Lehet izmot vesziteni ugy, hogy nem vagyunk betegek?
Az orvosok sok butaságot beszélnek szerte a világban, de az izombontás realitásához igazán nem kell tudni mást, mint az alapokat.
A testednek fehérjére van szüksége a működéshez. Ha nem eszel eleget, nyilván önmagát kell bontania, nevezetesen az izmokat (egy pici fehérje az emésztőnedvekben s itt-ott is akad, de azzal nem sokra megy, ha fehérjehiányos táplálkozásról van szó, inkább időszakos böjtnél lehet hasznos).
Lebontja az izmot vagy beteg lesz és elpusztul? Nem kérdés.
Ez az egyik eset. A másik, hogy az izomtömeg megtartásához terhelés kell. Emberünk eddig keményen edzett, most abbahagyta, vagy eddig sem edzett, de azért mászkált és a ház körül dolgozott, most pedig ágyba kerül hetekre. Az izmok egy része pedig leépül, hisz nincs rájuk szükség, a test pedig nem tartja fenn őket feleslegesen.
Ez sem lehet meglepetés, egy kigyúrt ember nem marad kigyúrt, ha abbahagyja a mozgást... Mozgásszegényebb esetben is ez van, ha kiesik még az a kis terhelés is, ami van.
Az előbb is szó volt a test takarékosságáról, költséges izmokat nem tart fenn csak úgy. Ha extrém deficit van, akkor még a túlélés is bejön a képbe. Mi legyen? Gyorsan fogyjunk le és haljunk éhen vagy inkább bontsunk le az izomból, amit lehet, hogy tovább húzzuk, hátha kitartunk addig, amíg véget nem ér az éhínség. Az anyagcsere is lassul, a test belead apait-anyait, hogy ne haljunk éhen s ezen a nagy súlyfelesleg sem változtat olyan drasztikusan, az izmokkal takarékoskodás megvan akkor is.
Voltaképpen mindez igen logikus s megcsodálhatjuk a szervezetünk logikus viselkedését, amivel életben akar minket tartani.
De a legdurvább, leggyorsabb izomvesztés kemény fizikai igénybevételnél van, ha nem tudsz eleget enni (ez a nagy deficit speciális esete). Mindössze napi 100 km futás egypár napig minimális evéssel, s kilók mennek le izomból, úgy tudom. Zsírból még több, de az izom is megsínyli.
Az viszont nem igaz, hogy mozgás nélküli fogyáskor zsírból megy legutoljára. Akkor lenne csak idióta a szervezet, pedig nem az, az evolúció csodálatos dolog.
Rendes fehérjebevitel esetén mozgás nélküli kis deficites fogyáskor egy normál, nem izmos embernél az várható, hogy a fogyás zöme zsírból megy s csak egy kevés izomból. A tapasztalatok szerintem ezt is mutatják, még a koplalók (akik a koplalás miatt nem minimális izmot vesztenek) is gyorsan le tudnak fogyni zsírból. Még szép, a test hozzányúl az energiatartalékokhoz, ha energiahiány van. A kevéske izom nem sokra lenne elég, gyorsan éhenhalnánk sok tíz kilónyi hájjal, bizarr elképzelés.
Természetesen a sok zsírból fogyás miatt kisebb terhelés kezdi éri az izmokat plusz mozgás nélkül s ezeket az immár fölös izmokat lebontja a test. Ez a kis izomvesztés (és sok más dolog) az, ami miatt érdemes mozogni fogyás közben (is).
Én magam sajna nem tudtam rávenni magam a mozgásra, amikor 20 kilót fogytam. Izmom eleve nem volt olyan sok, s láthatóan nem sokat csökkenhetett (én ugyan semmi csökkenést nem vettem észre, de a fentiek miatt valami tuti ment abból is, csak nagyon kevés s ez könnyen visszaépül, az izommemória mián), zsírból annál több ment le. S a koplalásos eset, amit ismerek, szintén gyors zsírvesztést jelentett, csak ott bizonyára több izom ment le, így se valami sok, mivel eleve nem volt miből s azért evett a delikvens s nem fehérjeszegényen. Ez természetes, hogy így van, persze valamelyest emberfüggő, hogy kinél milyen arányban megy le az izom, már csak emiatt sem tanácsos koplalással játszani s normál esetben is mozgással célszerű minimalizálni az izomveszteséget.
Aki izmos és úgy fogy edzés nélkül, annak már sokkal komolyabb izomvesztésre kell számítania... Van miből s a fenntartáshoz is komoly edzés kell, még kalóriaegyemsúlyban is...
Inkább a 100 gramm fehérje tűnik jónak, bár nem vagyok tudós s valamiért iszonyatosan szórnak a vélemények.
Én a testépítők tapasztalatában bízom, persze nem azokéban, akik feleslegesen sokat visznek be, de a 1,5-2 g/tskg (a felesleget nem számítva) teljesen biztonságos értéknek tűnik számomra. Plusz nem is tudnék 50g fehérjét enni, elég nehéz betartanom azt is, hogy ne menjek 100 fölé (nekem előnytelen a sok fehérje, mások büntetlenebbül ehetnek picit többet, max. felesleges lesz, de még nem kifejezetten káros. szerintem és sokak szerint, van, aki szerint de, az. de beteg dolog arra koncentrálni egész életünkben, hogy nehogy jelentősebb mennyiségű fehérjét együnk, s a tapasztalatok alapján sem kell ezt tennünk).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!