekek szüleinek.

Nagyon örülnék, ha valaki ehhez hozzá tudna szólni, és ha van, forrást, ahol utána tudok nézni. Előre is köszönöm!


2009. dec. 27. 21:51
1 2 3 4
 11/40 anonim ***** válasza:
100%

Kedves utolsó válaszoló, a diplomának mi köze a részképesség hiányhoz? Mertha valaki diszlexiás miért nem végezhetne pl műszaki egyetemet, ki nézi a helyesírást? Érettségizni is érettségizhet, mart5 magyarból volt szóbeli és ha ahelyesírása egyes is volt akkor ott még kaphatott kettest.

Egyébként az összefüggés fordított lehet: a részképesség hiányosoknál figyelték meg, hogy kimaradt a mászás a mozgásfejlődésükben és ha már abban a korban felfigyelnek eme hiányra talán könnyebben behozható hátrány mint később.

2009. dec. 27. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/40 A kérdező kommentje:

Hú.. micsoda segítséget kaptam! Nagyon köszönöm a válaszokat! Különösen a hosszú választ írónak és a gyógypedagógusnak, de tényleg mindenkinek!


Nem úgy értettem, hogy felállt és járt, mint a felnőttek, hanem 6 hósan felállt és azóta csak menni akart, persze először a bútorok, fal mellett, vagyis azóta nem nagyon láttam mászni. Inkább a nappaliban voltunk, mert azt sikerült leginkább "gyerekbarátra" alakítani, vagyis padlózat van (nem járólap), lekerekített bútorok, székek és asztalnak viszont nincs hely a játékok miatt, így ha tudtam is volna, hogy ezt jó kivinni, akkor mindegy lett volna.

Kompot nem vettünk, és én is elleneztem a vezetgetést, mert úgy gondoltam, ha hagyjuk a természetes fejlődést, az a legjobb. Viszont kb. a 7. hóban voltunk az unokatesóéknál, akik ott előszeretettel vezetgették, és már nem mertem még ezt is megtiltani, úgyis furcsán néztek rám, alig jönnek/jöttek hozzá (pedig nincs akadálya, hívjuk is őket), de ebbe nem is mennék bele. Utána már otthon is akarta, hogy vezetgessük, amit igyekeztem elkerülni, de előfordult, viszont gyakrabban vettem fel a kezembe. A járókát nem tudtam elkerülni, nem tudom 3 szinten kézben cipelni mindenhová, vagy ha olyasmit csinálok, amihez 2 kéz kell, muszáj volt járókába tenni.

Viszont most a férjemmel összezördültünk, szerinte feleslegesen pánikolok, mert 6 hós kora előtt igenis mászott, és különben is mennyi időt kell másznia? Igaz, 1-2 hetet valamennyit mászott a felállás előtt, de már láttam mászó gyereket azelőtt, és ezt össze se lehet hasonlítani velük! Nem jött utánam mindenhová, és úgy emlékszem, nem olyan összehangoltan, gyorsan ment neki, csak kicsit kb. egyik játéktól a másikig, ritkábban hosszabb szakaszt. Én még arra számítottam, hogy az a villámgyors mászás majd ezután jön.

6 hóstól 11.5 hóig így, kapaszkodva ment, ahol nem volt bútor, ott a falhoz érve, így jött utánam és nem mászva. Ha pl. az ajtófélfánál tartott, vagy egy elmozdítható széknél, odafigyeltem, hogy ott el ne essen, tehát nem olyan biztosan ment eleinte. Teljesen segítség nélkül, egyedül járni 11.5 hósan kezdett, vagyis akkor vettük észre. (Úgy vettük észre, hogy férjem alvást "imitált", hogy önállóan, egyedül is játsszon, talán kicsit bele is aludt, amikor hunyorgatott és elképedve látta, hogy a kislányunk sétál a szoba közepén 2 játék között!) Eleinte kicsit "imbolyogva" (ahogy a részegek, nem egyenes vonal mentén), persze most, 15 hónaposan már rendesen. Az egyéves szülinapján a keresztszülők meglepődtek, hogy már futott a 3 éves gyerekük után.


