Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Mit lehet tenni ha el van...

Mit lehet tenni ha el van kényeztetve egy kisbaba?

Figyelt kérdés
Két hetes kislányom alig alszik nap közben,sokat sír, csak akkor nyugszik meg ha fogjuk,de akkor is csak kis időre.Szerintünk el lett kényeztetve,mert gyakran fogja valaki.-mit lehetne tenni?
2012. dec. 14. 10:26
1 2 3 4
 11/36 anonim ***** válasza:
10%
Nem elkényeztetve lett,csak megszokta,hogy kézben van.Lányunk is ezt csinálta,végül hagytuk sirni és azóta tud aludni rendesen,alig sir,csak ha éhes vagy álmos már.És nem fájt a hasa,mert amikortól tud aludni,nincs baja,előtte sirt csak mindig.És a csepptől meg orditott és hányt is,tehát az se használt volna,ha tényleg fájt volna a hasa.Nemrég volt 2 hónapos,és mióta tud aludni,nagyon vidám,mosolygós,alig siro baba.
2012. dec. 14. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/36 A kérdező kommentje:
Anyatejes baba,igény szerint szoptatom,kb.2 óránként, de van, hogy másfél.Lehet, hogy túl sokat eszik, hogy lehetne kicsit kitolni az időt,mondjuk 3 órára?Egyébként nagy baba 4kg-val született, most már majdnem 4 és fél kg.
2012. dec. 14. 12:12
 13/36 anonim ***** válasza:
Nem az időt kell kitolnod:)(nagyon pici még a gyomra, és az anyatej a legkönnyebben, jól hasznosuló táplálék, tehát teljesen normális ebben a korban ha másfél- két óránként szopik a baba. Arról nem is beszélve, hogy a szoptatás neki nem "csak" étel és ital, hanem testközelség, megnyugvás is), hanem arra kell figyelni, hogy ha hamar mellre kéretőzik, akkor mindig ugyanazzal a melleddel kínáld, amelyikkel előzőleg befejezted a szoptatás:). Mert a szoptatáskor először ürülő ún. első tej híg, szomjoltó de laktózdús, ha ebből sokat kap a kicsid, akkor attól fájhat a hasa. Ha azonban a fent leírt "sorrendben" adod a cicit, akkor ki tudja üríteni az ún. hátsó tejet, ami sűrűbb, kalóriadús.
2012. dec. 14. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen:)
2012. dec. 14. 12:29
 15/36 anonim ***** válasza:
55%

A hozzászokáshoz:

az embergyerek az anyjára "szokva" jön a világra, az egyedfejlődés útján válik majd le róla.

Abszolút a természet(e) ellen dolgozik az, aki ezt a folyamatot idejekorán erőlteti, stresszhormonnal bombázva az épp kialakulóban levő agyat, idegeket, stresszválasz- rendszert.

"""z alvástréningen átesett babák stresszhormonszintje még akkor is igen magas, amikor már látszólag nyugodtan alszanak, vagyis a szülők szerint "megtanultak aludni". Az alvástréning első napjaiban még a szülő is érzékeli, hogy a baba stresszt él át, hiszen a kicsi kitartóan sír a rácsos ágyban. A harmadik-negyedik napon a legtöbb kisbaba már csak rövid ideig tűnik nyugtalannak, majd álomba merül. Ma már, amikor a gyerek megzavarása nélkül is mérhető az egyik stresszhormon (a kortizol) szintje, több kutatás is indult a területen. Így azt is megtudhattuk, hogy a sírás után elalvó csecsemők kortizolszintje továbbra is magas marad, vagyis magas szintű élettani szorongás élnek át, ám az alvástréning hatása elnyomja a szorongás természetes jeleit. Úgy tűnik, a baba nyugodtan alszik. Hogy a tartósan magas kortizolszint milyen hatással van a csecsemő idegrendszerére, egyelőre nem tudjuk biztosan. Ám egyre több adat erősíti meg, hogy azoknak, akiknek csecsemőkorukban magas volt a kortizolszintjük, felnőttkorukban is problémájuk adódik a stressztűrő képességükkel." innen: [link]


"a kortizol nevű stresszhormon még napokkal az elcsendesedés után is dolgozik a sírós babában. Más szóval a gyerek továbbra is boldogtalan, csak „megtanulta” a dolgot kontrollálni, vagyis nem „szól” róla.(...)Ez azt jelenti, hogy a babák nem tanulták meg, hogyan tudnák kifejezésre juttatni félelmüket és diszkomfort érzetüket, a probléma megoldását csak elfedte az altatás." innen: [link]


