Légzésfigyelő. Mi értelme van? Bővebben lent.
Érveljünk a gép megléte és annak hirdetése mellett vagy ellen,hogy a légzésfigyelő kell.
Pár gondolat:
Tanulmányok szerint a mozgást detektáló készülékek csak abban az esetben előznek meg tragédiát, ha nem állt fenn semmi olyan szervi elváltozás a csecsemőnél, ami kiváltja a légzésének leállását.
Csak akkor van esély az újraélesztésre, ha a baba valamilyen fizikai behatás miatt nem vett levegőt: félrenyelte a szilárd hányadékot, esetleg idegen testet, vagy fejsérülést szenvedett egy esés következtében. Ezen esetekkor, ha van gép, ami észleli, hogy az ágyban fekvő gyerek nem mozog, lehet rajta segíteni időben.
Sajnos sem a SIDS (látszólag egészségügyi előzmény nélküli, tehát váratlan és megelőzhetetlen hirtelen bolcsohalal) klasszikusan rejtélyes esetei, sem egyéb olyan betegség során, mely okozhat halált, nem a légzés áll le először. Ha tényleges baj van, nemcsak fals riasztás (aminek eseteire mindjárt kitérek) a monitorizált baba szülei észlelik a készülék sípolásával a bajt, a csecsemő valóban nem mozog,nem lélegzik. Abban az esetben, ha ők tanulták és még mindig tudják is, mi a teendő keringésleálláskor, az okot megszüntetni ott helyben nem tudják. Nagyon ritka az, hogy elsősegéllyel addig fenn lehet tartani az elégséges életfunkciókat, míg szaksegítség nem jön, majd ők tenyleg időben orvoshoz érnek a babával, akik az okot kezelve megszüntetik az életveszélyt.
Fals jelzés-e, ha a baba láthatóan megmozdul és lélegzik, amikor ijedt szülei beszaladnak hozzá? Tényleg nem vett vajon levegőt? A sípolás nélkül vett volna-e? Nem tudjuk meg.
Honnan tudjuk, hogy az adott esetben mitől csippant a gép, ha odaérve minden rendben? Átessünk egy nagy kivizsgáláson egy pár ilyen miatt? Honnan tudjuk, hogy lecsúszott az érzékelő, lemászott róla a pici, elromlott, rossz a matrac, rossz az ágyrács? Mennyi miniszívrohamot visel el egy szülő?
Mi a véleményetek erről? Bármiről, amit leírtam.
Nem véletlen, hogy szakmai fórumok, például az AAP (amerikai gyermekgyógyászok szakmai kollégiuma) nem ajánlják a légzésfigyelő használatát, sőt, felhívják rá a figyelmet, hogy nem alkalmas a készülék a SIDS megelőzésére. Ez voltaképpen az eddig elmondottakból is logikusan következik, de további érveket is fel lehet sorakoztatni: legfőképpen azt, hogy használata hamis biztonságérzetet ad. Ezért könnyebben teszik a szülők külön szobába a kisbabát, noha a külön szoba EGYÉRTELMŰEN kockázatnövelő szerepét évek óta ismerjük. Az embercsecsemőnek ugyanis egészséges fejlődése érdekében emberi KÖZELSÉGRE, figyelemre van szüksége. A közelség biztosítja számára a megfelelő táplálékot, teste melegen tartását, a szülő életfunkciói pedig ösztönzően hatnak saját életműködéseire is. Ez az magyarázata például a bőr-bőr kontaktusban alkalmazott kenguru módszer előnyös hatásának a koraszülöttekre. Ez az előnyös hatás a még fejletlen hőszabályozással, sok tekintetben éretlenül születő, amúgy érett csecsemőkre is vonatkozik. Egyes SIDS megelőzésre vonatkozó ajánlások ezért ezzel a kitétellel kezdődnek: Az embercsecsemőnek emberi közelségre van szüksége… Ez a gyakorlatban karnyújtásnyi közelséget jelent például az éjszakai alvás során.
A légzésfigyelő adta hamis biztonságérzet ugyanakkor olyan csecsemőaltatási szokások alkalmazására is felbátorítja a szülőket, amelyekről hallották, hogy a SIDS szempontjából kockázati tényezőnek számítanak: ilyen a hason fekve altatás és a szorosan bebugyolált állapotban történő altatás. Mindkettő túlságosan mély alvás eredményez. Mivel a SIDS jelenlegi tudásom szerint összefügghet az ébresztőmechanizmus zavarával, egyik megoldás sem ajánlott. Légzésfigyelő használata esetén sem.
Én azt szoktam mondani, a születés a legjobb üzlet. Az ember természetesen mindent meg akar adni a gyerekének már az első pillanattól kezdve, és védené, óvná amitől csak lehet. A legjobbat szeretnénk, és ez rendben is van. Megveszünk mindent, amiről azt mondják, szükséges és segít. A legjobb kiságyat, a legjobb babakocsit, sok felesleges holmit a baba mindennapi ellátásához és persze a légzésfigyelőt is. Mi még e nélkül nőttünk fel, és úgy tűnik, felnőttünk. De az, hogy nem volt, most van, mégsem használjuk, kicsit olyan, mintha azt mondanám, engem az okostelefonok előtt is elértek az emberek, tudtam dolgozni, akkor tehát felesleges az okostelefonok használata. A világ fejlődik. Hogy jó irányba fejlődik-e, arról lehetne beszélgetni, de ha már egy kicsit is segíthet, akkor én használnám.
Az 1/10 az 1 perces értéket jelzi. Tehát minden értéke 10es lett. Az 1, az 5, és a 10 perces is.
Helyén kell kezelni a dolgokat, és megfelelő kütyüt kell venni. Egy normálisan beállított légzés figyelő mellett nincs fals jelzés.
2 éves koráig benn volt a légzés figyelő, mert csak így aludtam nyugodtan, és a 2 év alatt ez az 1 jelzés volt, ami bizony nem volt fals jelzés.
Koraszülött vagy beteg baba esetén lehet értelme. Minden egyéb esetben semmit nem előz meg még az anekdoták ellenére sem. A SIDS-ről írt soraid minden szava igaz sajnos, újraélesztő tanfolyammal is csak a csoda segít (SIDS-ből visszahozni gyereket iszonyú nehéz, és még szomorúbb, hogy nagy az ismétlődés és a maradandó károsodás veszélye).
Kicsit a légzésfigyelő olyan, mint a magzati szívhangfigyelő. Addig hasznos, amíg nincs baj és emiatt megnyugszik a szülő. Éles helyzetben meg iszonyúan ritkán, általában semmit sem segít.
Ja és a hozzászólásom megkoronázására: első gyerekünk érkezik, kaptunk légzésfigyelőt, és vagyok annyira befolyásolható hogy be fogom a gyerek alá rakni... Hátha én leszek a 100.000-ből egy, akinél valamire jó lesz...
Mi pl. nagynénémtől kaptunk légzésfigyelőt, mondván hogy a családban volt bölcsőhalál (nagypapám húga) és nem szerette volna, ha véletlenül nálunk is.
Szerencsére sosem csipogott, minden rendben működött.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!