Ha egy ételnek magas a kalóriatartalma de alacsony a szénhidrát tartalma az hízlal?
A kalóriát kell csökkenteni.
A makróknak van egy ideális aránya, arra kell törekedni.
Ha pl. a szénhidráttal ezt eddig se lépted túl, akkor minek csökkentenéd?
a mindenféle low carb high fat, low fat high carb stb. divatok miatt sajnos elterjedt az a tévhit is, hogy a kalóriák nem számítanak, a makrók összetétele a lényeg. sajnos nem így van, a fizika törvényeit nem lehet megerőszakolni, az energiegyensúlyra kell figyelni. ha kalóriatöbbletben vagy hízol, ha kalórideficitben vagy, akkor fogysz. ez kivétel nélkül, mindenkinél így van, akinek valamilyen betegség miatt nem jól működik az anyagcseréje, annak nehezebb dolga lesz a fogyással, de ez rájuk is vonatkozik. az emberek nagyon kis százaléka tartozik ide (természetesen valós, kellemetlen és sajnálatos probléma), de nagyon gyorsan ráhúzzák magukra a beteg jelzőt azok is, akik egyszerűen többet esznek (kalóriailag), mint azt gondolják. és nem véletlen, még csak hibáztatni sem lehet őket, meggyőződésük, hogy x kalóriát visznek be és nem többet, de nagyon könnyű elcsúszni, hivatásos dietetikusok is alábecsülik sokszor a napi kalóriamennyiségüket, akkor is, ha külön méricskéznek. ami azért durva, szóval a "mezei" ember szerintem csak óvatosan tehet olyan kijelentéseket, hogy de márpedig "én biztos, hogy csak ennyit eszem".
amennyiben egészséges vagy, az alacsony szénhidrát ízlés (és életmód) kérdése, azt az étrendet kell megtalálnod, amivel jól érzed magad kalóriadeficit mellett és hosszú távon tudod tartani, nem adod fel egyhamar.
A kalóriaszámlálás megállja a helyét, a kevés szénhidrát nem. Olvasd el frányó eszter dietetikus instagram oldalának legújabb posztját, pár szóban ír az alacsony szénhidrátfogyasztásról.
Röviden: alapvetően azért szokás a szénhidrátot csökkenteni, mert így csökkennek az egészségtelen feldolgozott élelmiszerek, fehér kenyerek és cukrok az étrendben. Azonban a minőségi szénhidrátokra ugyanúgy szüksége van a szervezetnek (zöldség, teljes értékű gabonák, rostok stb).
Írok egy példát:
Ugyanannyi a szénhidráttartalma két darab főtt tojásnak meg a vajkrémnek. Ebből nyilván a főtt tojás minőségi táplálék, a vajkrém meg tele van tartósítószerrel, sóval, ízfokozóval.
Más szemszögből, ha a kalóriákat nézed.
Ha megeszel egy szelet tortát (kb 500 kalória) vagy egy rántottát két tojásból és mellé két szelet teljes kiőrlésű kenyeret (szintén kb 500 kcal), fogyás szempontból ugyanolyan. Pedig a tortában több a szénhidrát. Viszont egészségesebb és neked is jobb inkább tojásból megenni (kevésbé leszel éhes, beviszed a vitaminokat, nem megy fel a vércukor és koleszterinszinted stb)
Az eredeti kérdésedre most válaszolva: nincsenek hizlaló és nem hizlaló ételek. Ha többet eszel, mint a szükségleted, az hízlal. Ha egy nap megeszel 50 tojást az is, és ha egy egész tortát, az is.
Ez az adott személy anyagcseréjétől függ. Van aki simàn bezabál 5-6000 kalóriát 4-500g szénhidráttal, mégse hízik extra mozgás nélkül sem, más akkor is hízhat ha csak 2000-2500- at eszik ami teljesen normális mennyiség, de az tömény szénhidrátból megy be. Aktivitástól függetlenül. Tehát egyénfüggő.
Én pl csak szénhidrátot csökkentettem, sok fehérjét, sok zsírt fogyasztok. Szénhidrátot viszont alacsonyan tartom, 80-85 g körül, és rendszeresen mozgok. 58 kilót fogytam.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!