"Valóban megtanulja a kicsik nagy része néhány nap alatt az új „rendet”, a kérdés az, hogy valóban ez-e a cél. Sok szülő értetlenül áll később a két-három, vagy hat-nyolc, tizenkét-tizenhat éves gyermeke ellenszenve, idegensége és agresszivitása előtt. Sajnos a szülők nem hozzák összefüggésbe azt, ami pedig nyilvánvaló. Ahol hiányzik a csecsemőkori ősbizalom, ahol nem alakul egészségesen a kötődés, ott bizony később is nehézségekre lehet számítani. A korai kötődésnek nevezett kapcsolat ugyanis éppen az első években épül ki a gyermek és gondozója (édesanyja/édesapja) között. Minél többször kap jelzéseire, éjjel és nappal egyaránt, megfelelő választ, minél inkább kielégítik alapvető szükségleteit, annál inkább biztonságban érzi magát, annál inkább lesz bizalommal a külvilág és gondozói felé.(...)" innen: [link]


A pihentető, elegendő alvás eléréséhez soksok módszer vezet, nem kell, hogy a babát sírni hagyjuk, hiszen van más megoldás is.

"A sírás nem egyszerűen zaj, hanem a csecsemő valamilyen szükségletének jelzése, állítja a professzor. A kisbaba számára ebben az életkorban ez az egyetlen kommunikációs eszköz. Csak így tudja "elmondani", hogy valami nincs rendben. Nagyon fontos, hogy "gondozója" jól értse a jelzéseit, csak ebben az esetben ismeri fel, hogy mit kell tennie. Sears szerint éppen ezért a sírásnak "hatékonynak" kell lennie. Elég sürgetőnek ahhoz, hogy kiváltsa az édesanyából, illetve a gondozóból a gyerek megnyugtatásához szükséges reakciót. De mégsem olyan erősnek, hogy úgy érezzék, tehetetlenek, és végül magára hagyják a kicsit. A folyamatosan síró baba ugyan kezdetben erős érzelmeket válthat ki a szülőkből, később azonban annyira nyugtalanítóvá válhat, hogy egyszerre nem tudnak mit kezdeni vele. Amikor ez történik, az a szülő-gyerek kapcsolat zavarára utaló fontos jel.

Teljesen természetes, ha olykor úgy érezzük, elegünk van, és nem segítünk azonnal a gyereken. Ez egyfajta egészséges önvédelem. De ha már tehetetlennek érezzük magunkat bömbölő csecsemőnk mellett, akkor érdemes szakemberhez fordulni.(...)- Nagyon egyéni, hogy melyik édesanya meddig képes szorongás nélkül sírni hagyni újszülött csecsemőjét. A kisbaba még nem tudja szabályozni az érzéseit és indulatait, azt később a szüleitől tanulja meg. Amikor sírni kezd, ezeket az elmei erejű indulatokat, feszültségeket mozgatja meg az anyában is, ezért lehet ez a "zaj" ennyire sürgető és nyugtalanító - vallja Halász Anna, az Ego Klinika pszichológusa. Még a leghiggadtabb nőket is pánikba ejtheti a kicsi sírása. A mamák ösztönösen érzik, hogy gyerekük az idő előrehaladtával egyre több frusztrációt bír ki (amikor a vágyai, szükségletei nem elégülnek ki rögtön), sőt egészséges fejlődése érdekében szüksége is van bizonyos korlátokra.