A gyógypedagógustól megkérdezhetem, hogy kb. mennyi időt kell mászni egy gyereknek? És hogy a kezek-lábak működésének összehangolását milyen "gyakorlatokkal", játékokkal, mozdulatokkal lehet még elősegíteni, "rádolgozni" a mászásra, vagy azt ellensúlyozni?

2009. dec. 27. 23:56
 13/40 anonim ***** válasza:
49%

Szia

A lányom se nem kuszott,se nem mászott (a seggén csuszott)alig 10 hónaposan egyedül ment.Semmilyen tanulási ,mozgás szervi zavart nem okozott nála.De annak idején engem is jól be ijesztettek , hogy majd ilyen meg olyan lesz.Az unokaöcsém januárba lesz 6 hónapos és ő szintén feláll magától,ami számomra is hihetetlen volt addig amíg nem láttam.Most már tudom nem minden ugy van ahogy le van írva a könyvekbe . :)

2009. dec. 28. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/40 A kérdező kommentje:

Köszönöm azoknak is, akik megnyugtatni próbálnak.

Nem tudom, kapcsolatban van-e ezzel, hogy az első 2 hónapot leszámítva nagyon keveset alszik. A 4.hótól felírtam, és már akkor sem egészen 9 órát aludt, éjjel-nappal együtt, a most decemberi átlag eddig 8,33 óra. És az éjszakai alvás során is 1-2-3 óránként felébred. (Lefekvés után és reggel felé gyakrabban, éjjel 1-4 között ált. alszik.)

2009. dec. 28. 00:20
 15/40 anonim ***** válasza:
A 00.04-es vagyok a lányom kb 10 órát (este 9-töl 7-ig kb egy hós korától ,de tápszeres volt )aludt éjjel viszont nappal csak 10-15 perceket pihizett.
2009. dec. 28. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/40 A kérdező kommentje:
És hasra sem fektettük eleinte, mivel erről rosszat olvastam. Az orvos akkor, kb. az 5 hónapban azt mondta, nem baj, ha nem mászik, mivel sokat forog, de azért már lehet közbe hasra is fektetni. Ekkortól gyakrabban hasra tettük le de csak nappal a nappaliban, és sokat forgott, de mindig háton hagyta abba. Azt a kúszást-mászást, amit más gyerekeknél láttam, hiányoltam.
2009. dec. 28. 00:26
 17/40 anonim ***** válasza:
nem olvastam végig a kommenteket,de én nem hallottam,hanem saját magam tapasztaltam.nekem már van egy nagy fiam.így már látom ennek hiányát.ő nem mászott,csak fellát és elindult.óvodásként vizsgáltattam meg,mert furcsán irt,rajzolt,furcsán beszélt stb.meg is állapították hogy diszlexiás,igaz nem a súlyos fajtából,köszönhető a korai felismerésnek és a sok foglalkozásoknak.és az elsődleges oknak a mászás kimaradását mondták.a sok foglalkozásnak köszönhetően nem volt gond a suliba,de nem törvényszerű,hogy minden nem mászó baba diszlexiás lesz.de megnöveli az esélyét ez tény.és az is igaz,hogy sokan nem is foglalkoznak vele,tehát másként csinál a gyereke dolgokat,nem ír szépen vagy nehezen megy a számolás stb,de nem foglalkoznak azzal,hogy esetleg ettől van e.
2009. dec. 28. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/40 anonim ***** válasza:

szia!

van egy barátnőm akinek három gyermeke van. az egyik kihagyta a mászást. és ő annyit vett észre hogy a gyerkőcnél hiányzik a finom mozgás, nem tudom mennyire érthető. pl amíg a másik két gyereke finoman aprókat ütöget egy műanyag kalapáccsal addig ő nagyobbakat kevesebbszer.

