Az ételeken a kalóriaadatok mennyire pontosak?
1. Köszi a választ, tegnap és ma mást ettem máskor, szóval nem ezzel van a gond, csak furcsán teltnek érzem magam ahhoz képest, hogy mennyire keveset eszem.
pl. tegnap megcsináltam fél kiló afrikai harcsát körettel, és alig bírtam megenni pedig csak kb. 850 kalóriát vittem be vele és finom is volt.
Értelemszerűen a megfelelő mennyiségekkel szorotzva. Ugye általában 100 grammban van megadva a kcal tartalom. Használj egy jó kcal számoló appot, az sokat segít.
A 850 kcal amúgy egy étkezésre nem kevés, nem csoda hogy jól laktál vele. :) Viszont egész napra az 1200-1400 iszonyú kevés. Az annyira kevés étel, hogy egy napot nem tudnék így végig csinálni, pedig egy 52 kilós nő vagyok....
"ételeken a kalóriaadatok mennyire pontosak?"
Eléggé. Hirtelen nem emlékszem, mennyi az élelmiszeripari hibahatár, de elhanyagolható. Amennyiben egy cég hibahatáron túli tápadatokkal címkézi fel a termékét, akkor súlyos bírságra számíthat.
"alig bírtam megenni a vacsorát"
Mert nem csak a kalória a mérvadó ilyen szempontból, hanem millió más faktor is.
Elosztom, pl. tegnap és ma is két kukoricás-tükörtojásos szenyát ettem tejes-mézes teával a többi előtt-után. A lényeg, hogy megvan a 140g fehérje.
Igazából nincs más választásom, 80kg-os egyetemista pasas vagyok, és még mindig magas a testzsírom, és nagyon unom már, pedig két év alatt pusztán edzésből fogytam 20 kilót.
Az hogy a tested éhezik más mint hogy érzed az éhséget. Sokaknak nem alakul ki megfelelő agy-ideg-izom kapcsolat és egyszerüen a test nem tudja jelezni az éhséget. Nálad is ez a helyzet.
Ettem én hónapkig 1800 helyett 1200 kcalt. Nem voltam éhes. Most, 5 évvel később is szenvedek a szövődményektől amit az a 3 hónap alacsony tápláltság okozott
Nem attól leszel ehes, ha kevés a kalória és nem attól laksz jól, ha sok kalóriát fogyasztasz!
A kalóriaszámolásnál éppen az a lényeg, hogy olyan ételekböl fogyasztasz sokat, amitöl jól laksz, de kevés bennük a kalória!
Nekem a munkám része a tápanyag számolás. A szokásosan megengedett tűrés 20% .
Ellenben mióta ennyire felkapott lett ez az egész, illetve nem csak felkapott hanem szükséges kötelező jelölés is, eléggé szór a cégek hozzáállása. Nem magamat akarom fényezni, de pl. én tű pontosan számolok excel-el. De az érték ettől még nem lesz pontos, mivel 99%-ban nincs arra anyagi keret, hogy süt valaki egy zsemlét és bevigye laborba beméretni hanem számolt tápérték van, pl. az alapanyagokon feltüntetett érték alapján. Ha mondjuk az alapanyag olyan amit megint valaki gyártott valamiből akkor annak a tápértéke is simán csak számolt megint csak valamiből. Mindeközben minden természetes anyag, növény de a húsféle is állandó ingadozásban van, nem mindegy mit evett az állat vagy mennyire sütött abban az évben a nap és lett édes vagy sem...
Ezen kívül rengeteg olyan hibával találkozom, hogy lazán elfelejtik az előállítás alatti vízveszteséget. pl. maradva a zsemle példánál, annak átlagosan 15-20% körüli a vízvesztesége amikor kisütik. Ha ezzel pontosan számolok akkor 50g/100g a szénhidrát, ha nem számolok vele akkor sokkal kevesebb...
Másrészt. A divatos "diétás" élelmiszerek jelentős részénél arra figyelnek, hogy milyen értékeket tudnak kiszámolni. Ne legyen senkinek kétsége afelől, hogy ha lehet csúsztatni akkor fognak is.
Összefoglalva, a tápérték remek jelző de ne vessz el a pontos számokban, egyél változatosan, hagyd el a szükségtelen rosszat (pl. cukor), ne egyél felesleges szemetet (édesítőszer) és inkább a mennyiség csökkentése mint a teljes megvonás legyen a módszer :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!