Nagyon nehéz azonban megmondani, mi az elégséges, hol van a határ. Azt régóta tudjuk, hogy a hosszan tartó elkülönítés - amikor a csecsemő és édesanyja nem lehetnek együtt - mennyire káros. Nagyon romboló volt régen az a kórházi gyakorlat is, hogy a kicsikkel nem lehettek együtt a szüleik, például egy mandulaműtét idején (amely akkoriban ötnapos kórházi kezelést jelentett). A lélektani következmény egyértelmű: a gyerek kötődési képességei sérülnek. Felnőttkorára kapcsolatai nem lesznek tartósak és kiegyensúlyozottak, érzelmei pedig szélsőségessé válnak, indulatos és agresszív lesz. Az elkülönítés azonban nemcsak a gyerek idősebb korában okozhat lelki sérülést, hanem már rögtön a születése után is. Mi, felnőttek azt gondoljuk, olyan kicsi még, hogy biztosan nem fog emlékezni arra, mi történt vele újszülöttkorában. Holott minél kisebb a gyerek, annál hamarabb eshet apátiába. Valóban nem emlékezik még a szó köznapi értelmében, de viselkedését az átélt élmények megváltoztathatják, kiábrándultabb lehet, gondozóinak hosszan tartó hiánya érzelmi elszegényedést válthat ki.(...)az a felfogás, hogy a gyereket azonnal fel kell venni, az édesanyában bűntudatot gerjeszthet, mert erre a körülmények, a testvérek, a háztartási teendők miatt nem lehet mindig képes. Ha azonban a bűntudat a legfontosabb oka annak, hogy a gyereket felvesszük és megvigasztaljuk, akkor nem találtuk meg a sírás igazi okát. A bűntudat mögött sokszor tudattalan harag áll, haragszunk a gyerekre azért, mert a saját vágyaink tökéletesen háttérbe szorultak. Ilyenkor igyekszünk tudatosítani az édesanyákban ezt az érzést. Segíteni próbálunk érdekeik és igényeik összeegyeztetésében, de végül is együtt kell megoldást találniuk. Nyugtalanságunkat, fáradságunkat gyakran tudattalanul is közvetítjük. Nemrégiben járt nálam egy édesanya - meséli a pszichológus -, aki sírósnak hitt gyerekét hozta el hozzánk. Beszélgettünk, és a kicsi egyszerre valamiért fölsírt, mire az anya idegesen ringatni kezdte. A baba erre még jobban ordítani kezdett, hiszen ő az ideges ringatást érzékelte, és azt, hogy az anyja valójában nem értette meg őt. Ettől mindketten egyre nyugtalanabbak lettek. Az ördögi kört azonban nem is olyan nehéz megszakítani. Sikerülhet, ha a szülő rájön, hogy valami más probléma áll a sírás hátterében, mint amit ő eredetileg feltételezett, vagy ha észreveszi, hogy a gyerek sírósságát fokozza az ő nyugtalansága.(...)"innen: [link]

2012. dec. 14. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 anonim ***** válasza:
26%
84%os minek másolgatsz be ilyen hosszú szövegeket? ráadásul nem minden igaz amit ír
2012. dec. 14. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 anonim ***** válasza:
74%

Nagyon szivesen:).

Tudom, hogy első gyerekkel olyan sok minden "okosságot" hall az ember lánya, nehéz navigálni:). És fontos, hogy megerősítést kapjunk abban, amit az ösztöneink diktálnak, ahogy Neked is nagyon jól teszik, mikor a síró babádat felveszed:).

És ne haragudj ha az idézeteimmel esetleg untattalak, azért tartom ezeket fontosnak mert ha értjük babánk "működését", akkor könnyebben kezeljük a "problémákat", és könnyebben találunk az egész család számára megfelelő megoldásokat:). Vagy kiderülhet, hogy amit problémaként állítanak be mások, azok nem is azok...:).

2012. dec. 14. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 anonim ***** válasza:
74%

"84%os minek másolgatsz be ilyen hosszú szövegeket? ráadásul nem minden igaz amit ír"

A miértre az előző hsz.- emben a válasz.

KÉrlek, sorold fel, cáfold meg, amit nem tartasz igaznak, támaszd alá, hátha tanulok valami újat. Mert ez így csak odamondogatás, kötözködés.

2012. dec. 14. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 A kérdező kommentje:
Én elolvastam a szövegeket és hasznosnak találtam őket,mert sok aggodalmamra megnyugtatást találtam.
2012. dec. 14. 12:39
 20/36 anonim ***** válasza:
26%
Nekem van több pszihológus barátom,nem olyanok akik azt mondják az a jó,ha a gyerek évig veled alszik,meg magadra kötöd több éves koráig,meg altatod akár 3 éves koráig,mert másképp nem tud,meg mindent meg kell engedni,szerencsére Ők azok a féle emberek akik nem hülyültek még meg,mert azért van néhány nem teljesen ép eszű pszihomókus aki azért mond cifraságokat.Na és ők azt mondták,hogy a baba egy tanulékony kis lény és kell neki egy rendszer a kezdetektől,szüksége van arra,hogy megtanuljon elaludni ringatás,mellette fekvés stb nélkül,pl azért is,mert ha agyerek felriad éjjel kétségbe fog esni,hogy anya eltünt amíg aludt,és megijed,elkezd szorongani,még a másik aki már tudja,hogy az alvás jön,felriad majd vissza alszik,mert tudja anya a saját helyén van,és ha bármi van ott van mellette,nem ijed meg.Itt most nem arról van szó hogy bezárod a szobába sírni,mert az más dolog.Na pl.erre gondoltam,de a kérdezőnél ez még nem merül fel,mert nagyon csepp babája van.
2012. dec. 14. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!