Mi a különbség a Teljes kiőrlésű zabliszt, és a zabpehelyliszt között?
A teljes kiőrlésű termékek kedvezőbbek mivel a maghéj is őrlésre került (sima liszteknél a mag hántolt, tehát csak a magbelső kerül a lisztbe).
Teljes kiőrlésnél a maghéjban található ásványi anyagok: K, Mg - A kálium nagyon fontos a szív és érrendszeri betegségek megőrzésében mivel a K:Na arány dolgozik a szívért (vagy ellen - pl. Magyarországon), túl sok Na-t eszünk. Hogyha már másért nem is, de emiatt feltétlen megéri teljes kiőrlésű termékeket fogyasztani.
Magas élelmi rost tartalma miatt pedig (bőséges folyadékkal fogyasztva szigorúan!!!!) teltségérzetet biztosít, nyomó hatást gyakorol a bélfalra, megköti a hosszú szénatomszámú zsírsavakat és egyéb káros anyagcseretermékeket az emésztőrendszerben, salaktalanít. Növeli a széklet mennyiségét is. Emiatt segít az emésztőrendszeri daganatok megelőzésében.
Továbbá van B1, B2 vitamin tartalma is. Az igazsághoz az is hozzá tartozik, hogy van benne fitinsav is - ami antinutritív anyag - tehát gátolja a vas felszívódását, mert megköti és komplexet képez vele. Tehát ha májjal fogyasztod a máj vastartalma nem hasznosul teljes mértékben, ill. vashiányos gyermeknek se nagyon adjuk.
Valamint a jelenlegi táplálkozási ajánlásoknak megfelelően az étrendünk álljon 40% gabonából. Persze mindenkinek saját döntése mit és hogyan fogyaszt el. :)
Továbbá a glutén nem a sátán találmánya. Lisztérzékenyek nem ehetek, aki normális emésztőrendszerrel és fizikai aktivitással rendelkezik nyugodtan egyen! Senki nem mondja hogy napi 1 kg kenyér kerüljön a gyomorba.
Egyél bátran mindent, de mértéktartóan. A teljes kiőrlésű termékek pedig nem marketing fogások - valóban egészségesebbek. Sajnos annyi igazad van Harcmuves, hogy az árukból azt csinálnak. :(
Én sem minden nap azt eszem, de ahogy csak tehetem, veszek teljes kiőrlésű lisztet és sütök kenyeret belőle.
(Egy dietetikus hallgató)
Dietetikus hallgató!
A vizsgádon 5-össel átmész, az élet próbáján azonban elbuktál a legcsekélyebb küzdés nélkül.
Kitűnően leírtad a tananyag gabonákra vonatkozó részét, szó szerint idézted egy oktatód, egy könyvet, vagy ilyen jól fogalmazol?
A gond az, hogy 90%-ban hülyeséget írsz (nyilván ez azért van, mert hülyeségeket tanulsz) 10%-ban igazad van, azt viszont kényelmesen félremagyarázod.
Ez nem b.aszogatás, különbözhetnek a véleményeink, de hagy segítsek egy csöppet:
A teljes kiőrlésű termékek kedvezőbbek... nonszensz. Így bármit lehet indítani, nyilván meghatározza az írás mondandóját, és rögtön állást foglal. Persze valójában az állítás hazugság, és semmi alapja nincsen. Azért mert..
.. a gabonákban található kevés ásványi anyag nem fogja szükségessé tenni a fogyasztásukat. Sem a teljes őrlésűekét, sem a finomlisztekét.
A só túlfogyasztás szép mítosz, erős nézet, kényelmes neked is követni a trendet, sokan mondanák hogy ezért nem lehet hibáztatni téged. De, valójában hibás vagy hogy elhiszel mindent amit hallasz. Az emberek 90%-a még mindig sótoleráns. Azaz szüksége van só pótlásra, és ha túl sok só (NaCl) kerül a szervezetünkbe, az igen gyorsa ürül. Állandóan ürítünk sót, a kihívás az, hogy a szűrletből a vesék visszavegyék. Természetesen ez sem 100% hatásfokú folyamat, a veszteséget pótolni kell. Ételekkel elfogyasztott túl sok só, emiatt betegségek embernél nem léteznek. Patkányoknál létezik, ahogy a zsírok is nyulaknál problémákat okozhatnak, de az emberi szervezet más körülményeket, táplálékokat igényel, ilyen állatkísérletek megállapításait ne használd fel az emberi táplálkozási ajánlásokhoz..
