Miket tud 14-15 hós babátok? Egy nap mennyit foglalkoztok vele, mikor célirányosan tanítjátok, játszotok?
Ekkora, sőt még nagyobb babákat sem szabad így összehasonlítani. Minden gyerek más. Van, amelyiknek a szókincse fejlődik hamarabb, van, amelyiknek a mozgása, és van olyan is, amelyiknek egyik sem, csak csendben figyel, és hirtelen kezd majd egyszerre sok mindent csinálni.
Nem jó ennyire sokat várni a gyerektől. Bizonyított, hogy amelyik gyereknek pici korban nem a játékra, hanem a tanulásra helyezik a hangsúlyt, később nem tudnak többet kortársaiknál, sőt majdnem mindig pszichés problémáik is lesznek. A gyerekek 5-6 éves korukig játszva tanulnak.
Ha külföldön éltek, akkor normális, hogy a fiad később kezd el beszélni, mint az átlag (egyébként ha már néhány szót mond, akkor szerintem az átlagos), hiszen egyszerre több nyelvvel találkozik. Cserébe ha majd bölcsődébe/óvodába kerül, nagyon hamar meg tud majd tanulni egy második nyelvet. Szerintem ilyen helyzetben főleg fontos lenne, hogy Te magyarul beszélj hozzá.
nem tudom,szerintem a nyelvoktatás nagyon fontos,sokkal több lehetősége lesz az életben.Ti beszéltek egy idegennyelven is nagyon jól?
én sajnos nem,nem túl jó a nyelvérzékem,pedig anyanyelvi környezetben vagyok,és sokkal több lehetőségem lenne minden téren,ha jobban beszélném,anyanyelvi szinten.
az én ismerettségi körömben több személy is van,aki több nyelvvel találkozott kiskorában,és most sikeresek a szakmájukban,és a nyelvnek sokat köszönhetnek,de ehhez mondjuk az is kellett,h nagyobb korban is találkozzanak.
de hagyjuk a nyelvet,ez nálunk egy plussz dolog.Itthon mindketten magyarul beszélünk hozzá,nem hiszem,h attól bármi baja lesz,h naponta 1 órát idegen nyelvű gyerekdalt hallgatunk meg,meg a számokat,színeket elmondom neki 3 nyelven,ahogy lapozgatjuk a könyvet.Én is akkor mondom neki,amikor odahozza.Az egész nagy "nyelvoktatásom,szám,szín dolog" kb 5 perc naponta.
szerintem nem siettetem semmilyen szinten,9 hónaposan kezdett el mászni,mindenki mondta,h mutassam neki,de olvastam,h felesleges,majd ha ő akar,ugyanez volt a felüléssel,és a járással.
engem csak érdekelt a többi gyerek miket tud.
Nem lihegek egész nap a nyakában,h fűszál,meg porcica,meg pókháló,de beszélek hozzá egész nap,mert ha nem beszélnék,akkor bárkire rábízhatnám sztem,mert ha k.sba figyelem,akkor csak dada vok,nem?
igenis hagyom felfedezni,vmelyik nap látta,h az ajtóban nincs kulcs,odamentem a táskámhoz,kivette,és ha egy fél méterrel magasabb lenne,akkor próbálta vna a zárba dugni,nem is tudtam,h ilyet tud
szóval csak érdekelt más konkrétan mennyit foglalkozik vele aktívan,nem passzívan
Hallgassanak Pap Gábor előadást, akik szerint jó, ha korán kezdi egy gyermek az idegennyelvet. Mindenhonnan ezt nyomják az anyukákba, pedig sok hiteles forrás épp az ellenkezőjét mondja. A nemzeti identitástudathoz és a világképhez az anyanyelvre van szüksége egy gyermeknek- a szakemberek szerint legalább az első 6! évben. Erre épülhet aztán az idegennyelv.
Igen én például nagyon jól beszélek idegen nyelvet, tolmácsként dolgoztam 5 évig és jelenleg is a 15 hós fiam mellett külföldi kapcsolattartó vagyok a cégünknél (itthonról dolgozom). 10 évesen kezdtem el a nyelvet tanulni iskolában és mire a végére értem kb. makogtam pár mondatot. Külföldi tartózkodás alatt (munkahelyi kapcsolatok, barátságok, párkapcsolat) sajátítottam el a nyelvet magamtól. Tehát nem a fejlesztés vitt előre, hanem az önerő és szorgalom. A húgom Angliában él és mivel szeretné, ha a gyerek angolul beszélne mire oviba megy, csak angol meséket nézet vele, eredmény: a gyermek első szava anya helyett: mama. Az inaktív húgom pedig 3 év után se tud a hivatalban megszólalni, orvoshoz is ismerőssel kell mennie. Pedig aztán tanult ő is nyelvet, 2 őt is. Ne higyje már mindenki, hogy az idegennyelv mindenek előtt áll. Igen szükség van ma már rá, de nem egy 15 hónaposnál! Az anyanyelvét kell elsődlegesen elsajátítania. Utána lehet, sőt kell is, mert manapság minimum egy angol mindenhová kell.