2009. dec. 28. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/40 anonim ***** válasza:
100%

szia!

Semmiképp ne aggódj, ez most a legfontosabb.

Nekem is van olyan ismerősöm, aki nem mászott hanem 14 hónaposan járni kezdett, még meg is említettem, hisz valamelyest értek hozzá, hogy azért erre oda kéne figyelni erre jól lehurrogott a barátnőm, hogy ugye nem gondolom komolyan hogy egy ilyen hülyeségnek ekkora szerepe lenne, de gondoltam, aztán a védőnő is említette neki, hogy na most kéne elmenni a korai fejlesztőbe, amíg nem késő, de nem mentek, ezen nagyon megütköztem hiszen mibe telt volna, nem kerül pénzbe, aztán rájöttem, hogy valahol megbélyegezettnek gondolták a gyereküket, mintha valami fogyatékossága lenne, pedig erről szó sincs, nagyon sok baba nem mászik, de akkor is ennek van jelentősége, nem szabad félvállról venni.

A történethez hozzátartozik, hogy az ismerős gyerek azóta már vígan mászik mióta az enyém is elkezdte, mert látta tőle, így utánozta. Szóval megnyugodtam.

Így elsőként azt tanácsolom, hogy vidd mászó gyerekek közé ha tudod, vagy másszatok ti előtte sokat, aztán azt tanácsolnám még, hogy vegyetek minden olyan dolgot el előle amiben felkapaszkodhat, de mivel már jár ennek számotokra nincs értelme. Szóba jöhet még egy gurulós kisszék, vagy zsámoly, amire ráhasaltatjátok a babát úgy hogy a lába és a keze lelógjon és így mentek vele. A legfontosabb, hogy sokat játszon, lehetőleg egyedül is, aztán tornázzatok ha már fogékony rá, adogass tárgyakat egyik kezébe, aztán a másikba, kérd hogy tegye át egyikből a másik kezébe, guríts neki a lábához labdát, kérd hogy lökje vissza a lábával. Most klb. ennyi jutott eszembe, remélem segítettem, de ha még mindig bizonytalan vagy, akkor említsd meg a védőnőnek, aki biztos ajánl egy konduktort vagy korai fejlesző központot és egy beszélgetést szerintem megér a dolog. Sok szerencsét, ha valamiben még segíthetek légyszi privit írj mert nem bizti hogy kikeresem a kérdést, üdv. a gyp-s

2009. dec. 28. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/40 A kérdező kommentje:

Köszönöm az újabb válaszokat, játékötleteket!

Megpróbáltunk "kutyásat" játszani vele, egy darabig, amíg érdekes, ezt biztos csinálja velünk, hogy előttünk mászik. Most megfigyeltem, ez tényleg nem az a gyors mászás, olyan lépegetésszerű, óvatos, mint aki tudatosan figyeli magán, hogy most melyik láb-kéz jön, nem tudom, ez "elég-e"(?), vagy ennél gyorsabb, ügyesebb mászásra kellene ösztökélni valahogy?

Labdázni szeret már régóta, bár inkább dobálni szoktuk, és főleg a lufit (ezzel 8-ig is már "elmentünk":)))...

A finom mozgáson is elgondolkodtam, mert megfigyeltem, hogy már az elejétől a bedobós építőkockákat nem dobja bele a formán át a kannába, csigába (2 féle is van neki), hanem a egyszerűbb megoldást választva eddig levette a tetejét és úgy beledobálta gyorsan. Ezzel nem tudok mit kezdeni, nem tudom kényszeríteni...

Itt (külf.) nincs védőnő, csak gyerekorvos (abból se nagy választék, kb. 30 km-es körzetben nincs más), és neki mondtuk annak idején, és szerinte minden rendben azzal, mert nem minden gyerek mászik. Így itt annyira nem egyszerű a konduktort vagy valamilyen foglalkozást megoldani (de biztos lehetséges), és emiatt is nagyon örülök a játékos ötleteknek!

2009. dec. 28. 21:50
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!