A magas élelmi rost, az a zöldségekben, gyümölcsökben lévő nagy vízmegkötő képességű emészthetetlen rost, a gabonák durva rostjai csak ballaszt, amelyek sajnos igen hasznos tápanyagokat megkötnek.
Persze divat jónak tekinteni bizonyos zsírok megkötését, már bizonyos ásványi anyagok, vitaminok felszívódásának gátlását is? Összességében az emésztés hatékonyságának csökkentése már ideális lett? Mióta? Hol logikus ez? (Igen, különböző enzimgátlók, fitátok mind rontják az emésztésünket, felszívódásunkat). A fitinsav nem csak a vas felszívódását gátolja, általánosságban egy fogyasztásra nem alkalmas növényről beszélünk. Vashiányos emberek élnek, mert gabonán alapszik a táplálkozásunk. Mi az ajánlás? 40% gabona, éljen. És gondolom mellette kevés zsír, az is fontos.
Itt volt a 10% igazság, hogy antinutritív hatású, következtetés: csak 40%-ot együnk belőle?
Fantasztikus, kis B-vitamin, ez nélkülözhetetlen, én is veszek mindjárt egy kenyeret. És hogyne, persze hogy a gluténról semmit sem tudsz, nem tanultál, hiszen ez nem érdeke senkinek.
A gluténnel, gabona egyéb összetevőivel összefüggésben lévő betegségeknek miért nem néztél utána? Az emberek nagy része rejtett gluténérzékeny, a kimutatási módszerek közül a leghatékonyabbakat nem is szokták használni, ÉS még a leghatékonyabb vizsgálatok negatív eredményei után is vannak emberek, akiknél a gluténmentes táplálkozás pozitív hatásokkal bír. Ergó nem ismerjük a glutén minden hatását, de ismert a nyugati, a keleti táplálkozástudomány által is, hogy lehetőleg nem esszük meg.
Amiket Te tanulsz, az a táplálkozástudomány kommersz, csökevényes ága. Eleve nem kellene 40% keményítőtartalmú táplálékot ajánlani az embereknek (persze amíg a zsírfogyasztás - szívérrendszeri betegségek összefüggéses magyarázattal MEGELÉGSZEL, és nem jársz utána addig kicsi esély van rá, hogy megismerd a keményítőfogyasztás káros hatásait. Pedig annyi bizonyíték van, 1 hét alatt kitanulhatnád azt, amit a tanáraid fél életen át nem értettek meg!) - tehát ezzel kell etetni az embereket.
A mértékről annyit, hogy érdekes módon a mérték alól kivételt képeznek az egyértelműen mérgező táplálékok (például egyes rikítóan piros, sokszor pettyes gombák).
A gabonák veszélye, hogy elhittük hogy jók nekünk, és bár ma ehetnénk mást, hiszen rengeteg zöldség van megfizethető áron, gyümölcs és hús is elérhető, bekötött szemmel követjük a gabona (és tejtermék) alapú táplálkozási megszokást.
Na ezt nem én terjesztem, ezt a nyugati dietetika ajánlja. És rengeteg betegség óriási mértékben ehhez a táplálkozáshoz köthető.
Mennyi cukorbeteg van az országban? Gyakorlatilag tej-gabonamentes világban nem lennének, mármint betegek nem lennének. És ezt sokuk mától is választhatná, de ilyen dietetikai dogmák mellett kissé nehéz a gyógyulás felé haladniuk, amikor még a beteg embereknek is megszabott szénhidrát bevitelt írnak fel. (persze, hogy a gyógyszereket ellensúlyozzák, gondolok most az inzulinra).
Én undorodom már ettől, a saját képzésemet is majdnem abbahagytam, dietetikusi képzésnél nem tudom mit csinálnék a helyetekben.. de biztos hogy nem fejezném be.