Vekerdyt én is ajánlom, de Ranschburgot is, mindketten azt mondják, ha fejleszteni akarjuk a gyereket, akkor NE FEJLESSZÜK. Ugyanis a szabad játék fejleszti a legjobban.
A kérdésedhez: szerintem nagyon sokat foglalkozol vele, nem kell, hogy bűntudatod legyen. Hasonlítgatni tényleg nem szabad. Egy ismerősöm gyakran az orrom alá dörgöli az ő gyereke mindenben mennyire tökéletes (amikor mesélem mennyire kivagyok az állandő éjszakázástól, mivel az enyém születése óta nem alszik át éjszakát, ő nagy széles mosollyal meséli, hogy képzeld ma megint az enyém este 8- reggel fél 9ig aludt). Vannak anyukák, akik ebben élik meg magukat, mert kisebbségi érzetük van...hagyd rájuk, előbb utóbb mindenkinek kiosztja az élet a feladatokat. Lehet az ismerősöd gyereke már mindent nagyon korán tudott, de lehet majd az élet más területén lesz vele nehézség, gond-ki tudja. Felesleges másokon agyalni. Tégy belátásod szerint a foglalkozások és az ismerősöd kapcsán, én csak a saját véleményemet írtam le. Ha a babád boldog és kiegyensúlyozott, akkor senki más véleménye nem számít hidd el!
köszi 15ös
igen,a szuper mamik mellett az embernek kisebbségi érzése van, közben meg mindig rájövök,h csak jól tálalják a dolgokat,az egyik kint hagyja a kocsiban aludni a kislányát,a másik azt mondja,h születése óta végig alussza az éjszakát,közben mikor múltkor estére baby sitter kellett nekik,mondtam,h nálunk alhat,akkor mondta,h nem jó,otthon kell maradniuk,mert mikor éjjel felsír a gyerek akkor csak otthon tudja idegen megnyugtatni...mondom mi van,akkor mégse alussza át?
és sorolhatnám...
jaj,dehogy én is tudom,h a színeket még magyarul se fogja jó darabig mondani
én csak azon parázok,ha az összes többi gyerek már rá tud mutatni mondjuk a szüleire
De mégis miért parázol rajta??? Attól félsz, hogy értelmileg sérült? Mert azt nem hiszem. Vagy attól, hogy "lemarad?" Miről???? Őszintén megmondom, nekem fogalmam sincs, hogy a gyerekeim mutogattak-e bármire 14 hónaposan, de erős a gyanúm, hogy nem.
A nyelvtanulással kapcsolatban csak részben van igazad. Az igaz, hogy serdülőkorig megvan a gyerekekben a spontán nyelvelsajátítás képessége, vagyis ekkor még idegen nyelvi környezetben direkt tanulás nélkül is rájuk ragad a nyelv, és az is igaz, hogy kb. 13 éves korban fejeződik be a hangképző szervek fejlődése, ezért ennyi idős korig lehet egy nyelvet akcentus nélkül elsajátítani. De ez nem azt jelenti, hogy nyomni kell neki rossz kiejtéssel és döcögős nyelvtannal! Énekelhetsz, mondókázhatsz neki több nyelven - ezt én is szoktam, csak úgy, poénból -, de mivel úgyis külföldön éltek, meg fogja tanulni a nyelvet az anyanyelvi beszélőktől, amikor eljön az ideje.
Értem egyébként a problémádat, mert a kisfiam tényleg későn érő gyerek volt (2 éves kora után kezdett csak beszélni, 3 évesen lett szobatiszta, stb.), sajnos én is hasonlítgattam, folyton elégedetlen voltam hol vele, hol magammal. Értelme az nem volt, a kapcsolatunknak és az ő kis lelkivilágának viszont nagyon rosszat tett. Úgyhogy hidd el, tapasztalatból beszélek, amikor azt javaslom, hogy még most változtass a hozzáállásodon, amíg nem késő!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!