Látom nem kaptál értelmes választ, bár nem mai a kérdés, de azért megírom:
A teljes kiőrlésű liszt glikémiás indexe alacsonyabb, mint a finomított lisztté. Az alacsony glikémiás index pedig stabilan tartja a vércukorszintet. A finomított liszt, és mellékesen minden magas glikémiás indexszel rendelkező ételt csak reggel vagy aktív fizikai munkavégzés (edzés) után érdemes fogyasztani, hogy gyorsan visszatöltse a glikogénraktáraidat.
A zabpehely glikémiás indexéről mindenhol mást írnak, 40 vagy 60, szerintem inkább 60. De felszívódását tekintve közepesen lassú.
És nem kell egész nap zabálni, de én (és minden értelmes testépítő, vagy más sportoló többsége) reggelire a szokott zabpelyhet eszi fehérjével, és az edzés utáni turmixba is rak zabpelyhet.
A lényeg: egyik sem jobb, csak tudni kell mikor melyiket használd, vagyis: nap közben teljes kiőrlésű, reggel és edzés után sima!
Ahogy mondod... magyarország a legsötétebb és legrosszindulatúbb, besavanyodott birkák országa.(tisztelet a kivételnek ami kb a népesség 5%-a)
A fő kérdésre a reális válasz:
Előző válaszokat elolvasva kifejtették már,hogy miért jobb a teljes kiőrlésű mint a sima,így erre nem térek már ki.
Viszont amire nem tértek ki,hogy tökéletesen lehet belőle kenyeret és péksüteményeket sütni! Szinte majdnem úgy viselkedik a sütés közben mint a sima mezei búza liszt, lehet belőle pl. piskótát is sütni.
Recept sok van, főleg most már(2012 a kérdés időpontja ezért írom), google-be beírod válogathat mindenki kedvére. :)
A szénhidrát(cukor) sem méreg mint ahogy itt páran próbálták beállítani! Sőt a legjobb és leggyorsabb energia forrásunk. A lényeg mint zsírból is és fehérjéből is,hogy mértékletesen fogyasszuk,ne tonna számra és csak 1 félét. Legyen minden komplexen. A tenyered méretét vedd alapul(ujjaid nélkül!) annyi fehérje/szénhidrát legyen a tányérodon pl egy étkezés során és ha megtudod oldani többször egyél kevesebbet egy nap, oszd le a kis étkezéseket 4-5 alkalomra.
Ha meg megkívánsz egy kis sütit vagy kenyeret akkor természetesen jobb teljes kiőrlésűt(zab,búza stb..) választani mert mégis jobb mint a sima mezei búza lisztes cucc. De ez nem azt jelenti ,hogy azt lapát számra eheted,csak ha már "bűnözöl" akkor jobb ilyet.
Kedves beszelgeto (veszekedo) holgyek!
Nem akarok a kerdesre velemenyt irni, csak veletek is szeretnem kozolni, hogy kilepek ebbol a bulibol. Miattatok! Osszeszorult a gyomrom, ahogy az egymasra valo regalasotokat olvasom.
Ez szornyu! Hat ilyen emberek is vannak otthon? Vagy en nagyon naiv vagyok, es azt gondoltam, hogy a magyarok meg mindig olyanok, mint a gyermekkoromban volt.
Mindenesetre sajnalom a kerdezo holgyet, mert ez a web-oldal azert jott letre, hogy kerdezzen az, akinek szuksege van ra. Az valaszolo teljesseggel lealazta. Igaz, hogy a kerdezo elso valasza sem volt emberhez melto.
Es sajnos ok olyan valaszolo van mas kerdesek eseteben is, akik szemtelenul, bekepzelten es szornyu butan valaszolnak, azt kepzelve, hogy ezt megtehetik. Szoval nem on az elso, aki felhaboritoan viselkedik!
Remelem a kerdezo megtalalja a valaszt, keresgeljen a neten, ott mindent megtalal!
Arvens
Ajánlom mindenki figyelmébe a következő cikket és a weboldalt is. A cikk archívum ban keresd a szénhidrát, zab és glutén kulcsszavakat:
UI.: Jó lenne már látni, hogy az alapvetően hasznos fórumokról eltűnnek a szitkozódások, a személyeskedések és átveszi a helyüket a kulturált vita.
Javaslom minden idegbeteg kommentelőnek, hogy vegyen részt egy asszertív kommunikációs tréningen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!